گفتگو

گودیف: ایران باید از استثنائات موجود در کنوانسیون خزر برای افزایش سهم خود استفاده کند

مصاحبه با پاول گودیف، کارشناس ارشد موسسه اقتصاد جهانی و روابط بین‌الملل آکادمی علوم روسیه، رئیس گروه کاری مطالعات سیاست آمریکا و متحدان آن در اقیانوس جهانی، کارشناس خطوط مبدا در حقوق دریا‌ها
1401-4-10 19:47

نماینده ویژه اسبق پوتین در امور دریای خزر: عدم تکمیل رژیم حقوقی مانع از توسعه حمل و نقل در دریای خزر نمی شود

مصاحبه با ویکتور کالیوژنی، رئیس هیئت مدیره شورای "علم و نوآوری دریای خزر"، معاون وزیر امور خارجه اسبق و نماینده ویژه اسبق رئیس جمهور فدراسیون روسیه در امور دریای خزر (طی سال‌های 1999 تا 2004 میلادی)
1401-4-10 13:41

تحلیل‌گر اوکراینی: رفتار غرب باید درس عبرت جدی برای اوکراین شود

روز پنجشنبه، 5 اسفند سال جاری، ساعت 6:30 به وقت تهران ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدراسیون روسیه طی پیام تلویزیونی از آغاز عملیات ویژه نظامی ارتش روسیه در خاک جمهوری‌های دانباس اعلام کرد. نیروهای مسلح روسیه پس از چند ساعت از انهدام سامانه های ضدهوایی اوکراین و زمینگیر شدن نیروی هوایی این کشور خبر دادند و اعلام شد که تاسیسات و استحکامات نظامی اوکراین مورد اصابت موشک‌های نکته زن و فوق دقیق روسیه قرار گرفت و منهدم شد. بدین ترتیب مشخص شد که عملیات نظامی روسیه فراتر از منطقه دانباس بوده و کل خاک اوکراین را در بر میگیرد. در این خصوص برای بررسی وضعیت بوجود آمده در اوکراین با کانستانتین باندارنکو، رئیس بنیاد "سیاست" (کی‌یف)، تحلیل‌گر و تئوریسین معروف اوکراین گفتگو کردیم.
1400-12-7 04:03

کوزنتسوف: سازمان همکاری شانگهای نسبت به پذیرش ایران تعلل کرده است

26 شهریور سال جاری طی اجلاس سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه، سران کشورهای شرکت کننده چندین سند مهم مربوط به فعالیت سازمان را به امضاء و تصویب رساندند. یکی از مهمترین اسناد نشست شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه سند عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان مذکور بود. از زمان درخواست ایران برای عضویت در سازمان تا تصویب و موافقت با آن حدود 12 سال طول کشید. در این رابطه برای بررسی علل زمان طولانی انتظار و در نهایت موافقت اعضای سازمان با این درخواست و پیامدهای آن با آلکساندر کوزنتسوف، معاون رئیس موسسه پیش‌بینی و حل‌و‌فصل بحران‌های سیاسی، شرق شناس معروف روسیه گفتگو کردیم.
1400-8-5 01:27

یوسییف: تمام تلاش آمریکا جلوگیری از ایجاد ائتلاف شمال-2 توسط روسیه و ایران است

مصاحبه با ولادیمیر یوسییف، مسئول بخش همگرایی اوراسیایی و توسعه سازمان همکاری شانگهای در موسسه مطالعات کشورهای جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع، کارشناس سرشناس مسائل نظامی روسیه
1400-6-5 20:57

کنیازیف: هدف طالبان از تهاجم اخیر، افزایش قدرت چانه‌زنی در گفتگوهای آینده است

مصاحبه "وستی پرس" با آلکساندر کنیازیف، استاد دانشگاه دولتی سن‌پترزبورگ روسیه، کارشناس مطرح و آگاه در مسائل آسیای مرکزی و افغانستان
1400-4-17 09:02

اوواروف: ایران واقعا حق دارد تصویر برداری و فعالیت مونیتورینگ را متوقف کند

مصاحبه با آلکساندر اوواروف، مدیر موسسه غیر انتفاعی "اتم اینفو-سنتر" (مرکز اطلاعات هسته ای) و سردبیر پایگاه خبری "اتم اینفو.رو"  ("Atominfo.ru")، کارشناس مطرح مسائل هسته‌ای روسیه.
1400-4-11 23:16

کراشنینیکاوا: حتی در زمان جنگ سرد، در روابط روسیه و آمریکا چنین وضعیتی بوجود نیامده بود

روابط روسیه و آمریکا بطور فزاینده ای رو به وخامت است و با تغییر دولت در ایالات متحده وضعیت تغییر نکرد. آخرین مرحله تشدید روابط زمانی آغاز شد که بایدن، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی آمریکایی، گفته خبرنگار را که پوتین را قاتل نامیده بود، تایید کرد.
1400-2-31 21:25

ژیگانشین: شرکت های روسی علاقمند به همکاری با ایران هستند

ایران و روسیه دو همسایه دیرینه هستند که طی چند سال اخیر به موازات ارتقاء روابط سیاسی در صدد تقویت روابط اقتصادی خود هستند.
1400-2-10 18:30

ایران بیش از هر کشور دیگری علاقمند به برقراری امنیت در افغانستان است

روز پنجشنبه، 2 اردیبهشت، مرکز مطالعات اوراسیای دانشگاه دولتی سن پترزبورگ روسیه میزگرد بین المللی تحت عنوان «آسیای مرکزی: مسائل امنیت در پرتو ادامه مناقشه در افغانستان» برگزار کرد.
1400-2-5 09:18

دروژیلوفسکی: وقت آن فرا رسیده است که پوتین سفر رسمی به ایران انجام دهد

مصاحبه "وستی پرس" با پروفسور سرگئی دروژیلوفسکی، استاد دانشکده شرق شناسی دانشگاه روابط بین الملل مسکو زیر نظر وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه
1400-1-27 20:59

اوواروف: در چارچوب برجام باید سازوکاری ایجاد شود که دیگر امکان خروج هیچ یک از طرفین مثل آمریکا از آن نباشد

مصاحبه با آلکساندر اوواروف، مدیر موسسه غیر انتفاعی "اتم اینفو-سنتر" (مرکز اطلاعات هسته ای) و سردبیر پایگاه خبری "اتم اینفو.رو ("Atominfo.ru")
1400-1-22 11:55

کروپنوف: باید بگویم که اوراسیای بزرگ، "راه سومی" است که باید به قطب مستقل تولید ثروت تبدیل شود.

مصاحبه با یوری کروپنوف، کارشناس و تئوریسین مطرح روسیه در زمینه توسعه همکاری های منطقه ای
1400-1-15 16:33

بررسی معاهده «اساس روابط متقابل و اصول همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه» پس از بیست سال

دکتر کرمی: آنچه که در روابط ایران و روسیه هست – درخور توجه است! / دکتر رشتیانی: روابط ما با روسیه طی 50 سال گذشته متعارف بوده است!
1399-12-29 15:22

گیوارگیان: پاشینیان تحت تاثیر غربی ها قرار دارد

اظهارات پاشیانیان که مسبب ناآرامی ها شد تحت فشار غربی ها انجام شد. بنظر می رسد که وی تحت تاثیر کامل غربی ها در آمده است و اظهارات تند و صریح واشنگتن گویای دخالت در این حوادث است.
1399-12-8 20:57

جاگاریان: روسیه در شرایطی نیست که از آمریکایی ها اجازه بگیرد با ایران تجارت کند یا نه!

از زمان آغاز همکاری های ترجیحی بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا بیش از 15 ماه است که میگذرد و مراجع ذیصلاح دو طرف از افزایش مبادلات تجاری بین دو طرف سخن می گویند. البته در این میان همچنان مشکلات و موانعی وجود دارد که برای رسیدن به حد قابل قبول از همکاری تجاری باید برای رفع آنها اقداماتی صورت بگیرد. خبرنگار "وستی پرس" در حاشیه همایش یک روزه "نشست دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا" که 8 بهمن ماه سال جاری در تهران برگزار شد با لوان جاگاریان، سفیر فدراسیون روسیه در جمهوری اسلامی ایران از مدعوین این همایش گفتگوی اختصاصی انجام داد.
1399-11-17 23:14

کارشناس روس: ایران یک قدرت مهم در حوزه اوراسیا است

​​​​​​​مصاحبه با آلکساندر شاتیلوف، رئیس دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات جمعی دانشگاه مالی دولت فدراسیون روسیه
1399-10-19 02:37

پوتین: تهدید تروریسم هنوز در برخی مناطق سوریه وجود دارد

رئیس جمهور روسیه ضمن تاکید بر اینکه گروه های ترورسیتی اصلی در سوریه نابود شده اند گفت: "در مناطقی که هنوز تحت کنترل تروریست ها هستند تهدید ترورریسم همچنان وجود دارد".
1399-10-17 22:58