خطیب‌ زاده: حقوق هسته‌ ای ایران لایتغیر می‌ماند

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در حوزه راستی آزمایی به صورت مشخص همه ایده‌ ها مکتوب شده و الان از فاز ایده‌ ها رد شدیم. هیأت ایران خلاقانه و مبتکرانه به ویژه طی سه هفته گذشته همه موارد را مکتوب کرده و امروز منتظر پاسخ طرف‌ های مقابل هستیم.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از خبرگزاری فارس، سعید خطیب‌ زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه، ۱۱ بهمن، در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات حوزه سیاست خارجی پرداخت.

وی در آستانه دهه فجر در طلیعه سالگرد پیروزی انقلاب این اتفاق بزرگ قرن به ملت ایران تبریک گفت و این روز و دهه و یاد بنیانگذار انقلاب اسلامی را گرامی داشت و افزود: «وزارت خارجه در طی این دهه برخی از اقدامات خود را بیشتر تشریح خواهد کرد».

سخنگوی دستگاه دیپلماسی به ولادت حضرت باقر (ع) اشاره و آن را تبریک گفت. وی همچنین اظهار داشت: «متاسفانه این روزها تراژدی یمن عمیق‌ تر شده و جمهوری اسلامی ایران همه تلاش خود را می‌کند که این روز ها پایان یابد. تنها راه‌ حل فصل موضوع یمن راه‌ حل سیاسی و توقف تجاوزات بر علیه این ملت و پایان محاصره چند ساله مردم یمن است».


* رژیم صهیونیستی ننگ جامعه بشری 

این دیپلــمــات ارشــــــد ایـــران درباره سفر رئیس رژیم صهیونیستی به امارات متحده عربی و اظهارات اخیر نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی علیه ایران که سؤال خبرنگاری بیان کرد: «بحران آفرینی در ذات رژیم جعلی اشغالگر قدس است و تنها بر اساس بحران آفرینی، ترور، خشونت و خونریزی دوام می‌آورد و حیاتش را در هیمن بحران آفرینی‌ ها می‌بیند».

وی گفت: «تنها نمونه بارز که در نظام بین‌ الملل به عنوان رژیم آپارتاید داریم این رژیم جعلی اشغالگر است و بر اساس تعاریف قطعنامه ۳۳۷۹ به عنوان رژیم جعلی آپارتاید این رژیم را در آن زمان نام برد، همچنان همان سیاست‌ های آپارتایدی را پیگیری می‌کند. اولا به دنبال سلطه یک نژاد و قوم اقلیت در سرزمین‌ های اشغالی است و به دنبال اقدامات ظالمانه سیستماتیک بر علیه ساکنان اصلی فلسطین و برتری نژادی یک قوم خاص است. در سال ۲۰۱۸ با قانون نژاد پرستانه دولت ملت یهود صحه‌ ای بر این رفتار نژاد پرستانه گذاشت».

خطیب‌ زاده اضافه کرد: «این رژیم به عنوان مصداق بارز در نظام بین‌ الملل امروز به عنوان رژیم آپارتاید این رژیم واقعا ننگ جامعه بشری است و این ننگ جامعه بشری امروز سعی می‌کند بحران‌ هایش را به مناطق دیگر منتقل کند. کشور هایی که در مسیر عادی سازی به این بحران آفرینی‌‌ ها کمک می‌کنند باید بدانند که ذات متجاوز و توسعه طلب و بحران آفرین این رژیم، اولین قربانیانی که می‌گیرد همان‌ هایی هستند که امروز در مسیر عادی سازی قدم بر می‌دارند».

وی گفت: «جمهوری اسلامی ایران نه تنها اقدامات برخی کشور ها که در مسیر عادی سازی انجام می‌دهند را محکوم می‌کند بلکه توصیه می‌کند هر چه زودتر ندای بیدار ملت‌ های خودشان را بشنوند و به این تفرقه افکنی‌ ها در جهان اسلام و دنیای عرب پایان دهند برای آینده منطقه بسیار بهتر است».


* مذاکرات در سه هفته گذشته پیشرفت‌ های بسیار قابل توجهی داشته

خبرنگاری پرسید که آیا فرصت زمانی مشخص شده‌ ای برای اتخاذ تصمیم نهایی درباره مذاکرات وین تعیین شده؟ که خطیب‌ زاده پاسخ داد: «ما از این تنفس‌ ها چند باری داشتیم، البته مذاکرات در سه هفته گذشته پیشرفت‌ های بسیار قابل توجهی داشته در هر چهار حوزه رفع تحریم‌ ها، تعهدات هسته‌ای، راستی آزمایی و اخذ تضامین، البته در برخی پیشرفت‌ ها قابل توجه‌ تر و سرعت بهتر بوده و در برخی به خاطر بی عملی‌ های طرف مقابل و عدم اخذ تصمیم‌ های لازم در طرف‌ های مقابل و یا عدم ابتکار و خلاقیت لازم در طرف‌ های مقابل با کندی‌ هایی روبرو بوده که توصیه می‌کنیم بعد از بازگشت از پایتخت‌ هایشان با تصمیمات لازم برگردند که بتوانیم آنچه امروز در پیش‌ نویس‌ ها آماده کردیم به سرعت جمع بندی کنیم».

وی گفت: «اگر طرف‌ های دیگر به ویژه آمریکا وقتی به وین بر می‌گردد تصمیمات خودش را اخذ کرده باشد و به مطالبات به حق ایران را صحه بگذارد و چیزی بیشتر از برجام مطالبه نکند و کمتر از برجام هم ما قبول نخواهیم کرد، مطمئن باشید به سرعت می‌توان به یک توافق پایدار و قابل اتکا و خوب رسید».


* دولت مغرب زودتر به دامان ملت خود برگردد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات وزیر خارجه مغرب مبنی بر این‌ که ایران به دنبال گسترش تشیع در غرب آفریقاست و اینکه ایران پشت سر حملات انصار الله به امارات بوده است نیز بیان کرد: «این اولین بار نیست که وزیر خارجه مغرب این اظهارات بی اساس را مطرح می‌کند. به خاطر احترام به مردم مسلمان و فرهیخته مغرب همواره تلاش کردیم از این مسائل عبور کنیم. ولی خود وزیر خارجه مغرب بهتر از هر کسی می‌داند که شاهد رفتار های این کشور در حوزه توسل به خشونت و دخالت‌ های نظامی و دخالت‌ های اطلاعاتی در برخی کشور های دیگر باعث چه تنش‌ هایی در منطقه است».

خطیب‌ زاده ادامه داد: «مشکل اصلی حرکت برخی دولتمردان مغرب بر علیه خواست ملت در راستای عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس است. باید زودتر به دامان ملت خود برگردند و به جای فرافکنی‌ های بی ارزش تلاش کنند عضو مسئولی در جامعه اسلامی و کشور های مسلمان باشند».


* سفر وزیر خارجه قطر به تهران

وی درباره سفر وزیر خارجه قطر به تهران و مباحث مطرح شده مبنی بر این‌ که قطر به دنبال میانجیگری بین ایران و آمریکاست نیز اظهار داشت: «رایزنی‌ ها بین دوستان در منطقه امری بسیار طبیعی است برخی اوقات شرایط منطقه ایجاب می‌کند که رایزنی‌ ها به صورت منظم‌ تر و نزدیک‌ تر و با فواصل کوتاه‌ تر انجام شود. سفر وزیر خارجه قطر متعاقب رایزنی‌ های تلفنی انجام شد و درباره موضوعات دو جانبه، منطقه‌ ای و بین‌ المللی لازم بود برخی رایزنی‌ ها صورت بگیرد».

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: «در خصوص آن‌ چه بین ایران و گروه ۱+۴ در وین و از یک سوی دیگر با عضو خارج شده از برجام یعنی آمریکا اتفاق می‌افتد مسیر خاص خودش را دارد. همانطور که درباره مسائل منطقه‌ ای با کشور های فرا منطقه‌ ای گفت‌ و گو نمی‌کنیم در خصوص مسائل ۱+۴ در چارچوب حقوقی و بین‌ المللی خودش مسائل را جلو می‌بریم. آن‌ چه در وین اتفاق می‌افتد، در یک مسیر حرفه‌ ای است و از این گمانه‌ زنی‌ ها باید عبور کرد».


* تغییر سفرا

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره بحث تغییر سفرا نیز بیان کرد: «در همه مسیر های حاکمیتی، حکمرانی خوب ایجاب می‌کند که در فرآیند های تعریف شده چهار دهه حکومت در جمهوری اسلامی، مسیر هایی که باید طی شود، به صورت حکمیانه و عادی پیگیری شود. در وزارت خارجه مسیر تغییر و تحول در حوزه‌ های مختلف به صورت طبیعی در حال انجام است».

وی یادآور شد: «البته این تابع برخی ملاحظات است نسبت به این که در کشور میزبان، چه سفیری چند سال حضور داشته و چگونه باید برگردد و برای برخی سفارتخانه‌ ها باید تعیین جانشین انجام شوند. این نه تنها در دستور کار وزارت خارجه بوده، بلکه به صورت مشخص نزدیک ۴۰ کشور در فرآیند تغییر و تحول سفرا هستند. برخی از آنها تعیین شدند، برخی در حال بازگشت هستند و این مسیر در وزارت خارجه انجام می‌شود و موضوع غیر عادی نیست».


* نامه سعید جلیلی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره نامه انتقادی سعید جلیلی درباره مذاکرات وین به مقامات عالی کشور که سؤال خبرنگاری بود نیز بیان کرد: «مناسب‌ تر است از خود ایشان سؤال کنید و توضیحی در این خصوص و خبری در این زمینه ندارم. در مذاکرات وین با اجماع ملی و با استفاده از همه ظرفیت‌ های داخلی گفت‌ و گو ها جلو می‌رود و طبیعی است این یک سرمایه بزرگ است که همه باید پاس بداریم».


* نام کشور ها و مناطق تابعی از خواست سیاسی کشور ها نیست

خبرنگاری با بیان این‌ که بعد از حمله انصار الله به یمن توئیتر وزارت خارجه کانادا از نام جعلی برای خلیج فارس استفاده کرده که سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: «متاسفانه دولت کانادا برخی اختلافات سیاسی خودش را به مرز های بچه‌ گانه‌ ای کشانده است و فراموش کرده این اختلافات نمی‌تواند بر موضوعات روشن و حقوقی اثر بگذارد».

وی با بیان این‌ که نام کشور ها و مناطق نمی‌تواند تابعی از خواست سیاسی هیچ پایتختی و یا تابع اغراض سیاسی این دولت باشد، خاطر نشان کرد: «اولین بار نیست که دولت کانادا برای مطامع و اغراض سیاسی خود دست به این کار ها می‌زند. جامعه بسیار فرهیخته ایرانیان در کانادا هر روزه این رفتار دورو و پر از ریای دولت کانادا را می‌بینند، از یک طرف اشک تمساح می‌ریزد و از سوی دیگر به هویت ایران و ایرانی حمله کند».

خطیب‌ زاده ادامه داد: «این اظهارات کمترین ارزش حقوقی و بین‌ المللی ندارد ولی به خوبی ذات این دولت و تحت تاثیر پذیر بودن این دولت را که در تجارت رای هر کاری را می‌کند، برای همه ایرانیان در داخل و خارج از ایران و  همچنین ایرانیان مقیم کانادا روشن می‌کند. از اینجا اعلام می‌کنم وظیفه قطعی دولت ایران حفظ صیانت از تمامی ابعاد هویتی ایران و ایرانی است و از جمله وضعیت ایرانیان در داخل کانادا که بعضا گزارش‌ های خوبی را دریافت نمی‌کنیم».


* قدردانی از ایتالیا

وی در پاسخ به سؤالی درباره اقدام برخی کشور ها از جمله ایتالیا در اهدای واکسن به ایران گفت: «برخی همکاری‌ ها در حوزه‌ های سلامت همچنان ادامه دارد. از دولت ایتالیا برای اهدای واکسن تشکر می‌کنیم. البته ایران تلاش خود را کرده متقابلا به برخی کشور های دیگر در فرآیند کمک‌ های مربوط به بهداشت کمک‌ هایی را داشته باشد از این جهت که در داخل در وضعیت بسیار خوبی در تولیدات واکسن قرار داریم».


* حمایت از گسترش روابط بین عراق و عربستان

خطیب‌ زاده در پاسخ به پرسشی درباره امضای تفاهم نامه بین عربستان و عراق در زمینه اتصال برق و تاثیر آن بر صادرات برق ایران به عراق نیز گفت: «از گسترش روابط بین کشور های منطقه از جمله بین عراق و عربستان حمایت می‌کنیم. تلاش‌ های منطقه‌ ای برای همگرایی بیشتر را به نفع منطقه‌ می‌دانیم. ایران خودش را یکی از پیشنهاد دهندگان و طراحان همگرایی‌ های منطقه‌ ای می‌داند و فکر می‌کنیم هر چقدر همگرایی‌ ها بیشتر شود فرصت‌ ها بیشتر می‌شود و فضای کافی برای همگرایی هست و نیازی به رقابت‌ های بی جا نیست. عراق هم در ابعاد مختلف نیازمند حمایت‌ ها و همکاری‌ هاست».

وی درباره مناسبات تهران و ریاض و اینکه‌ آیا تجارت بین دو کشور می‌تواند پیش بینی شود که گفت: «بین دو کشور تحول خاصی رخ نداده است. هر چقدر بتوانیم از فضای تقابل به سمت تعامل منطقی حرکت کنیم به نفع ملت دو کشور و همچنین منطقه است».


* چرخه خشونت بی پایان علیه مردم یمن

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره حملات ائتلاف به یمن و تاثیر آن بر مذاکرات ایران و عربستان در بغداد نیز اظهار داشت: «متاسفانه ائتلاف خود خوانده این روز ها به صورت بسیار وحشیانه‌ ای مردم یمن را هدف حملات کور خودش قرار داده است. برخی از نقاط چند ده بار مورد این حملات از سر استیصال و عصبانیت قرار گرفتند. مردم یمن قربانی این تجاوز در چند سال گذشته هستند».

وی بیان کرد: «جمهوری اسلامی ایران همواره سعی کرده که صدای مظلومیت مردم یمن باشد و در عین حال تلاش کرده از ساز و کار های بین‌ المللی استفاده کند برای این‌ که به این درد و رنج مردم یمن از طریق چار چوب‌ های سیاسی و گفت‌ و گو های یمنی - یمنی پایان دهد. طی چند روز گذشته هم جمهوری اسلامی ایران از تمامی توان و ظرفیت خود استفاده کرده است».

خطیب‌ زاده ادامه داد:‌ «چرخه خشونتی که توسط برخی از کشور های منطقه علیه مردم یمن آغاز شده بی پایان است، مگر این‌که نقطه پایانی بگذارند بر اقدامات تجاوزکارانه خودشان. مردم یمن باید بعد از سال‌ ها محاصره از این وضعیت خارج شوند و کشور های منطقه به عنوان برادران همدیگر تلاش کنند روز های آینده برای یمن روز های بهتری باشد».

خبرنگاری پرسید آیا حملات رژیم صهیونیستی به مواضع ایران و مقاومت در سفر رئیسی به مسکو با پوتین مورد بحث بوده است که خطیب‌ زاده گفت: «درباره ملاقات مفصل و چند ساعته رئیس جمهور توصیه می‌کنم از سخنگوی دولت بیشتر پرس و جو کنید. در آن ملاقات صمیمانه چند ساعته درباره همه موضوعات فی مابین از جمله تحولات سوریه گفت‌ و گو های بسیار جدی صورت گرفته است».

وی درباره طرح ساماندهی کولبری در استان‌ های مرزی کشور نیز گفت: «یکی از موضوعات مهم بین ما و برخی کشور ها در مرز های غربی همین تردد ها بوده که بعضا مشکلاتی را فراهم کرده است از بازارچه‌ های مرزی قانونی با کشور های همسایه همواره حمایت کردیم. موضوع کولبران موضوعی بوده که نهاد های مختلف داخلی و اقتصادی و وزارت کشور اقداماتی را صورت داده‌ اند و طرح‌ های قابل توجهی را آماده کردند.

وزارت امور خارجه از حوزه مرزی و همکاری‌ های کشور ها تلاش کرده تسهیلگر و معین باشد، ولی نهاد های مجری، نهاد های دیگری هستند».

خطیب‌ زاده بیان کرد: «اتباع ما باید صیانت شوند و وزارت امور خارجه نیز در این زمینه قویا ورود کرده است. متاسفانه در بحث کولبری معضلی به نام گروهک‌ های ضد انقلاب داریم که برای کولبران مشکل ایجاد و تلاش می‌کنند از آنها باج خواهی کنند. به عنوان حاکمیت تلاش کردیم این فضا را آماده کنیم که هم آنها را به سمت تجارت قانونی هدایت کرده و هم این‌ که اگر بتوانیم در حوزه بازارچه‌ های مرزی ساماندهی کنیم».


* گفت‌ و گو ی تلفنی رئیسی و ماکرون

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره گفت‌ و گو ی تلفنی رئیسی و ماکرون اظهار داشت: مراودات در سطوح مختلف اثرات مستقیمی در مفاهمه و برقرار کردن پل بین تصمیم گیران کشور ها دارد. ایران و فرانسه به عنوان دو کشور مهم در چارچوب ۱+۴ هم در سطح مذاکره کنندگان در وین و هم در سطح عالی با هم گفت‌ و گو داشتند. گفت‌‌ و گو ی تلفنی دو رئیس جمهور در چند نوبت دیگر هم انجام شده بود. مواضع ایران به خوبی تبیین شد و برخی نکات مورد تبادل نظر قرار گرفت که امیدواریم در روز های آتی نتیجه آن را ببینیم».


* تصمیمات سیاسی باید اتخاذ کنند

این دیپلمات ارشد ایران در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات وین و این‌ که آیا توافق نزدیک است نیز خاطر نشان کرد: «آن‌ چه در اتاق‌ های مذاکرات انجام می‌شود در فضای عمومی گفته نمی‌شود. اگر فردای بازگشت هیأت‌ ها به وین، طرف‌ های مقابل به آن‌ چه به عنوان حقوق طبیعی ایران به آنها گفته شده و به متونی که داده شده و به خواسته‌ های بر حق جمهوری اسلامی ایران پاسخ درست بدهند. اگر در چارچوب برجام، خواسته‌ های خودشان را نگه دارند و به خواسته‌ های ایران پاسخ دهند در فردای آن روز هم می‌توانیم به یک توافق پایدار، خوب و قابل اتکا برسیم و نیاز به ضرب الأجل‌ های برساخته و ساختگی نیست. طرف‌ های مقابل موارد اختلافی را به صورت روشن می‌دانند و تصمیمات سیاسی باید اتخاذ کنند به ویژه در واشنگتن».

خطیب‌ زاده گفت:‌ «ما منتظر این هستیم که تصمیمات سیاسی در واشنگتن در بازگشت هیأت آمریکایی به ۱+۴ اعلام شود».

وی گفت:‌ «در حوزه رفع تحریم‌ ها همچنان موضوعات مهم و قابل توجهی باقی مانده که توافق را تا امروز ممکن نکرده است. در حوزه راستی آزمایی و اخذ تضمین‌ ها، تضمین‌ هایی که مطمئن باشیم مجددا آمریکا حقوق بین‌ الملل را به مسخره نخواهد گرفت و مجددا کمپانی‌ های بین‌ المللی را هدف تحریم های فرا سرزمینی خودش قرار نمی‌دهد و مجددا اتباع ما را به بهانه‌ های واهی دور زدن هیمن تحریم‌ ها به گروگان نمی‌گیرد، حتما باید پیشرفت‌ ها به صورت کاملا قابل قبول از سوی ایران انجام شود که بتوانیم پرونده را در حوزه اخذ تضامین ببندیم».

خطیب‌ زاده ادامه داد: «در حوزه راستی آزمایی، سابقه‌ ای که از اجرای برجام از سوی آمریکا و برخی کشور های اروپایی داریم سابقه خوبی نیست. مشکلات بیان شده و در حوزه راستی آزمایی به صورت مشخص همه ایده‌ ها مکتوب شده است و ما الان از فاز ایده‌ ها رد شدیم. هیأت ایران خلاقانه و مبتکرانه به ویژه طی سه هفته گذشته همه موارد را مکتوب کرده و امروز منتظر پاسخ طرف‌ های مقابل هستیم و امیدواریم که در کمترین زمان ممکن در حوزه رفع تحریم‌ ها که ماموریت امروز بخشی از همکاران در وزارت خارجه است، به نتیجه خوب برسیم.

وی تصریح کرد: دولت سیزدهم در موازی با آن‌ چه بخشی از وزارت خارجه در حوزه رفع تحریم‌ ها انجام می‌دهد در حوزه خنثی سازی تحریم‌ ها و ایجاد ساز و کار های منطقی تجارت در حوزه بین‌ الملل، پیشرفت‌ های بسیار قابل توجهی داشته است و ما همه چیز را به آن‌ چه در وین اتفاق می‌افتد گره نزدیم که روزی حتما که بشود جزییات را گفت، این روز ها و دستاورد های آن برای ملت ایران بیان خواهد شد».


* متاسفانه تجربه خوبی از اظهارات قبلی مقامات کره‌ ای وجود ندارد

خبرنگار فارس درباره اخبار منتشر شده مبنی بر این‌ که قرار است نشست کاری بین ایران و کره جنوبی درباره اموال مسدود شده ایران در سئول برگزار شود سؤال کرد که خطیب‌ زاده با بیان این‌ که کره جنوبی بدهی‌ های قطعی به ایران دارد، گفت: «بانک‌ مرکزی مطالبات چند میلیارد دلاری از طرف‌ های کره دارد در ملاقات معاون وزیر خارجه کره جنوبی با معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در وین پیشنهاداتی را مطرح کرده بودند که قرار شد نهاد های ذیربط در داخل ایران پیگیری کنند که اینها پیگیری‌ ها شده و امیدوار هستیم یک بار برای همیشه این پرونده بسته شود».

وی بیان کرد: «متاسفانه تجربه خوبی از اظهارات قبلی مقامات کره‌ ای وجود ندارد و امیدواریم این بار بتواند آنچه پیشنهاد شده به صورت عملیاتی و با نتیجه خوب حاصل شود».


* حقوق هسته‌ ای لایتغیر ایران / مذاکره کنندگان انگلیسی مقامات خود را از گیجی خارج کنند

خبرنگار فارس به اظهارات معاون وزارت خارجه انگلیس در امور خاورمیانه مبنی بر این‌ که ما به ایران پیشنهاد داده‌ ایم که در صورت پایبندی به توافق، تحریم‌ ها لغو می‌شود و همچنین خواستار توقف فوری غنی سازی از سوی ایران شده اشاره کرد و موضع خطیب‌ زاده را جویا شد که وی در این باره و همچنین اظهارات اخیر وزیر خارجه انگلیس اظهار داشت: «فکر می‌کنم مذاکره کنندگان انگلیس باید مقامات خودشان را از گیجی نسبت به آنچه در وین اتفاق می‌افتد، خارج کنند».

خطیب زاده تصریح کرد: «آن‌ چه به عنوان حقوق قطعی جمهوری اسلامی ایران در حوزه فناوری‌ های صلح آمیز هسته‌ ای است، لایتغیر باقی خواهد ماند و فراتر از آن هم آنچه در برجام تضمین شده کف خواست ایران بوده است. ما برجام را چارچوب تعهدات طرف مقابل و در حوزه هسته‌ ای هم تعهدات ایران می‌دانیم. اجازه دهند در وین و در همین چارچوب بحث‌ ها جلو برود و اگر اظهاراتشان مصارف داخلی دارد، من در آن حوزه ورود نمی‌کنم».

وی گفت: «انگلیس این روز ها اظهارات بسیار شاذی دارد که باید پرس و جو شود در چه حوزه‌ ای این گیجی به مقامات انگلیسی منتقل شده است».

خطیب‌ زاده درباره سامانه پرسمان میخک وزارت خارجه نیز گفت: «قسمت سامانه پرسمان درباره تردد ایرانیان از چند هفته قبل فعال شده و یک کمیته بین نهادی وجود دارد و وزارت خارجه میزبانی آن کمیته را دارد».

او همچنین گفت که برای سفر اردوغان هنوز تاریخی قطعی نشده ولی این سفر در دستور کار و برنامه ریزی است. اجلاس سران آستانه را داریم که در دستور کار قرار دارد.

خطیب‌ زاده در پاسخ به سؤالی درباره مذاکره ایران و آمریکا نیز اظهار داشت: «آنچه در وین در حال اتفاق است کاملا روشن است. ایران و ۱+۴ در حال تلاش برای این هستند که مطمئن شوند بازگشت آمریکا قابل اطمینان است. بین آمریکا و ایران باید تبادل نظر هایی صورت می‌گرفته که مسیر مکتوب انتخاب شده و بر اساس شناخت از رفتار طرف مقابل این مسیر انتخاب شده است. آنچه به عنوان مکتوبات غیر رسمی بین ایران و آمریکا از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا انجام می‌شود مسیری است که تا به امروز انجام شده و تا زمانی لازم باشد گفت‌ و گو ها از همین طریق انجام می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره یمن گفت:‌ چرخه خشونت با توقف تجاوز ائتلاف خود خوانده و توقف محاصره مردم یمن باید آغاز شود و قطعا مسیر گفت‌ و گو های یمنی - یمنی و راه‌ حل سیاسی می‌تواند به این چرخه خشونت پایان دهد».

وی در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: «ایران طی سال‌ های گذشته گفت‌ و گو هایی با کشور های مختلف برای دسترسی به منابع خود داشته با عراق گفت‌ و گو هایی داشته است. در حوزه صادرات و دسترسی به منابع مالی خود تخصص‌ های خود را داریم. جزییات را به خاطر ابعاد محرمانه آن نمی‌توانم بیان کنم. این به صورت خاص در حال انجام است».

خطیب‌ زاده در پاسخ به سؤالی گفت: «اتفاقی در حوزه لوله‌ های انتقالی گاز به ترکیه رخ داده بود که بلافاصله دوستان در ترکیه از آن اختلال فنی مطلع شدند و هیأت‌ شان آمدند و با همکاری دوستان در ترکیه تلاش شد در اسرع وقت مرتفع شود و این مسائل در حوزه صادرات رخ می‌دهد و مهم این بوده که در اسرع وقت حل شود».

وی در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: «حق‌آبه ایران از هیرمند قطعی است. هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان گفته که سد را باز کرده ولی آبی به مرز های ایران نرسیده است. برای ما باز شدن سد مهم نیست دریافت حق‌آبه مهم است کلیه موانع را این هیأت باید مرتفع کند و این ملاک مهم است که تا چه میزان این هیأت مسئولیت پذیر و به توافقات دو جانبه و معاهدات بین‌ المللی پایبند است. وزارت خارجه از همه ابزار های خود استفاده کرده که این حق‌آبه تامین شود.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: «ذات رژیم صهیونیستی تجاوز است و روزی ندیدیم که دولت سوریه مورد هدف این رژیم قرار نگرفته باشد از تمام توان خود استفاده می‌کنیم در کنار دولت و مردم سوریه به این تجاوزات پایان دهیم».

وی همچنین گفت: «اجلاس سران آستانه در دستور کار است و تاریخ اولیه این است که تا قبل از بهار تاریخی را تعیین کنیم ولی باید ببینیم زمانبندی چگونه جلو خواهد رفت».

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2123