خطیب زاده: خیلی وقت است از زمان این که ایالات متحده در مورد همه چیز نظام بین المللی تصمیم بگیرد، گذشته است

به گفته خطیب زاده، خیلی وقت است که از زمان این که ایالات متحده در مورد همه چیز نظام بین المللی تصمیم بگیرد، گذشته است و ملت ها و دولت ها بر اساس اراده و شناخت توانمندی های خودشان می‌توانند تصمیمات درست و عاقلانه بگیرند.
به گزارش وستی پرس، 

سعید خطیب‌ زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز، دوشنبه، ۱۹ اردیبهشت در نشست هفتگی خود با اصحاب رسانه، درباره قصد میانجی گری ایران میان روسیه و اوکراین و سنگ اندازی های آمریکا در این موضوع گفت: «خیلی وقت است که از زمان این که ایالات متحده در مورد همه چیز نظام بین المللی تصمیم بگیرد، گذشته است و ملت ها و دولت ها بر اساس اراده و شناخت توانمندی های خودشان می‌توانند تصمیمات درست و عاقلانه بگیرند».

وی افزود: «چندین بار پیام هایی را آقای دکتر امیر عبداللهیان از طرف اوکراین به روسیه منتقل کرده و در سفر آخر ایشان به مسکو پیام وزیر امور خارجه اوکراین به آقای لاوروف منتقل شد».

او خاطر نشان ساخت: «ما همچنان فکر میکنیم باید گفتگوها به پایان جنگ بینجامد. به عنوان یکی از قربانیان جنگ خانمان سوز تحمیلی بر این ملت همه تلاشمان را کردیم و باز هم خواهیم کرد که هر چه زودتر گفتگوها میان مسکو و کیف به پایان جنگ بینجامد».

به گفته خطیب زاده نباید اجازه دهیم که این جنگ ادامه پیدا کند که اولین و مهم ترین صدمه دیدگانشان مردم بی دفاع هستند و ثانیا نباید اجازه دهیم که این بحران با طراحی‌های سیاسی از دست خارج بشود. نگرانیم و این نگرانی را هم به کیف و هم به مسکو اعلام کردیم. آمادگی هم داریم که از همه مساعی جمیله خودمان استفاده کنیم به یک راه مرضی الطرفین، ان شاء الله این جنگ را حداقل به یک آتش بس فوری برسانیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره خروج ایرانیان از مولداوی بیان کرد: «سفارت ایران در اوکراین و آکردیته در مولداوی اطلاعیه‌ای را صادر و از ایرانی‌هایی که ضرورتی به حضور ندارند خواسته است مولداوی را ترک کنند. متاسفانه در اوکراین زمانی که جنگ رخ داد با مشکلی مواجه بودیم که کار وزارت خارجه را خیلی سخت کرد. البته یکی از نقاط موفق دیپلماسی کنسولی ایران خارج کردن تمامی اتباع ایرانی از اوکراین بود. مشکلی که داشتیم بسیاری از اطلاعیه‌ها را ایرانیان مقیم اوکراین جدی نگرفتند و امیدواریم در این موضوع توجه جدی داشته باشند. گسترش جنگ نگرانی‌های ما را مضاعف می‌کند».

به گفته خطیب زاده ما امیدواریم اساسا جنگ گسترش پیدا نکند، گسترش جنگ نگرانی‌های ما را مضاعف میکند.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2536