اولیانوف: فشار حداکثری آمریکا علیه ایران هدف صلح آمیز معتبری ندارد

میخائیل اولیانوف در واکنش به سخنان ضد ایرانی سفیر آمریکا در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد که سیاست فشار حداکثری علیه ایران هدف صلح‌ آمیزی ندارد.
به گزارش وستی پرس، 

میخائیل اولیانوف، سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین چهارشنبه، ۲۵ آبان، فرازهایی از سخنرانی لورا هول‌گیت، همتای آمریکایی خود را که ادعا کرده بود غنی سازی ۶۰ درصدی توسط ایران هدف صلح آمیز معتبری ندارد، در توئیتر بازنشر داد و به کنایه نوشت: «فراموش نکنیم که سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران هدف صلح آمیز معتبری ندارد. این دلیل اصلی بود که ایران را مجبور به غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم کرد».

وی درباره تاکید نماینده آمریکا بر توقف تدابیر جبرانی ایران در برجام هم افزود: «برای تحقق این امر، باید مذاکرات وین درباره از سرگیری اجرای برجام را نهایی کنیم».

سفیر ایالات متحده پیشتر با ایراد سخنانی ادعایی در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود: «ایران باید فعالیت‌های نگران‌کننده خود را متوقف کند و از اقداماتی که بر خلاف رفتار همه کشورهای دیگر در سراسر جهان است دست بردارد. ایران استدلال می‌کند که به طور ناعادلانه توسط دیگران هدف قرار گرفته است. اما در واقع، این ایران است که با اقدامات هشدار دهنده، خود را متمایز می‌کند».

وی مدعی شد: «ایران باید اقداماتی را انجام دهد که اعتماد بین‌المللی را نسبت به ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای‌اش افزایش دهد و از تشدید تنش‌ها که ما را به ابهام عمیق‌تر می‌برد، خودداری کند».

این درحالیست که جمهوری اسلامی ایران یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و تعلل طرف های اروپایی در اجرای تعهدات برجامی، تصمیماتی را در راستای متوقف کردن گام به گام اجرای اقدامات داوطلبانه تعهدات هسته‌ای با اعطای فرصت‌های ۶۰ روزه به دیپلماسی، اتخاذ کرد. جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده که تدابیر صورت گرفته برگشت پذیر بوده و هر زمان که سایر طرف‌ها به طور کامل به تعهدات‌شان عمل کنند ایران نیز متقابلا رفتار خواهد کرد.

سفیر آمریکا در بخش دیگری از سخنانش، بدون اشاره به اینکه کدام طرف ناقض برجام است و در مذاکرات رفع تحریم‌ها اراده سیاسی لازم برای بازگشت به برجام را نشان نداد، ادعا کرد که ایران در شهریور ماه گذشته با طرح خواسته‌های غیر ممکن امید بازگشت به برجام را از بین برد.

او مدعی شد: «در سپتامبر گذشته ایران امید جمعی درباره بازگشت قریب‌الوقوع به برجام را با طرح خواسته‌هایی که می‌دانست غیر ممکن است از بین برد».

این دیپلمات آمریکایی با بیان این ادعا که ایران خواستار سیاسی‌ کاری در ماموریت آژانس است مدعی شد: «کاملا واضح است که وضعیت از سپتامبر پیچیده‌تر شده است. ایران باید اقدامات تحریک آمیز هسته‌ای خود و فعالیت‌هایی را که خطرات جدی اشاعه را به همراه دارد، متوقف کند».

این درحالیست که نتیجه ماه‌ها مذاکرات صورت گرفته در وین برای رفع تحریم‌ها و از سرگیری اجرای کامل برجام نشان داد دولت ضعیف جو بایدن به دلیل مشکلات داخلی و فشار رژیم صهیونیستی قدرت تصمیم‌گیری برای بازگشت به توافق هسته‌ای را ندارد و به همین خاطر به تاکتیک مقصرنمایی و تعیین ضرب‌الاجل‌های ساختگی متوسل و باعث طولانی شدن روند مذاکرات شده است.

گفت‌وگوها اینک به نقطه‌ای رسیده که اگر ایالات متحده آمریکا الزامات شکل‌گیری یک توافق پایدار و قابل اتکا را بپذیرد، توافق نهایی در کوتاه‌ترین زمان حاصل خواهد شد. ایران تاکید دارد که شرط رسیدن به توافق رفع موثر و پایدار تحریم‌ها به نحوی است که انتفاع اقتصادی مردم تامین شود و موضوعی به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران نماند.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

شناسه: 3651