خطیب زاده: تحریم‌ های فرا سرزمینی آمریکا به همه نشان داد که چگونه دلار به سلاحی تبدیل شده که گردن همه را می‌زند

به گفته خطیب زاده دلار توسط آمریکا به ابزاری علیه همه تبدیل شده است و تبدیل به یک سلاح و ابزار کشتار دسته جمعی در نظام پولی و مالی بین‌ المللی شده است که تمامی مناطق جغرافیایی و تمامی نظام های پولی و مالی را عملاً قربانی کرد.
به گزارش وستی پرس، 

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه، روز دوشنبه، 26 مهر، در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در خصوص راه اندازی سیستمی شبیه سوئیفت بین بانک روسی و یک بانک ایرانی گفت: «دلار توسط آمریکا به ابزاری نه تنها بر علیه جمهوری اسلامی ایران بلکه بر علیه همه تبدیل شده است و تبدیل به یک سلاح و ابزار کشتار دسته جمعی در نظام پولی و مالی بین‌ المللی شده است که تمامی مناطق جغرافیایی و تمامی نظام های پولی و مالی را عملاً قربانی کرد».

وی افزود: «تحریم‌ های فرا سرزمینی آمریکا به همه از جمله در اروپا در حوزه یورو نشان داد که چگونه دلار به سلاحی تبدیل شده که گردن همه را می‌زند».

او تصریح کرد: «نظام‌ های پولی و مالی دنیا تلاش کردند خودشان را مستقل از دلار کنند. برخی کشور ها وارد اتحادیه‌ های مالی و پولی با هم شدند که مستقل از دلار است».

خطیب زاده خاطر نشان ساخت: «این اراده وجود دارد که برخی کشور ها بتوانند به صورت مستقل با یک سیستم جداگانه‌ ای کار های خودشان را به صورت پیام های داخل سیستمی ادامه بدهند».

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص همکاری جامع ایران و روسیه گفت: «یک توافقنامه‌ ای را در سال ۱۳۷۹ با روسیه در خصوص همکاری‌ ها داریم که به صورت ۱۰ ساله بوده و ۵ ساله تمدید می‌شد و فروردین امسال به ۵ سال بعد رسیدیم».

وی افزود: «صحبتی شده بود و دکتر امیر عبداللهیان در سفر به مسکو با لاوروف به صورت جدی صحبت کرد و متن در تهران باید نهایی شود و زمانی که نهایی شود و مجوز مذاکرات را اخذ کردیم دستگاه دیپلماسی برای سند جامع همکاری راهبردی با روسیه اقدام خواهد کرد».

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 1697