خطیب زاده: به رغم اقدامات ضد دیپلماسی سنا و کنگره، ایران و ۱+۴ به مسیر دیپلماسی و دستیابی به توافق خوب متعهد بوده‌اند

به گفته خطیب زاده حضور مورا نشان می‌دهد ما گفت‌ و گو ها را در مسیری که باید انجام شود، همچنان پیگیری کردیم و به رغم اقدامات ضد دیپلماسی که توسط سنا و کنگره انجام شده، ایران و ۱+۴ به مسیر دیپلماسی و دستیابی به توافق خوب و قابل اتکا و پایدار متعهد بوده‌اند. اگر همین امروز آمریکا تصمیم خودش را بگیرد و آنچه از حقوق ملت ایران و جیب ملت ایران برداشته برگرداند و حقوق ضایع شده ملت ایران را بپذیرد و به آن احترام بگذارد می‌توانیم فردای بعد از برگشت مورا، به وین بازگردیم و توافق را امضا کنیم. سفر مورا این گفت‌ و گو ها را در مسیر درستی جلو می‌برد.
به گزارش وستی پرس، 

سعید خطیب‌ زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، صبح دوشنبه، ۱۹ اردیبهشت در نشست هفتگی خود با اصحاب رسانه، در پاسخ به سؤالی درباره سفر انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده گفت‌ و گو ها در وین به تهران گفت:‌ «مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و ۱+۴ از یک طرف و آمریکا در وین، تا امروز بدون وقفه ادامه داشته است. مکثی در حضور در وین رخ داده، ولی رد و بدل پیام‌ها از طریق هماهنگ کننده گفت‌ و گو ها در حال انجام است. سفر مورا بعد از تماس تلفنی امیر عبداللهیان و بورل انجام می‌شود. به این معنا نیست که بعد از وقفه‌ای ایشان با پیام جدیدی می‌آید. پیام‌ها به صورت مستمر بین ایران و آمریکا از طریق اتحادیه اروپا در حال رد و بدل شدن است».

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: «البته لازم بود با توجه به پیشنهاد بورل و استقبال امیر عبداللهیان دیدار حضوری انجام و رایزنی‌هایی در تهران انجام شود. مورا با آقای باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران ملاقاتی خواهد داشت. البته دستور کار گفت‌ وگو ها در تهران تقریبا روشن است. امیدواریم بتوانیم بعد از انجام این گفت‌ و گو ها، نتیجه را بهتر اعلام کنیم».

خطیب زاده درباره بدعهدی‌های آمریکا نیز گفت: «حضور مورا نشان می‌دهد ما گفت‌ و گو ها را در مسیری که باید انجام شود، همچنان پیگیری کردیم و به رغم اقدامات ضد دیپلماسی که توسط سنا و کنگره انجام شده، ایران و ۱+۴ به مسیر دیپلماسی و دستیابی به توافق خوب و قابل اتکا و پایدار متعهد بوده‌اند. اگر همین امروز آمریکا تصمیم خودش را بگیرد و آنچه از حقوق ملت ایران و جیب ملت ایران برداشته برگرداند و حقوق ضایع شده ملت ایران را بپذیرد و به آن احترام بگذارد می‌توانیم فردای بعد از برگشت مورا به وین بازگردیم و توافق را امضا کنیم. سفر مورا این گفت‌ و گو ها را در مسیر درستی جلو می‌برد».

او همچنین درباره سفر انریکه مورا به تهران نیز بیان کرد: «فعلا کار ویژه آقای مورا و اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام انتقال پیام است و قرار نیست اتفاق جدیدی رخ دهد. بارها این اتفاق افتاده است و به ایران آمدند و به واشنگتن رفتند و بدون حضور فیزیکی نیز پیام‌ها رد و بدل شده است. نقش ایشان هماهنگ کردن گفت‌ و گو هاست و باید منتظر باشیم ایشان با چه موضوعاتی در تهران حاضر خواهد بود».

وی درباره ملاقا‌ت‌های مورا در تهران افزود: «اجازه دهید وارد تهران شود بعدا اعلام خواهد شد و فعلا تنها ملاقات قطعی با آقای باقری به عنوان مذاکره کننده ارشد است. ایشان درخواست‌های ملاقات‌های دیگری را داخل و بیرون وزارت خارجه داشته است».

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2540