در تماس تلفنی وزرای امور خارجه ایران و چین، تعمیق و توسعه روابط دو کشور مورد بحث و گفتگو قرار گرفت

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین طی تماس تلفنی آخرین وضعیت مناسبات دو جانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی را مورد بررسی قرار دادند.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت وزارت امور خارجه ایران، حسین امیر عبداللهیان و وانگ یی، وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین، روز جمعه، 23 مهر، طی تماس تلفنی آخرین وضعیت مناسبات دو جانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی را مورد بررسی قرار دادند.

حسین امیر عبداللهیان ضمن مرور آخرین وضعیت مناسبات دو جانبه و تاکید ویژه بر ضرورت عملیاتی ساختن برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله، از همراهی ارزشمند چین در تامین واکسن مورد نیاز ایران تقدیر کرد و در خصوص آخرین وضعیت برجام با همتای چینی تبادل نظر نمود.

وانگ یی وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین نیز در این تماس تلفنی بر موضع پکن مبنی بر ضرورت بازگشت کامل همه طرف ها به تعهدات برجامی تاکید و از مواضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص تقدیر نمود.

وی ضمن استقبال از آغاز گفتگو های جمهوری اسلامی ایران و طرف اروپایی، تاکید کرد به همکاران خود ماموریت داده است در تماس با همتایانشان در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، مشورت های نزدیک دو کشور در این خصوص تداوم یابد.

او با اعلام آمادگی پکن برای عملیاتی نمودن سند همکاری ۲۵ ساله، بر تعهد پکن به ادامه همکاری‌ ها با تهران برای مهار کرونا و تامین واکسن مورد نیاز به هر میزان و تا هر زمان که تهران درخواست داشته باشد، تاکید نمود.

عضو شورای دولتی چین در این گفتگوی تلفنی تاکید نمود اراده رهبران دو کشور، گسترش همه جانبه روابط دو جانبه است و لذا پکن همانند گذشته به همکاری و رایزنی با جمهوری اسلامی ایران در همه سطوح از جمله همکاری متقابل در سازمان‌ های منطقه ای و بین المللی ادامه خواهد داد.

در ادامه امیر عبداللهیان نیز ضمن راهبردی خواندن روابط دو کشور، بر اهتمام جدی تهران جهت پیگیری توافقات رئیس جمهور شی جین پینگ و دکتر رئیسی در تماس تلفنی اخیر طرفین و همچنین اجرای کامل سند همکاری‌ های ۲۵ ساله دو کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین در پی آغاز گفتگو های ایران و اتحادیه اروپایی که روز قبل در سطح معاون سیاسی وزیر امور خارجه و معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا صورت گرفت، ضمن تشریح ابعاد گفتگو های صورت گرفته و تبیین سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ضرورت رفع موثر و کامل تحریم های یک جانبه و غیر قانونی آمریکا، از بی عملی سه کشور اروپایی انتقاد نمود.

وی تاکید نمود البته گفتگو ها در مسیر مثبت و سازنده‌ ای آغاز شده است که این امر مورد تایید دو طرف در پایان گفتگو های دیروز قرار گرفت و لذا توافق شد گفتگو ها طی دو هفته آینده در همین سطح در بروکسل ادامه یابد.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 1683