وزرای امور خارجه ایران و آذربایجان در یک تماس تلفنی آخرین تحولات روابط دو جانبه را مورد بحث و بررسی قرار دادند

امیر عبداللهیان: دو کشور ایران و آذربایجان باید مانع سوء تفاهم در مناسبات فی‌مابین شده و شایسته است به سرعت روابط خود را در مسیر درست و رو به رشد ادامه دهند.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت وزارت امور خارجه ایران، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، روز سه شنبه، ۲۰ مهر، در یک تماس تلفنی آخرین تحولات روابط دو جانبه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

امیر عبداللهیان با تاکید بر ضرورت احترام متقابل و استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی کشور ها افزود: «تهران و باکو دارای روابط دیرینه ای با یکدیگر هستند».

وی تصریح کرد: «دو کشور باید مانع سوء تفاهم در مناسبات فی‌مابین شده و شایسته است به سرعت روابط خود را در مسیر درست و رو به رشد ادامه دهند».

امیر عبداللهیان همچنین در این‌ گفتگوی تلفنی خاطر نشان ساخت: «توقع تهران این است که مشکل تردد ترانزیتی کامیونها مرتفع گردد».

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به عمق روابط دو ملت و دو کشور افزود: «تهران و باکو دشمنانی دارند و طرفین نباید به دشمنان فرصت اختلال در مناسبات بین دو کشور را بدهند و نگرانی‌ ها را باید از طریق گفتگو و همکاری حل و فصل نمایند».

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این مکالمه تلفنی رابطه با جمهوری اسلامی ایران را دوستانه خواند و افزود: «روابط با کشور های دوست برای جمهوری آذربایجان در اولویت قرار دارد».

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان بر حل و فصل مشکلات از طریق گفتگو و در فضائی آرام و صمیمانه تاکید کرد.

جیحون بایراموف پیشنهاد کرد مقامات گمرک دو کشور برای حل مشکلات ترانزیت کالا های ایرانی گفتگو نمایند، وی بر پیگیری آزادی دو راننده کامیون ایرانی تاکید کرد.

وزرای امور خارجه دو کشور از یکدیگر برای سفر به تهران و باکو دعوت کردند.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 1677