ایران در میان ۵ کشور پیشرو در حوزه فناوری تولید علم نانو قرار دارد

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران اعلام کرد که ایران نه تنها در حجم تولید علم نانو بلکه در جهت‌ گیری و کیفیت دستاوردهای علمی این حوزه نیز جزء کشورهای پیشرو محسوب می شود.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران، قرار گرفتن ایران در میان پنج کشور نخست جهان در زمینه تولید علم نانو یکی از دستاوردهای قابل توجه شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در این کشور است که در تحقیقی بین‌ المللی بر آن صحه گذاشته شده است.

این تحقیق بین‌ المللی به مقایسه کشورها و مؤسسات علمی و فناوری بر اساس شاخص جدیدی تحت عنوان «تمرکز بر حوزه‌های در حال ظهور فناوری» می‌پردازد.

این معیار نشان می‌دهد که ایران نه تنها از لحاظ تولید علم نانو به رتبه پنجم جهان دست پیدا کرده است، بلکه بیشترین تمرکز را به همراه ۴ کشور پیشرفته دیگر، بر نو ظهورترین و پیشروترین حوزه‌های علم و فناوری قرار داده است.

بر اساس این معیار کشور چین با فاصله زیاد رتبه اول و چهار کشور آمریکا، کره جنوبی، هند و ایران با فاصله‌ای کمتر نسبت به یکدیگر در رتبه‌های دوم تا پنجم قرار گرفته‌اند. در این رتبه‌ بندی، ایران بالاتر از تمام کشورهای اروپایی و همچنین کشور ژاپن با هزینه‌ کرد میلیارد دلاری در حوزه تحقیقات نانو قرار گرفته است.

در گزارشی که توسط کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای آفریقا در آوریل ۲۰۲۰ منتشر شده است، توسعه فناوری‌ نانو در ایران به عنوان یک نمونه برای درس‌ آموزی مورد تاکید قرار گرفته است.

این گزارش، ایران را پیشگام در سیاست‌ گذاری نانو بعد از آمریکا و چین و قبل از اتحادیه اروپا معرفی کرده است و با اشاره به برخی از برنامه‌ های توسعه نانو در ایران، رویکرد ایران در شبکه‌ سازی آزمایشگاه‌های نانو برای تأمین زیرساخت‌های پژوهشی را به عنوان یک الگو برای کشورهای آفریقایی معرفی کرده است. همچنین بر اساس این گزارش، ایران در کنار کشورهای پیشرفته دنیا از قبیل آمریکا، چین، انگلستان، روسیه و اتحادیه اروپا بیشترین تعداد استانداردهای ملی تدوین شده در فناوری‌ نانو را دارد.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2523