امیر عبداللهیان: ایران از راه حل سیاسی در اوکراین و ابتکار سیاسی برای توقف جنگ و تمرکز بر راه حل سیاسی حمایت می‌کند

حسین امیر عبداللهیان در تماس تلفنی با مولود چاوش اوغلو، درباره آخرین تحولات روابط دو جانبه، همچنین برخی موضوعات مورد علاقه منطقه‌ ای و بین‌ المللی از جمله بحران اوکراین، گفتگو و تبادل نظر کرد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت وزارت امــــور خــارجــــه جـــمــــهــــوری اســلامــــــی ایـــــران، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، روز دوشنبه، ۱۶ اسفند، در تماس تلفنی با مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، درباره آخرین تحولات روابط دو جانبه، همچنین برخی موضوعات مورد علاقه منطقه‌ ای و بین‌ المللی از جمله بحران اوکراین، گفتگو و تبادل نظر کرد.

طرفین با ابلاغ سلام روسای جمهور ایران و ترکیه، به سفر آتی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به ایران در راستای توسعه و‌ گسترش بیش از پیش روابط تهران و آنکارا اشاره کردند.

امیر عبداللهیان در این گفتگوی تلفنی اظهار داشت: «روابط دو جانبه در مسیر پیشرفت و توسعه قرار دارد و هفته آینده هیئت هایی از دو کشور در راستای پیگیری توسعه همه جانبه‌ روابط به تهران و آنکارا سفر خواهند کرد».

وی در بخش دیگری از این گفتگوی تلفنی، ضمن آرزوی برگزاری موفقیت آمیز نشست مجمع دیپلماسی آنتالیا و نشست سه جانبه وزرای خارجه ترکیه، روسیه و اوکراین اظهار داشت که هیاتی از وزارت امور خارجه ایران نیز در مجمع دیپلماسی آنتالیا شرکت خواهد کرد.

او تاکید کرد: «از راه حل سیاسی در اوکراین و ابتکار سیاسی برای توقف جنگ و تمرکز بر راه حل سیاسی حمایت می‌کنیم و آماده هر گونه کمکی برای پیشبرد این روند هستیم».

مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این گفتگوی تلفنی با تاکید بر گام های موثر و ملموس در پیشبرد روابط دو جانبه در سایه حمایت روسای جمهور دو کشور، روابط دو کشور را ممتاز و دوستانه خواند.

وزیر امور خارجه ترکیه با تشریح موضع کشورش در مخالفت با اعمال تحریم علیه کشور ها تاکید کرد: «تحریم راه حل هیچ مشکلی نیست».

مولود چاوش اوغلو نیز با ابراز نگرانی از پیچیده تر شدن بحران اوکراین و احتمال وقوع فاجعه انسانی و افزایش موج مهاجرین و پناهندگان، هدف از نشست سه جانبه وزرای امور خارجه روسیه، ترکیه و اوکراین را برقراری آتش بس در منطقه و صلح پایدار دانست و تلاش برای بهبودی اوضاع در این منطقه را بسیار حائز اهمیت خواند.

وزیر امور خارجه ترکیه بار دیگر از حسین امیر عبداللهیان برای سفر به ترکیه دعوت کرد.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2365