پوتین قانون اجرای پروتکل الحاقی موافقت‌نامه موقت ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را امضا کرد

رئیس جمهوری فدراسیون روسیه قانون تصویب پروتکل الحاقی توافقنامه موقت جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا که ایجاد منطقه تجارت آزاد بین طرفین را مدنظر قرار دارد را امضاء کرد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت کرملین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدراسیون روسیه، روز پنج‌شنبه، 23 تیر، قانون فدرال "تصویب پروتکل الحاقی توافقنامه موقت در راستای ایجاد منطقه تجارت آزاد بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو آن از یک طرف و جمهوری اسلامی ایران از طرف دیگر، مورخ 17 می سال 2018" را امضاء کرد. 

قانون فدرال مذکور در تاریخ 14 خرداد توسط دومای دولتی تصویب شد و در تاریخ 17 تیر سال جاری به تایید شورای فدراسیون (سنای) فدراسیون روسیه رسید.

لازم به یادآوری است که پروتکل الحاقی توافقنامه موقت بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در تاریخ 23 اسفند سال 1400 در تهران به امضاء رسید.

بر اساس پروتکل مذکور مدت زمان اجرای توافقتنامه موقت بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تا تاریخ 5 آبان سال 1404 یا تا زمان لازم‌الاجرا شدن توافقنامه ایجاد منطقه تجارت آزاد بین دو طرف، هر کدام که زودتر محقق شود، تمدید می گردد.

در اسفند ماه سال 1400 به منظور جلوگیری از پایان زمان اجرای توافقنامه موقت بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، طی نشست ویژه‌ای در تهران پروتکل الحاقی برای تمدید مدت زمان اجرای آن و هدف‌گذاری برای ایجاد منطقه تجارت آزاد بین طرفین به امضاء رسید.

لازم به تاکید است که پس از امضاء قانون فدرال توسط رئیس جمهور و پس از انتشار عمومی، مفاد آن در سراسر روسیه لازم‌الاجرا می گردد. امضاء این قانون در آستانه سفر پوتین به تهران و دیدار وی با مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران نشان از عزم کرملین برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی فی‌ما‌بین دو کشور می باشد. 

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2756