مذاکرات قطر برای اخذ تضمین اقتصادی از آمریکا بود

به گفته امیر عبداللهیان، در دوحه بر موضوع تضمین موثر از سوی آمریکا در حوزه هر آن چیزی که نفع اقتصادی ایران در برجام را تحت تاثیر قرار دهد مذاکره کردیم، طرف آمریکایی نتوانسته در این زمینه ما را مطمئن کند.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از ایرنا، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ج.ا.ا، چهارشنبه، ۱۵ تیر، در نشست خبری مشترک با محمد بن عبد الرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر در جمع خبرنگاران گفت: «در حوزه مناسبات دو جانبه قبل از هر چیز مراتب قدردانی خود را از عبد الرحمن آل ثانی به دلیل هماهنگی‌های خوب روز گذشته بین مقامات ورزشی کشور ما با مقامات ذیربط برگزارکننده مسابقات جام جهانی فوتبال در جام جهانی قطر اعلام می‌کنم».

وی بیان کرد: «خوشبختانه توانستیم از زمان دیدار رؤسای دو کشور، کارگروه‌هایی را فعال کنیم و برخی از هماهنگی‌های ضروری که هم برای تسهیل ورزشکاران و فوتبالیست‌های ما و هم برای مشارکت طرفداران تیم ملی در مسابقات جام جهانی در قطر لازم بود که انجام شود تا شب گذشته پیگیری شده و به نتایجی خوب و رضایت بخشی در سایه همکاری موجود میان مقامات فنی دو کشور رسیدیم».

امیر عبداللهیان ادامه داد: «برخی از تجار ما در گذشته با مشکل اقامت طولانی‌ مدت در دوحه مواجه بودند که این مساله در جریان سفر روسای جمهور دو کشور در دستور کار قرار داشت. خوشبختانه در گفت‌وگوهای روز جاری ما از زبان وزیر امور خارجه دولت قطر این موضوع مورد تاکید قرار گرفت که از این به بعد مشکلی برای اقامت طولانی مدت تجار ایرانی در کشور دوست و همسایه قطر نخواهد بود».

او افزود: «همچنین در زمینه تسهیل حمل و نقل و تسهیل مشکلاتی که به دلیل شرایط کرونایی برخی از لنج‌ داران ایرانی با آن مواجه بودند گفت‌وگو کردیم و امیدوار هستیم در آینده نزدیک شاهد رفع این مشکلات و مباحثی که نگرانی‌هایی را در مسیر افزایش حجم تبادل تجاری ایجاد کرده و یا همکاری‌های استان‌های ما با دولت قطر تحت تاثیر آن قرار گرفته است باشیم و همکاری‌ها در سطح بهتری به پیش برود».

امیر عبداللهیان تاکید کرد: «من از حسن میزبانی دولت قطر برای گفتگو های ایران و نماینده اتحادیه اروپا و گفتگو های سه جانبه غیر مستقیم در دوحه تشکر می‌کنم، از تلاش های سازنده امیر قطر برای تسهیل گفتگو ها تشکر می کنم».

وزیر امور خارجه ایران عنوان کرد:‌ «ما در خصوص لزوم تقویت ساز و کارهای منطقه‌ای و همکاری‌های درون‌ منطقه‌ای گفت‌وگوهای مثبتی داشتیم. قطر همواره در حوزه گفت‌وگو و همکاری‌های هر چه بیشتر منطقه‌ای نقش مثبتی را ایفا کرده است و در زمینه تقویت گفت‌وگوهای منطقه، گام‌های موثری را برداشته است. این مسیر همچنان از سوی دوستان و برادرانمان در قطر و سایر کشورهای منطقه پیگیری می‌شود».

حسین امیر عبداللهیان اضافه کرد: «همچنین قدردانی می‌کنم از حسن استقبال و حسن میزبانی دولت قطر برای گفت‌وگوهای جمهوری اسلامی ایران و نماینده اتحادیه اروپا و گفت‌وگوهای سه‌ جانبه غیر مستقیمی که هفته گذشته در دوحه انجام شد. هماهنگی‌های خوب و نقش سازنده و تلاش‌های امیر قطر و وزیر امور خارجه برای تسهیل و پیشرفت گفتگو ها قابل توجه بود و در مسیر بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان گام‌های مثبت و سازنده‌ای را همواره از طرف دوستانمان در دولت قطر شاهد هستیم».


ایران هیچ مطالبه زیاده‌خواهانه‌ و فرا برجامی ندارد

وی بیان کرد: «ایران برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار مصمم است بر خلاف برخی ادعاهای رسانه‌ای طرف آمریکایی، ما هیچگونه مطالبه زیاده‌خواهانه‌ای نداریم، هیچ‌ گونه مطالبه فرا برجامی مورد ادعای آمریکا را نداریم. مطالبات ما کاملاً در چارچوب توافق سال ۲۰۱۵ است».

وزیر امور خارجه ایران گفت: «اگر در حوزه‌ای طرف آمریکایی احساس می‌کند موضوعی فرا برجامی است ما در درون گفت‌وگوها به طرف آمریکایی تاکید کرده‌ایم بر اساس آنچه که در ماه‌های گذشته در مذاکرات وین رخ داد، بارها طرف‌های غربی اعلام کردند هر آنچه را که مانع نفع اقتصادی ایران از برجام بشود را از میان بر خواهند داشت».

او افزود: «ما در گفت‌وگوهای اخیر در دوحه یک موضوع اساسی که بر آن تمرکز کردیم بحث تضمین موثر از سوی آمریکا در حوزه هر آن چیزی است که بخواهد نفع کامل اقتصادی ایران از برجام را تحت تاثیر قرار دهد».


ایران در مسیر اخذ تضمین های اقتصادی از آمریکا قرار دارد/ تاکنون آمریکا نتوانسته ما را مطمئن کند

وی ادامه داد: «بنابراین خواسته و مطالبه ما زیاده‌خواهانه نیست اما در مسیر اخذ تضمین‌ها هستیم، آمریکا باید متعهد باشد که جمهوری اسلامی ایران از مزایای کامل توافق سال ۲۰۱۵ برخوردار خواهد شد. این چیزی است که تاکنون طرف آمریکایی نتوانسته ما را نسبت به تحقق آن مطمئن کند».

وزیر امور خارجه ایران گفت: «بار دیگر تاکید می کنم ما حسن نیت داریم، ما اهل مذاکره منطقی هستیم و در این مسیر جدی هستیم. یکبار دیگر از میزبانی، حسن هماهنگی و تلاش‌های سازنده مقامات کشور دوست و برادر قطر در این مسیر قدردانی می‌کنم».

در ادامه محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر در جمع خبرنگاران گفت: «مهم است که همه طرف‌ها و شرکا در کشورهای همسایه تلاش‌های سازنده داشته باشند برای موفقیت‌های هسته‌ای و راه اندازی گفت‌وگوهای منطقه‌ای از ایران برای اعتمادی که به قطر داشت، تشکر می‌کنیم».

وی با تاکید بر اینکه ما از گفتگوهای منطقه‌ای حمایت می‌کنیم، اظهار داشت: «ما همیشه تلاش می‌کنیم از این گفتگوها برای رسیدن به توافق که نگرانی همه طرف‌ها را از بین ببرد، حمایت کنیم و زمینه بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات را فراهم کنیم».

وزیر امور خارجه قطر تصریح کرد: «گفتگوهایی که بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس برگزار می‌شود، می‌تواند نتایج مثبتی برای ما داشته باشد، روابط شکوفا بین کشورهای منطقه می‌تواند به نفع ملت‌ها باشد. وی ابراز امیدواری کرد که ایرانی‌ها بتوانند به خوبی در قطر به تشویق تیم ملی کشورشان بپردازند».

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2725