گفتگو

راه آهن رشت - آستارا يك ضرورت ملي و بين المللي است

توسعه كريدورهاي ترانزيتي براي رسيدن به جايگاه مناسب كشور در حمل و نقل بين المللي از موضوعات مهم در سياست هاي كلي حمل و نقل و قانون برنامه هفتم توسعه است و با توجه به اهميت راه آهن رشت - آستارا به عنوان بخشي از كريدور ريلي شمال - جنوب و يكي از مهمترين طرح هاي ترانزيتي و تحول زا توسعه راه آهن از اولويت هاي اجرايي وزارت راه و شهرسازي قرار دارد.
1402-7-12 18:31

یِوسییف: روسیه در عمل جنگ علیه تجهیزات غربی و ناتو را آموزش می بیند

گفتگوی اختصاصی با ولادیمیر یِوسییف، کارشناس مسائل نظامی روسیه، رئیس بخش همگرایی اوراسیایی و توسعه سازمان همکاری شانگهای در موسسه مطالعات کشورهای همسود
1401-11-7 23:02

سیفکوف: روسیه در حال تدارک عملیات نظامی گسترده در اوکراین است

گفتگوی اختصاصی با کانستانتین سیفکوف، معاون رئیس آکادمی علوم موشکی و توپخانه‌ای زیر نظر وزارت دفاع روسیه، کارشناس و تحلیلگر معروف مسائل نظامی و ژئوپلتیک روسیه
1401-11-2 10:45

کروپنوف: کمک ایران در بخش هواپیمایی و توربین ارزش بسزایی دارد

گفتگوی اختصاصی با یوری کروپنوف، رئیس حزب "توسعه"، رئیس شورای نظارت موسسه جمعیت، مهاجرت و توسعه منطقه‌ای روسیه
1401-11-1 00:16

اگر تجار روس برای شرکت در نمایشگاه های تخصصی ایران سفر کنند، بدون قرارداد باز نخواهند گشت

پس از برگزاری نشست عمومی همایش "روزهای کسب و کار بین الملل استان ریازان" روسیه و سخنرانی مدعوین، کنفرانس مطبوعاتی ای برگزار شد و پرویز نعمت اف مدیر عامل شرکت توسعه تجارت سامان منطقه آزاد انزلی از ایران، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
1401-6-2 19:56

آنتون وارفالامییف: ما در شرایط توسعه همکاری‌ها در تمامی زمینه ها هستیم

طی ماه‌های اخیر روابط ایران و روسیه شاهد تحولات قابل توجهی بوده است. تماس‌ها بین وزارتخانه‌ها و نهادهای مختلف دو کشور در سطوح مختلف بطور پویا در حال ادامه است. دیدارهای مقامات عالی‌رتبه دو کشور نیز گویای عزم راسخ تهران و مسکو بر گسترش روابط در همه زمینه‌ها است. یکی از حوزه‌های بسیار مهم در همکاری تهران و مسکو حوزه علم و فناوری است. در این خصوص گفتگوی اختصاصی انجام دادیم با آنتون وارفالامییف، رئیس اداره همکاری‌های بین الملل آکادمی علوم روسیه، دانشیار آکادمی دیپلماتیک وزارت امور خارجه روسیه که مشروح آن در ادامه آمده است.
1401-5-7 01:31

مهدی صفری: بزودی سامانه پرداخت "میر" روسیه در ایران فعال خواهد شد

مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفتگوى اختصاصى با خبرگزاری اسپوتنیک، ضمن تشریح دست‌آوردهای ایران و روسیه در بحث مالی و بانکی و تلاش تهران و مسکو در زمینه حذف دلار از تجارت دو کشور در خصوص فعال‌سازی سامانه پرداخت بین‌بانکی "میر" (MIR) روسیه در ایران خبر داد. مشروح مصاحبه را مطالعه کنید.
1401-5-5 17:35

بیلاکونیف: کارشناسان آگاه می دانستند که در اوکراین "استقبال گرمی" در کار نخواهد بود

پس از آغاز جنگ اوکراین و شروع عملیات نظامی روسیه در مناطق لوگانسک و دانتسک تحلیل‌های مختلف و بعضا ضدونقض در خصوص ماهیت این جنگ، مدت زمان ادامه آن، تبعات اقتصادی آن برای روسیه و واکنش مردم اوکراین و کشورهای غربی نسبت به این اقدام مسکو ارائه شد. همچنین سئوالات زیادی مطرح است نظیر اینکه آیا چین حمایت خود از روسیه را ادامه خواهد داد؟ آیا در وضعیت تحریم روسیه فرصت برای توسعه روابط تهران-مسکو وجود دارد؟ به همین سبب "وستی پرس" برای روشن‌تر شدن ابعاد موضوع و مسائل مذکور با سرگئی بیلاکونیف، عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی و روابط عمومی دانشگاه مالی دولتی روسیه، رئیس سابق آژانس فدرال در امور جوانان به گفتگو پرداخت که مشروح آن در زیر ارائه می گردد.
1401-5-2 11:53

گودیف: ایران باید از استثنائات موجود در کنوانسیون خزر برای افزایش سهم خود استفاده کند

مصاحبه با پاول گودیف، کارشناس ارشد موسسه اقتصاد جهانی و روابط بین‌الملل آکادمی علوم روسیه، رئیس گروه کاری مطالعات سیاست آمریکا و متحدان آن در اقیانوس جهانی، کارشناس خطوط مبدا در حقوق دریا‌ها
1401-4-10 19:47

نماینده ویژه اسبق پوتین در امور دریای خزر: عدم تکمیل رژیم حقوقی مانع از توسعه حمل و نقل در دریای خزر نمی شود

مصاحبه با ویکتور کالیوژنی، رئیس هیئت مدیره شورای "علم و نوآوری دریای خزر"، معاون وزیر امور خارجه اسبق و نماینده ویژه اسبق رئیس جمهور فدراسیون روسیه در امور دریای خزر (طی سال‌های 1999 تا 2004 میلادی)
1401-4-10 13:41

تحلیل‌گر اوکراینی: رفتار غرب باید درس عبرت جدی برای اوکراین شود

روز پنجشنبه، 5 اسفند سال جاری، ساعت 6:30 به وقت تهران ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدراسیون روسیه طی پیام تلویزیونی از آغاز عملیات ویژه نظامی ارتش روسیه در خاک جمهوری‌های دانباس اعلام کرد. نیروهای مسلح روسیه پس از چند ساعت از انهدام سامانه های ضدهوایی اوکراین و زمینگیر شدن نیروی هوایی این کشور خبر دادند و اعلام شد که تاسیسات و استحکامات نظامی اوکراین مورد اصابت موشک‌های نکته زن و فوق دقیق روسیه قرار گرفت و منهدم شد. بدین ترتیب مشخص شد که عملیات نظامی روسیه فراتر از منطقه دانباس بوده و کل خاک اوکراین را در بر میگیرد. در این خصوص برای بررسی وضعیت بوجود آمده در اوکراین با کانستانتین باندارنکو، رئیس بنیاد "سیاست" (کی‌یف)، تحلیل‌گر و تئوریسین معروف اوکراین گفتگو کردیم.
1400-12-7 04:03

کوزنتسوف: سازمان همکاری شانگهای نسبت به پذیرش ایران تعلل کرده است

26 شهریور سال جاری طی اجلاس سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه، سران کشورهای شرکت کننده چندین سند مهم مربوط به فعالیت سازمان را به امضاء و تصویب رساندند. یکی از مهمترین اسناد نشست شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه سند عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان مذکور بود. از زمان درخواست ایران برای عضویت در سازمان تا تصویب و موافقت با آن حدود 12 سال طول کشید. در این رابطه برای بررسی علل زمان طولانی انتظار و در نهایت موافقت اعضای سازمان با این درخواست و پیامدهای آن با آلکساندر کوزنتسوف، معاون رئیس موسسه پیش‌بینی و حل‌و‌فصل بحران‌های سیاسی، شرق شناس معروف روسیه گفتگو کردیم.
1400-8-5 01:27

یوسییف: تمام تلاش آمریکا جلوگیری از ایجاد ائتلاف شمال-2 توسط روسیه و ایران است

مصاحبه با ولادیمیر یوسییف، مسئول بخش همگرایی اوراسیایی و توسعه سازمان همکاری شانگهای در موسسه مطالعات کشورهای جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع، کارشناس سرشناس مسائل نظامی روسیه
1400-6-5 20:57

کنیازیف: هدف طالبان از تهاجم اخیر، افزایش قدرت چانه‌زنی در گفتگوهای آینده است

مصاحبه "وستی پرس" با آلکساندر کنیازیف، استاد دانشگاه دولتی سن‌پترزبورگ روسیه، کارشناس مطرح و آگاه در مسائل آسیای مرکزی و افغانستان
1400-4-17 09:02

اوواروف: ایران واقعا حق دارد تصویر برداری و فعالیت مونیتورینگ را متوقف کند

مصاحبه با آلکساندر اوواروف، مدیر موسسه غیر انتفاعی "اتم اینفو-سنتر" (مرکز اطلاعات هسته ای) و سردبیر پایگاه خبری "اتم اینفو.رو"  ("Atominfo.ru")، کارشناس مطرح مسائل هسته‌ای روسیه.
1400-4-11 23:16

کراشنینیکاوا: حتی در زمان جنگ سرد، در روابط روسیه و آمریکا چنین وضعیتی بوجود نیامده بود

روابط روسیه و آمریکا بطور فزاینده ای رو به وخامت است و با تغییر دولت در ایالات متحده وضعیت تغییر نکرد. آخرین مرحله تشدید روابط زمانی آغاز شد که بایدن، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی آمریکایی، گفته خبرنگار را که پوتین را قاتل نامیده بود، تایید کرد.
1400-2-31 21:25

ژیگانشین: شرکت های روسی علاقمند به همکاری با ایران هستند

ایران و روسیه دو همسایه دیرینه هستند که طی چند سال اخیر به موازات ارتقاء روابط سیاسی در صدد تقویت روابط اقتصادی خود هستند.
1400-2-10 18:30

ایران بیش از هر کشور دیگری علاقمند به برقراری امنیت در افغانستان است

روز پنجشنبه، 2 اردیبهشت، مرکز مطالعات اوراسیای دانشگاه دولتی سن پترزبورگ روسیه میزگرد بین المللی تحت عنوان «آسیای مرکزی: مسائل امنیت در پرتو ادامه مناقشه در افغانستان» برگزار کرد.
1400-2-5 09:18

دروژیلوفسکی: وقت آن فرا رسیده است که پوتین سفر رسمی به ایران انجام دهد

مصاحبه "وستی پرس" با پروفسور سرگئی دروژیلوفسکی، استاد دانشکده شرق شناسی دانشگاه روابط بین الملل مسکو زیر نظر وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه
1400-1-27 20:59

اوواروف: در چارچوب برجام باید سازوکاری ایجاد شود که دیگر امکان خروج هیچ یک از طرفین مثل آمریکا از آن نباشد

مصاحبه با آلکساندر اوواروف، مدیر موسسه غیر انتفاعی "اتم اینفو-سنتر" (مرکز اطلاعات هسته ای) و سردبیر پایگاه خبری "اتم اینفو.رو ("Atominfo.ru")
1400-1-22 11:55