با اتصال راه آهن به بندر کاسپین امکان ترانزیت ۳۰ میلیون تن کالا از روسیه فراهم می شود

به گفته مدیر عامل منطقه آزاد انزلی، امسال ارزش صادرات مجدد از این منطقه ۵۸۶ میلیون دلار بود که در ۱۵ سال گذشته بی سابقه بوده است.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از ایرنا، عیسی فرهادی، مدیرعامل منطقه آزاد انزلی، روز دوشنبه، ۱ اسفند، در نشست مدیرکل صنعت، معدن و تجارت و معاونین و روسای ادارات شهرستان های استان گیلان در منطقه آزاد انزلی گفت:  «امسال ارزش صادرات مجدد از این منطقه ۵۸۶ میلیون دلار بود که در ۱۵ سال گذشته بی سابقه بوده است»
وی افزود: «برخلاف تصور عامه منطقه آزاد انزلی تنها در عرصه واردات فعالیت نمی کند و در عرصه صادرات هم نقش موثری دارد اما واردات این منطقه روغن، گندم و غلات مورد نیاز کشور است».

وی عنوان کرد: «امسال بالغ بر ۹ میلیون گردشگر از منطقه آزاد انزلی بازدید کرده اند که این مقدار تا پایان سال به ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید».

وی پیش بینی کرد: «در سال ۱۴۰۴ تعداد گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند به ۲۰ میلیون نفر با حداقل ۲ روز ماندگاری در این منطقه برسد و اوقات فراغت این گردشگران با اقدامات فرهنگی، ورزشی و تفریحی پر شود».

وی ایجاد زیرساختهای ورزشی و تفریحی را از برنامه های در دست اقدام این منطقه عنوان کرد و افزود: «پارک بازی کودکان با پیشرفته ترین امکانات در این منطقه در حال احداث است، زمین آن اماده و از یک سرمایه گذار ایتالیایی برای سرمایه گذاری در این طرح دعوت شده است و اولین کسانی که باید از اجرای این طرح ها متنفع شوند مردم گیلان هستند».

فرهادی اضافه کرد: «منطقه آزاد انزلی با ۲ هزار و ۲۵۰ هکتار وسعت تنها ۵۰۰ هکتار را در اختیار دارد و تنها منطقه آزاد و بندر کشور است که دارای سه اسکله بخش خصوصی بوده و هفته آینده آگهی مزایده برای ۱۰ اسکله دیگر را نیز اجرایی می کنیم».

وی با بیان اینکه بالغ بر سه هزار غرفه در این منطقه فعال است و تا سه ماه آینده بیش از ۵۰۰ غرفه نیز بر این تعداد اضافه می شود، گفت: «منطقه آزاد انزلی زمینه اشتغال حدود ۱۰۰ درصد از بومی های منطقه را فراهم کرده است و درصد ناچیز باقی مانده نیز مربوط به سرمایه گذارانی است که برای اشتغالزایی در این منطقه سرمایه گذاری کرده اند».

فرهادی توسعه منطقه آزاد را از اولویت های این سازمان اعلام کرد و افزود: «این سازمان بدنبال توسعه منطقه است که بخشی از زمین های موجود طبق قانون به این مجموعه افزوده و بر وسعت این منطقه اضافه می شود».

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از اتصال خط ریلی تا پنج ماه آتی به دریا خزر خبر داد و اظهار کرد: «این منطقه به ۹۵ درصد تعهدات خود در حوزه راه آهن عمل کرده است و بزودی ریل مخصوص اتصال به دریا از روسیه به بندر کاسپین وارد و نصب می شود».

وی با اشاره به اینکه شبکه ریلی کشور بدون اتصال به بنادر گیلان ناقص است خاطر نشان کرد: «درصورت اتصال ریل به بندر کاسپین زمینه برای ترانزیت سالانه ۳۰ میلیون تن کالای روسیه به حوزه خلیج فارس فراهم می شود».

وی گفت: «بدین منظوردر ایستگاه پیربازار رشت ۲۰۰ هکتار زمین بعنوان هاب کالای روسی در سطح خلیج فارس و شرق و غرب آسیا در نظر گرفته شده است و بخش اعظمی از این پروژه عملیاتی شده و بخشی هم ظرف ماههای آتی عملیاتی می شود».

شناسه: 3899