تشکیل هاب لجستیکی و توسعه مبادلات تجاری ايران و قزاقستان

در اسناد موافقتنامه هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و قزاقستان که مدیران معاونت بندری و حوزه خزر به نمایندگی از سازمان در تهران حضور داشتند، بر توسعه روابط بنادر منطقه آزاد انزلی با بنادر کشور قزاقستان با بهره مندی از ظرفیت ها و مزیت های قانونی منطقه آزاد انزلی تاکید شد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از فرينا، در اسناد موافقتنامه هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و قزاقستان که مدیران معاونت بندری و حوزه خزر به نمایندگی از سازمان در تهران حضور داشتند، بر توسعه روابط بنادر منطقه آزاد انزلی با بنادر کشور قزاقستان با بهره مندی از ظرفیت ها و مزیت های قانونی منطقه آزاد انزلی تاکید شد.

با توجه به اهمیت و ضرورت زنجیره تامین کالا و خدمات و تسهیل فعالیت های لجستیکی، صادرات و واردات فیمابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان، این منطقه آمادگی خود را برای ایجاد یک هاب لجستیکی مشترک در منطقه آزاد انزلی اعلام کرد.

در سند اجلاس کمیسیون مشترک با طرف قزاق توافق شد که به منظور توسعه همکاری ها در زمینه نقل و انتقال کالا و توسعه خدمات بازرگانی، امکان فعالیت شعبات بانک های کشور قزاقستان یا شعبه ای از یک شبکه پولی بانکی در منطقه آزاد انزلی به جهت رفاه حال تجار و رفع موانع انتقال ارز در منطقه آزاد انزلی فراهم گردد.

گفتنی است، سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی و نیز استفاده از ظرفیت واحد های تولیدی فعال در این منطقه، جهت صادرات به کشور های حاشیه خلیج فارس از دیگر محور های توافق شده در سند اجلاس کمیسیون مشترک با طرف قزاق است.

همچنین در این جلسه منطقه آزاد انزلی جهت تسهیل در ترانزیت کالا بین کشور های قزاقستان و عراق با توجه به برنامه ریزی جهت اتصال مجتمع بندری کاسپین به خطوط راه آهن سراسری اعلام آمادگی کرد.

لازم به ذکر است، منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه خزر است و کشور های حاشیه دریای خزر، اوراسیا، ترکیه و کشور های حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازار های صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال - جنوب و شاخه ایرانی ابر پروژه کمربند - جاده، دارا بودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشور های حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان، ماخاچ کالا و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو و کوریک در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازار های مصرف کشور های CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان 100 درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک ها و موسسات مالی - بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی 20 ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هر گونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی - تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشور های حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.

گفتنی است با محوریت سازمان منطقه آزاد انزلی و توافقات انجام شده در کمیسیون های مشترک قبلی ایران و قزاقستان و همچنین بازدید مدیران منطقه ازاد انزلی و مسئولان شرکت ملی راه آهن و مناطق ویژه و بنادر قزاقستان از زیر ساخت های بندری منطقه ازاد انزلی و بنادر آکتائو، کوریک قزاقستان و به تبع آن انعقاد تفاهم های بین المللی با مدیران بندری و لجستیکی دو کشور، خلق ارزش و ایجاد مزیت ها و مشوق های رقابتی برای واردات و صادرات کالا از مجتمع بندری کاسپین، از سال 1397 کریدور چین - قزاقستان - بندر کاسپین فعال و تاکنون 130 شناور از مسیر این کریدور در بندر کاسپین تخلیه و بارگیری شده که می‌توان گفت بی شک، رونق این کریدور بر اساس تفاهمات قبلی با طرف های قزاق بوده و انعقاد توافقات جدید می‌تواند در رشد و توسعه این کریدور و ترانزیت کالا از مسیر شاخه ایرانی ابر پروژه کمربند - راه در منطقه آزاد انزلی نقش بسزایی ایفا کند.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2378