دیدار و مذاکره وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران با رئیس جمهور آذربایجان

وزیر راه و شهرسازی در دیدار و مذاکره با رییس جمهور آذربایجان با اشاره به شرایط جدید منطقه و ایده قفقازِ صلح اعلام کرد: قفقازِ صلح نوید بخش توسعه همکاری‌های ترانزیتی بین ایران و آذربایجان مبتنی بر ابتکار «ایران راه» و برنامه‌ریزی برای جهش ترانزیت در کریدور شمال-جنوب و ایجاد کریدور ارس در ایران خواهد بود.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و آذربایجان امروز در دیدار و مذاکره با الهام علی‌یف با تأکید بر اهمیت و لزوم تقویت و توسعه همکاری‌های حمل‌ونقلی و ترانزیتی در چارچوبی جامع، هدفمند و آینده‌نگر با توجه به ابتکار ایران راه تصریح کرد: ابتکار ترانزیتی «ایران راه» با طرح‌های کلان جمهوری آذربایجان هم‌خوانی دارد و می‌تواند فصل جدیدی از همکاری‌های ترانزیتی و لجستیکی را به روی طرفین بگشاید.

وزیر راه و شهرسازی در این دیدار تاکید کرد: برنامه جامع ارتقای ترانزیت تا ۱۵ میلیون تن در سال در افق ۲۰۳۰  در تمام شقوق هدف گذاری شده است که برنامه عملیاتی آن باید پیگیری شود.

رییس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و آذربایجان در دیدار با رییس جمهور آذربایجان اظهار کرد: شرایط جدید در منطقه و همراه با صلح می‌تواند نوید بخش آینده‌ای روشن در افزایش مبادلات اقتصادی و توسعه روابط باشد. در شرایط جدید صلح آمیز همکاری‌های راهبردی دو کشور لازم است گسترش یابد.

وی اظهار کرد: در راستای ابتکار «ایران راه» کریدور ارس از آغبند تا جلفا به عنوان مسیر شرق به غرب در ایران عملیاتی و اجرایی می‌شود.

بذرپاش با یادآوری بیانیه سه جانبه ایران-آذربایجان-روسیه در سپتامبر ۲۰۲۲ ( شهریور۱۴۰۱) موسوم به بیانیه باکو درخصوص توسعه کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال-جنوب از این توافق به عنوان الگویی جامع، هدفمند و آینده نگر یاد کرد و گفت: این بیانیه در برگیرنده زمینه‌های ضروری و کلیدی قابل توجهی برای اقدامات ظرفیت‌ساز، پیش برنده و تحولی طرف‌ها در راستای توسعه همکاری‌های همه جانبه، و نه محدود به کریدور شمال-جنوب، است.

وی ادامه داد: در این خصوص جمهوری اسلامی ایران اعلام آمادگی می‌کند با توجه به نشست سه‌جانبه ایران-هند-روسیه (۱۴ تیر ۱۴۰۲ – ۵جولای ۲۰۲۳) در تهران، نشست کشورهای عضو کریدور شمال-جنوب را در تهران برگزار کند.

رییس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان بیان کرد: در برنامه پنج ساله آتی توسعه کشورمان، رشد ترانزیت و تحول در لجستیک و شاخص‌های عملکردی آن اهمیت ویژه‌ای دارد که این، فرصت ارزشمندی برای توسعه روابط دو کشور است.

بذرپاش در بخش دیگری از سخنانش خواستار آبگیری سد خدآفرین بر روی رودخانه ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان و در ۲۴۰ کیلومتری شمال‌شرقی شهر تبریز میان پل خدآفرین و روستای ساریجالو شد.

رییس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی در دیدار با رییس جمهور آذربایجان بر ارتقای سوآپ نفت و گاز با همکاری ترکمنستان تاکید کرد.

وی با اشاره به آمادگی ایران برای تسهیل سرمایه‌گذاری و حضور تجار و بازرگانان در ایران، بر تشکیل کارگروه شناسایی موانع موجود در روابط اقتصادی دو کشور، رفع موانع مبادلات بانکی، اعلام آمادگی برای همکاری های بیشتر در بخش نفت و گاز و گردشگری، ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشاورزی و احداث شهرک های صنعتی، احیای بازارچه مرزی آستارا و  احداث مشترک سدها تاکید کرد.

رییس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و آذربایجان در این مذاکره به موضوع حمل و نقل پروژه آستارا- آستارا،  احداث پل آغبند، تسهیل تردد ناوگان ایرانی در آذربایجان و لزوم توسعه همکاری‌های در حوزه کشتی‌های رو-رو در دریای خزر نیز پرداخت.

شناسه: 4095