امیر عبداللهیان: همکاری های ایران با هیچ کشوری از جمله روسیه نباید متاثر از فضای تحریم باشد

در تماس تلفنی وزرای امور خارجه ایران و روسیه، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از تحریم های اعمالی علیه این کشور بر اهمیت همکاری های کشورش با ایران در همه زمینه ها تاکید کرد.
به گزارش وستی پرس، 

در تماس تلفنی دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسيه، طرفین در خصوص مناسبات دو جانبه، روند مذاکرات وین، تحولات اوكراين و برخی از تحولات بین المللی گفتگو و تبادل نظر کردند.

طرفین با اشاره به سفر رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران اظهار داشتند كه اكنون آژانس در مسير درست همکاری فنی با ایران قرار دارد و توافق خوبی حاصل شده است.

دکتر امیر عبداللهیان اظهار داشت: ما با جدیت برای رسیدن به توافقی خوب و قوی در وین تلاش می کنیم. تاکنون پیشرفت های خوبی بدست آمده اما با وجود پیشرفت های حاصله، برخی از مسائل هنوز در وین حل و فصل نشده که نیازمند تصمیم سیاسی طرف غربی است. وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر ضرورت رفع موثر تحریم ها، اظهار داشت رسیدن به توافق در وین می تواند زمینه همکاری های متنوع جمهوری اسلامی ایران با سایر کشور ها و از جمله شرکای خود را گسترش دهد.

او با تاکید بر این که ما هم با جنگ و هم با اعمال تحریم مخالفیم، تاکید کرد، روشن است که همکاری های جمهوری اسلامی ایران با هیچ‌ کشوری از جمله روسیه نباید متاثر از فضای تحریم باشد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه نیز در این گفتگوی تلفنی بر ضرورت همکاری های ایران و روسیه در زمینه های مختلف، از جمله حیطه های مختلف روابط تجاری و اقتصادی تاکید کرد.

وی با اشاره به روند مذاکرات طی شده و حمایت روسیه از خواسته های منطقی ایران، دیدگاه های خود را در این خصوص تشریح کرد. لاورف با انتقاد از تحریم های اعمالی علیه روسیه بر اهمیت همکاری های دو کشور در همه زمینه ها تاکید کرد.

دو طرف در این مکالمه در خصوص برخی دیگر از مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله بحران اوکراین، روند آستانه برای حل موضوع سوریه و نشست آنتالیا در ترکیه به تبادل نظر پرداختند.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2364