امیرعبداللهیان: امنیت جمهوری آذربایجان را امنیت منطقه و ایران می دانیم

به گفته حسین امیرعبداللهیان، ما امنیت منطقه را مقوله ای به هم پیوسته دانسته و امنیت جمهوری آذربایجان را امنیت منطقه و ایران می دانیم و مخالفت خود را با هر گونه استقرار نیروی بیگانه در منطقه اعلام داشته و آن را مغایر با صلح و ثبات و همکاری‌های منطقه ای می دانیم.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت وزارت امور خارجه ج.ا.ا، روز یکشنبه، ۸ آبان، در تماس تلفنی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ج.ا.ا، و جیحون بایراموف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، برخی موضوعات دو جانبه و نیز مسائل مورد اهتمام مشترک در عرصه منطقه ای و بین المللی مورد گفت و گو و تبادل نظر قرار گرفت.

در این گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه ج.ا.ا، ضمن اشاره به مناسبات خوب جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و با اشاره به دیدار اخیر روسای جمهور دو کشور در آستانه، بر تمامیت ارضی کشورهای منطقه از جمله جمهوری آذربایجان، تاکید کرد و افزود: «ما همواره بر این باوریم که حضور بیگانگان در این منطقه شرایط را پیچیده تر می‌کند و ما مخالف این حضور هستیم».

امیرعبداللهیان در ادامه افزود: «جمهوری اسلامی ایران راهکار درست حل اختلاف در قفقاز را در نشست 3+3 و مکانیسم های منطقه ای جستجو می‌کند و همواره به تلاش های خود برای حل مشکل میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ادامه خواهد داد».

رئیس دستگاه دیپلماسی ج.ا.ا خاطر نشان کرد: «ما امنیت منطقه را مقوله ای به هم پیوسته دانسته و امنیت جمهوری آذربایجان را امنیت منطقه و ایران می دانیم، و مخالفت خود را با هر گونه استقرار نیروی بیگانه در منطقه اعلام داشته و آن را مغایر با صلح و ثبات و همکاری‌های منطقه ای می دانیم».

جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این گفتگوی تلفنی، ارتباط مستقیم و مستمر وزرای خارجه دو کشور را نشانگر عمق روابط بین تهران و باکو دانست و گفت: «ما برای این روابط ارزش و احترام قائل هستیم».

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در ادامه از تماس تلفنی وزیر امور خارجه ج.ا.ا و تشریح نتایج سفر به ارمنستان قدردانی کرد و تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای کمک به صلح و ثبات منطقه ای را ستود.

بایراموف در پایان مخالفت خود را با استقرار نیروهای بیگانه در منطقه ابراز داشت و بر تداوم همکاری‌های منطقه ای از جمله در قالب نشست 3+3 برای کمک به ثبات و امنیت در منطقه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان همچنین از سفر پیش روی رئیس مجلس شورای اسلامی‌ ج.ا.ا به باکو استقبال کرد و آن را گام مهمی در راستای کمک به پیشرفت روابط دوجانبه توصیف کرد.

شناسه: 3582