بلاروس: به دنبال ایجاد مسیرهای لجستیک از طریق ایران و روسیه هستیم

سفیر بلاروس در مسکو گفت کشورش به‌دنبال ایجاد مسیرهای لجستیک از طریق ایران و روسیه برای اتصال به هند است.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از ایسنا، «دمیتری کروتوی» سفیر بلاروس در روسیه در جریان سفر به آستراخان با بیان اینکه «مینسک در نظر دارد دامنه کالاها را برای حمل و نقل از طریق بنادر آستراخان گسترش دهد» اعلام کرد: بلاروس به دنبال امکان ایجاد کریدورها و مسیرهای لجستیکی به هند از طریق روسیه و ایران است.

این دیپلمات ارشد بلاروس روز چهارشنبه گفت: هدف، یافتن یک تعرفه متوسط مؤثر برای تحویل کالا به آستراخان، برای حمل و نقل به ایران و برای حمل و نقل از سراسر ایران به بنادر شمالی و حتی شاید تکمیل کریدور تا هند است. بازار هند برای ما مهم است. بنابراین، ما باید به دنبال کریدورها و مسیرهای لجستیکی به هند، از جمله از طریق ایران باشیم.

روسیه، ایران و هند در سال ۲۰۰۰ یک توافق‌نامه بین دولتی برای ایجاد کریدور حمل و نقل چندوجهی شمال-جنوب امضا کردند. سپس تعداد شرکت کنندگان در این توافق به ۱۴ نفر افزایش یافت. هدف این پروژه جذب ترانزیت جریان بار از هند، ایران و کشورهای خلیج فارس از طریق روسیه به اروپاست که در مقایسه با مسیر دریایی از طریق کانال سوئز، مسافت بیش از نصف کاهش می‌یابد و موجب کاهش زمان و هزینه حمل و نقل می‌شود.

کروتوی همچنین گفت: بلاروس ۲ سال پیش به دلیل تحریم‌ها مجبور شد عرضه محموله‌های خود را به بنادر روسیه تغییر مسیر دهد و آستاراخان خیلی سریع برنامه انتقال و ارتقای محموله ما را به ما پیشنهاد داد. بنابراین، بلاروس در نظر دارد دامنه کالاها را برای حمل و نقل از طریق بنادر آستاراخان گسترش دهد.

سفیر بلاروس در مسکو افزود: شرکت راه‌آهن روسیه بسته به نوع محموله، کل حجم تخفیف‌ها را برای ما حفظ کرده است. ارتقای زیرساخت‌های بندری در منطقه آستاراخان ادامه دارد و فرآیندهای فنی بارگیری و انتقال این محموله‌ها در حال تسریع است.

شناسه: 4194