علی باقری کنی: انتخاب زمان برگزاری نشست روند آستانه در تهران نشانه هوشمندی دیپلماسی ایران است

به گفته علی باقری کنی، برنامه ریزی اجلاس آستانه به فاصله چند روز پس از سفر ناموفق بایدن به منطقه، نشانه هوشمندی دیپلماسی ایران و نماد برتری گفتمان تعامل منطقه ای جمهوری اسلامی ایران است.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت وزارت امور خارجه ج.ا.ا، علی باقری کنی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ج.ا.ا، عصر روز یکشنبه، ۲ مرداد، با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی؛ ضمن تبیین سیاست های منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران، به پرسش های نمایندگان پاسخ داد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به تحولات منطقه ای و بین المللی، "فرصت ربایی " را یکی از ویژگی‌های دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و اظهار داشت: «در سیاست همسایگی، روابط با همسایگان سقف ندارد. باید از همه ظرفیت های بالفعل و بالقوه استفاده کرد تا با تعامل حداکثری با همسایگان بستر لازم برای پیوندهای پایدار و بلندمدت اقتصادی میان کشورهای منطقه فراهم شود».

باقری، آشکار شدن ضعف های بنیادین یکجانبه گرایی و چالش های بزرگ سیاسی و اقتصادی آمریکا در حفظ جایگاه هژمون جهانی را یادآور شد و تصریح کرد: «پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای و مجموعه بریکس، قدرت راهبردی و جایگاه ژئواستراتژیک چند جانبه گرایی را به صورتی معنادار، ارتقاء می‌بخشد».

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به ناکامی رییس جمهور آمریکا در تحقق اهداف سفرش به منطقه، تاکید کرد: «برنامه ریزی اجلاس آستانه به فاصله چند روز پس از سفر ناموفق بایدن به منطقه، نشانه هوشمندی دیپلماسی ایران و نماد برتری گفتمان تعامل منطقه ای جمهوری اسلامی ایران است».

وی الگوی تدوین برنامه‌های بلندمدت روابط با قدرت های منطقه ای و جهانی را بااهمیت توصیف و تصریح کرد: «الگوی برنامه‌های بلندمدت در روابط دوجانبه که در مقطع اخیر علاوه بر چین، روسیه، ونزوئلا و ترکیه را هم دربرگرفت، به پایدارسازی روابط اقتصادی منجر شده و به طور موثر مانع تأثیرگذاری تکانه‌های سیاسی و اقتصادی بین‌المللی بر وضعیت اقتصادی کشور گردیده و خنثی‌سازی تحریمها را در میدان اقتصاد و تجارت معنا می‌بخشد».

در این نشست معاون سیاسی وزارت امور خارجه به پرسشهای نمایندگان درباره موضوعات مختلف سیاست خارجی از جمله مذاکرات رفع تحریمها نیز پاسخ داد.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2809