لوان جاگاریان: روسیه همیشه در کنار ایران بوده، هست و خواهد بود

به گفته سفیر روسیه در ایران، سفر سید ابراهیم رئیسی به روسیه اولین سفر رئیس جمهور دولت سیزدهم به روسیه است و انتظار می‌رود طیف وسیعی از مسائل دو جانبه به ویژه مسائل اقتصادی و منطقه ای در دستور کار مذاکرات روسای جمهوری ایران و روسیه قرار گیرد. 
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از ایرنا، لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران، در آستانه سفر سید ابراهیم رئیسی به روسیه در خصوص اهداف و اهمیت این سفر گفت: «این اولین سفر رئیس جمهور دولت سیزدهم به روسیه است و انتظار می‌رود طیف وسیعی از مسائل دو جانبه به ویژه مسائل اقتصادی و منطقه ای در دستور کار مذاکرات روسای جمهوری ایران و روسیه قرار گیرد. امیدواریم ملاقات روسای جمهوری دو کشور منجر به پیشرفت همکاری‌ های دولت‌ های ایران و روسیه در حوزه های مختلف شود».

این دیپلمات روسی با بیان اینکه ما برای گسترش روابط با ایران آمادگی کامل داریم، گفت: «به آینده روابط ایران و روسیه در همه حوزه‌ ها از جمله حوزه اقتصادی خوشبین هستم».

وی، تجربه حضور بیش از ۱۰ ساله خود در ایران به عنوان دیپلمات را یادآور شد و گفت: «سیاست دولت سیزدهم در رابطه با نگاه به شرق مایه خوشحالی است. دولت روسیه برای همکاری با این دولت آمادگی کامل دارد و امیدواریم به نتایج خوبی برسیم».

جاگاریان خاطر نشان کرد: «۲ سال و نیم از برگزاری نشست قبلی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه گذشته و زمان آن فرا رسیده که کمیسیون دوباره تشکیل جلسه دهد. در حال حاضر، نوبت میزبانی طرف روس است. برگزاری نشست کمیسیون مشترک دو کشور برای تداوم همکاری ها بسیار مهم است زیرا دو کشور پروژه‌ های مشترک اقتصادی زیادی را دنبال می‌کنند که راه آهن، نیروگاه حرارتی سیریک در هرمزگان و نیروگاه بوشهر از جمله این پروژه ها هستند».

او درباره جنگ روانی رسانه‌ های غربی علیه روابط دو کشور در آستانه سفر رئیس جمهوری ایران به مسکو نیز گفت: «روابط ما هیچ ربطی به غرب، شمال، جنوب و شرق ندارد و برای ما اولویت، روابط دو جانبه است. اینکه طرف‌ های ثالث از گسترش روابط تهران - مسکو خوشحال می‌شوند یا نمی‌شوند برای ما مهم نیست».

سفیر روسیه در ایران خاطر نشان کرد: «شما شاهد اعمال تحریم‌ هایی از سوی طرف های غربی علیه ایران و روسیه هستید اما این تحریم‌ ها هیچ تاثیری بر روابط دو کشور ندارد. ما برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی به دنبال جلب رضایت طرف‌ های ثالث نیستیم».

جاگاریان درباره روند مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ برای رفع تحریم ها نیز گفت: «تصمیم دولت قبلی آمریکا و خروج از برجام اقدامی اشتباه، غیر قانونی و نقض آشکار حقوق بین‌ الملل، به طور خاص قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بود. آمریکایی‌ ها بر تعهدات خود اصلا پایبند نبودند و اکنون این سئوال پیش می آید که آیا با این شرایط می‌توان به آمریکا اعتماد کرد».

وی با اشاره به شروع دور هشتم مذاکرات هسته ای در وین گفت: «مذاکرات کمی سخت شروع شد اما اکنون تا حد زیادی به آینده مذاکرات خوشبین هستیم. تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی تحت ریاست علی باقری کنی انعطاف پذیری لازم را از خود نشان داده اما به هر حال دنبال حفاظت از منافع ملی ایران است».

سفیر روسیه در ایران، انتقادات علیه مواضع مسکو در قبال ایران را غیر قابل پذیرش ارزیابی و خاطر نشان کرد: «روسیه همیشه در کنار ایران بوده، هست و خواهد بود».

جاگاریان با تقدیر از ایران به خاطر پایبندی به تعهدات خود در برجام حتی مدت‌ ها بعد از خروج آمریکا گفت: «برهم خوردن برجام نتیجه اقدام غیر قانونی آمریکا بود. امیدوارم اروپایی‌ ها هم نقش سازنده خود را در مذاکرات ایفا کنند. هنوز برای بازگشت به برجام فرصت داریم و باید از این فرصت استفاده کنیم».

او افزود: «طرف روس برای کمک به پیشبرد مذاکرات آمادگی کامل دارد و میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات برای ایفای نقش سازنده و مثبت جهت کمک به پیشبرد مذاکرات، نهایت تلاش خود را خواهد کرد».

سفیر روسیه در ایران، درخواست جمهوری اسلامی برای داده شدن تضمین و راستی‌ آزمایی رفع تحریم‌ ها را منطقی دانست و گفت: «یادتان هست که شرکت‌ های اروپایی و آسیایی بعد از توافق برجام به ایران آمدند اما به خاطر تهدید دولت آمریکا در دوره حاکمیت جمهوری خواهان از ایران فرار کردند».

جاگاریان تصریح کرد: «بنابراین درخواست‌ های ایران برای داده شدن تضمین و راستی‌ آزمایی رفع تحریم‌ ها طبیعی و مبتنی بر یک تجربه تلخ تاریخی است. ما این مساله را به طور کامل درک می‌کنیم».

وی در خصوص مواضع تیم مذاکره کننده ایرانی نیز گفت: «مواضع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات بسیار مثبت است و به عنوان یک دیپلمات به آینده مذاکرات خوش بین هستم و امیدوارم گفت و گو ها به نتیجه برسد».

لوان جاگاریان در خصوص خبرهایی مبنی بر پاک شدن بخشی از پرانتز های باز در مذاکرات گفت: «پاک شدن بخشی از پرانتز ها جزئی از روند طبیعی مذاکرات است. لازم است هر دو طرف انعطاف بیشتری نشان دهند. نمی‌خواهم وارد جزئیات مذاکرات شوم زیرا برخی مسائل حساس هستند و باید پشت در های بسته حل شوند».

جاگاریان در بخش دیگری از این گفت و گو روابط تهران و مسکو را تابعی از روابط تهران و واشینگتن ندانست و افزود: «آمریکا تحریم کند یا نکند، برای همکاری با ایران آمادگی کامل داریم زیرا هر دو کشور قربانی تحریم‌ های آمریکا هستیم».

وی تحریم‌ های غرب علیه روسیه را عامل تقویت اقتصاد داخلی این کشور ارزیابی کرد و گفت: «ما هرگز نه از آمریکا و نه از اتحادیه اروپا خواهش نکردیم که تحریم‌ ها علیه روسیه را لغو کنند و با اینکه از رفع تحریم‌ های آنها علیه خودمان استقبال می‌کنیم اما باید بگویم به برکت تحریم ها، تولید محصولات کشاورزی در روسیه به شدت افزایش یافته است و کشاورزان ما از این موضوع خوشحال هستند».

سفیر روسیه تصریح کرد: «اگر طرف‌ های غربی به تحریم‌ ها علیه روسیه ادامه دهند ما هم به تحریم آنها ادامه خواهیم داد. انتخاب با آنهاست اما روسیه کشوری نیست که تسلیم شود».

جاگاریان درباره این موضوع که اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، روسیه روابطش را با ایران کاهش خواهد داد، گفت: «کاهش روابط ایران و روسیه یک افسانه است».

سفیر روسیه درباره رزمایش مشترک بین چین، روسیه و ایران نیز گفت: «اولین بار نیست که این رزمایش برگزار می‌شود و باید خاطرنشان کنیم که علیه کشور ثالثی نیست چون هر سه کشور صلح‌ دوست هستند».

جاگاریان درباره رویکرد دیپلماتیک دولت سیزدهم نیز گفت: «رویکرد بسیار مثبتی از سوی این دولت در حوزه دیپلماسی دیده می‌شود. اولین دستاورد مهم دولت سیزدهم، عضویت کامل جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای است که در عمر کوتاه چند ماهه این دولت محقق شد. این دستاورد مهم را به دولت و ملت ایران تبریک می‌گویم».

او نقش سازنده جمهوری اسلامی در منطقه و به ویژه در حل و فصل مسائل افغانستان را یادآور شد و خاطر نشان کرد: «دو ماه پیش هم شاهد برگزاری نشست وزیران خارجه کشور های همسایه افغانستان در تهران بودیم که همه اینها دستاورد های مهمی برای یک دولت در چند ماه هستند».

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2018