صادرات صنایع دستی استان گیلان به ۹.۶ میلیون دلار رسید

به گفته معاون صنایع دستی و هنر های سنتی گیلان، صادرات صنایع دستی استان گیلان با رشدی چند برابری به ۹.۶ میلیون دلار رسیده است.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از ایرنا، فرزاد رشیدی معاون صنایع دستی و هنر های سنتی گیلان، روز چهارشنبه، ۲۷ بهمن، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: «باتوجه به تحریم ها و شیوع ویروس کرونا در سال جاری در حوزه صنایع دستی و صادرات اتفاقات خوبی در استان گیلان افتاده است و بر اساس آمار منتشره از سوی گمرک صادرات صنایع دستی از ۱.۸ میلیون دلار در سال ۹۸ با رشد چند برابری به 9.6 میلیون دلار رسیده است».

معاون صنایع دستی و هنر های سنتی گیلان افزود: «بخش عمده از این موفقیت مدیون ثبت جهانی قاسم آباد است که برند صنایع دستی استان گیلان را بسیار پررنگ تر کرده و زمینه صادرات خوبی فراهم ساخته است».

او اضافه کرد: «امیدواریم از بین ۳۰ محصول صادراتی به کشور های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، صنایع دستی به عنوان سی و یکمین محصول وارد تعرفه گمرکی استان گیلان شود».

به گفته وی، در این زمینه جلسات خوبی با منطقه آزاد انزلی برگزار شده و با سازمان توسعه تجارت برنامه ریزی هایی انجام شده است تا در نشست های بعدی این موضوع مورد بررسی و تصویب نهایی قرار گیرد.

رشیدی تاکید کرد: «اگر محصول صنایع دستی با کد صنایع دستی به تعرفه گمرکی اوراسیا وارد شود، صنایع دستی همه استان‌ های کشور می توانند از درگاه استان گیلان به بازار اوراسیا وارد شوند ما بدنبال این هستیم که از تعرفه ها برای ورود صنایع دستی به بازار های جهانی استفاده کنیم».

وی عامل دیگری که در زمینه صادرات بسیار مهم است را برندینگ بین المللی برای صادرات اعلام کرد و افزود: «ما اکنون ۴۰ اثر در ایران داریم که ثبت جهانی شده اند که از این تعداد ۲۴ اثر تاریخی، دو اثر طبیعی و ۱۴ اثر صنایع دستی هستند که یکی از مهمترین اثر ها در قاسم آباد با محوریت صنایع دستی ثبت شده است، این منطقه نقش استان گیلان را در بازار های بین المللی در حوزه صادرات پررنگ تر می‌کند».

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2253