تهران و مسکو بر ممنوعیت هر گونه حضور و مداخله کشورهای بیگانه در دریای خزر تأکید دارند

رییس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اهمیت همکاری کشورهای همسایه در حوزه دریای خزر، بر ممنوعیت هر گونه حضور نظامی بیگانه در این منطقه و به ویژه وضعیت استثنایی سواحل جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران، سید ابراهیم رییسی، شامگاه چهارشنبه، 1 تیر، در دیدار سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه، دیدارها و گفتگوهای مستمر روسا و مقامات ایران و روسیه را نشانه اراده جدی دو کشور برای شکل دادن به دوران جدیدی از همکاری‌های راهبردی سودمند برای دو ملت از جمله در حوزه اقتصادی دانست.

رییسی پس از گزارش وزیر امور خارجه روسیه درباره آخرین وضعیت روند رو به گسترش همکاری‌های اقتصادی کشورش با جمهوری اسلامی ایران گفت: «تقویت همکاری‌ها و هماهنگی‌ها، راهکار موثری برای مقابله با تحریم و یکجانبه‌گرایی اقتصادی آمریکا علیه کشورهای مستقل است».

رییس جمهور ایــــران همچنین پس از گزارش مبسوط وزیر امور خارجه روســـیـــــه از آخرین وضعیت میدانی در اوکراین، با تأکید بر اهمیت پایان یافتن هر چه سریع‌ تر این جنگ و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به یافتن راه‌ حل دیپلماتیک در این رابطه، افزود: «تردیدی نیست که تحریکات آمریکا و ناتو عامل شکل‌ گیری این درگیری‌ها بوده است و لذا باید نسبت به تلاش‌هایی که برای گسترش نفوذ ناتو در هر یک از مناطق جهان از جمله در غرب آسیا، قفقاز و آسیای مرکزی صورت می‌گیرد، فعال بود».

وی با اشاره به اهمیت همکاری کشورهای همسایه در حوزه دریـــای خــــزر، بر ممنوعیت هر گونه حضور نظامی بیگانه در این منطقه و به ویژه وضعیت استثنایی سواحل جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه نیز در این دیدار توضیحات مشروحی درباره ابعاد همکاری‌های تهران و مسکو از جمله در حوزه اقتصادی ارائه و بر آمادگی و علاقمندی کشورش برای ارتقای سطح همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران به سطح راهبردی تأکید کرد.

او با اشاره به اهمیت عضویت ایران در سازمان همکاری‌های اقتصادی شانگهای، بر حمایت کشورش از گسترش نقش‌ آفرینی ایران در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تصریح کرد.
 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2670