وزیر خارجه جمهوری آذربایجان از برگزاری نشست سه‌ جانبه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در تهران استقبال کرد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، با وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در خصوص روابط دو جانبه بحث و تبادل نظر کرد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت وزارت امور خارجه ایران، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه دیدار های خود روز جمعه، 2 مهر، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با جیحون بایرامف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در خصوص روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در ابتدای این دیدار از برگزاری نشست سه‌ جانبه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در تهران استقبال کرد.

بایرامف روابط دو کشور را دارای پویایی‌ های بسیار مثبت و در مسیری درست توصیف و از حمایت‌ های ایران از تمامیت سرزمینی جمهوری آذربایجان تشکر کرد.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان با تأکید بر آمادگی کشورش برای همکاری در تمامی حوزه‌ ها از جمله حوزه‌ های سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران، گفت از طرف جمهوری آذربایجان، شاهین مصطفی‌ یف آماده است تا با همتای ایرانی خود در چهار چوب کمیسیون مشترک تماس برقرار کند.

وی همچنین با بیان اینکه جمهوری آذربایجان آماده است تا پروژه‌ های مشترک در حوزه خزر را پیگیری کند، تعاملات و رایزنی‌ های منظم در سطوح مختلف را امری ضروری خواند.

در ادامه این نشست، امیر عبداللهیان روابط ایران و جمهوری آذربایجان را دارای اهمیت ویژه برشمرد و با ابراز امیدواری از اجرایی شدن توافقات پیشین، یادآور شد که دولت جدید جمهوری اسلامی ایران برای روابط با همسایگان اولویت ویژه‌ ای قائل شده است.

دکتر امیر عبداللهیان با بیان اینکه دو کشور در مجامع بین‌ المللی و منطقه‌ ای از هم حمایت متقابلی داشته‌اند، تأکید کرد که ضروری است که این روح حفظ شود. ایشان همچنین مشترکات دو کشور را عمیق و متنوع خواند و یادآور شد که جمهوری اسلامی ایران همواره از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت کرده است.

وزیر امور خارجه ایران خاطر نشان کرد که پروژه‌ ها و همکاری‌ های مهمی در حوزه‌ های مختلف از جمله برق، گاز، سد سازی، تجارت و ترانزیت از جمله پایانه ریلی آستارا و همکاری بخش‌ های خصوصی و دولتی میان دو طرف تعریف شده و پیگیری خواهد شد.

دکتر حسین امیر عبداللهیان بازسازی مناطق آزاد شده را زمینه همکاری گسترده دو کشور خواند. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که نباید اجازه داد برخی طرف‌ های ثالث روابط خوب دو کشور را تحت تأثیر قرار دهند.

وزیر امور خارجه ایران در این نشست در خصوص تسهیل ترانزیت و تردد کامیون های ایرانی و همچنین برخی موضوعات کنسولی از جمله دو راننده ایرانی که در بازداشت پلیس آذربایجان هستند با همتای آذربایجانی رایزنی نمود و توافق شد این موضوع در تماس میان دو طرف حل و فصل گردد.
 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 


وزیر خارجه جمهوری آذربایجان از برگزاری نشست سه‌جانبه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در تهران استقبال کرد | دانلود

شناسه: 1596