امیر عبداللهیان: ما هم مخالف تسلیح روسیه و هم مخالف تسلیح اوکراین هستیم

به گفته امیرعبداللهیان، ایران در جریان جنگ اوکراین با نگاه به سیاست اصولی مخالفت با جنگ، هم مخالف تسلیح روسیه و هم مخالف تسلیح اوکراین است.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت وزارت خارجه ج.ا.ا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ج.ا.ا، درخصوص موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین گفت: "در اتحادیه اروپا برخی از رهبران تندروی اروپا ایران را متهم می‌کنند به اینکه پهپاد برای به کارگیری در جنگ اوکراین از سوی ایران در اختیار مسکو قرار گرفته است".

وی افزود: "من مایلم در جمع شما خانم ها و آقایان به صراحت و با صدای بلند بگویم: بله؛ ما با روسیه دارای همکاری‌های متنوع از جمله در حوزه دفاعی هستیم. بلی؛ در گذشته ما تسلیحاتی را از روسیه دریافت کرده ایم و همچنان دریافت می‌کنیم در قالب همکاری‌های دفاعی و امکانات و تسلیحاتی را به روسیه می دهیم. لیکن ما در جریان جنگ اوکراین با نگاه به سیاست اصولی مخالفت با جنگ هم مخالف تسلیح روسیه هستیم هم مخالف تسلیح اوکراین".

امیرعبداللهیان تاکید کرد: "ما هیچ پهپادی و هیچ سلاحی به روسیه برای به کارگیری در جنگ علیه اوکراین واگذار نکرده ایم".

وی ادامه داد: "پنجشنبه گذشته در تماس تلفنی آقای جوزف بورل، نماینده عالی سیاست خارجه اتحادیه اروپا به ایشان گفتم که ما آمادگی داریم تیمی از نظامیان خبره ایرانی و تیمی از نظامیان متخصص اوکراینی در هر مکان مورد توافق نشست مشترکی را داشته باشند. آمادگی داریم هر گونه مستندی از طرف اوکراین در خصوص ادعای به کارگیری پهپادهای ایرانی توسط روسیه در اوکراین وجود دارد را ارائه کند".

به آقای بورل تأکید کردم: "اگر در این نشست برای ما مشخص شود که روسیه از پهپاد ایرانی در جنگ علیه اوکراین استفاده کرده است، ما نسبت به این موضوع قطعا بی تفاوت نخواهیم ماند".

امیرعبداللهیان خاطر نشان ساخت: "مقامات ذیربط روسیه به ما اعلام کرده اند و در برخی مصاحبه‌ها تأکید کرده اند که سلاح های به کارگرفته شده در جنگ اوکراین سلاح های روسی است. لذا ما در دو روز گذشته نیز از مجاری دیپلماتیک به اتحادیه اروپا پیام دادیم برای برگزاری چنین نشست فنی آمادگی داریم".

وزیر امور خارجه تاکید کرد: "ما اطمینان داریم هیچ تغییری در موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین وجود ندارد و نخواهد داشت. ما هیچ سلاحی برای به کارگیری در اوکراین به روسیه نداده و نخواهیم داد؛ البته همکاری‌های دفاعی تهران و مسکو، به دور از جنگ اوکراین در کنار سایر همکاری‌ها ادامه پیدا خواهد کرد".

شناسه: 3551