حسین امیر عبداللهیان: سیاست نه شرقی و نه غربی در حوزه استقلال سیاسی است و سیاست برقراری رابطه و توسعه رابطه با شرق و غرب در حوزه منافع دو کشور را با جدیت دنبال خواهیم کرد

حسین امیر عبداللهیان در تشریح جزئیات دیدار ٣ ساعته روسای جمهور ایران و روسیه گفت: دکتر رئیسی و پوتین، وزرای خارجه دو کشور را مکلف کردند که نسبت به تهیه نقشه راه بیست‌ ساله همکاری‌ های بلند مدت اقدام کنند.
به گزارش وستی پرس، 

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در ارتباط تصویری با استودیو خبر ۲۱ شبکه یک سیما، چهارشنبه شب، ۲۹ دی، در تشریح جزئیات دیدار ٣ ساعته روسای جمهور ایران و روسیه گفت: «سید ابراهیم رئیسی و پوتین، وزرای خارجه دو کشور را مکلف کردند که نسبت به تهیه نقشه راه بیست‌ ساله همکاری‌ های بلند مدت اقدام کنند».

وی افزود: «امروز دکتر رئیسی با ولادیمیر پوتین به رغم شرایط سخت کرونایی که در روسیه حاکم است و متأسفانه فقط حدود ۷۰۰ نفر از مردم این کشور در روز جاری به دلیل ابتلای به کرونا فوت شده‌ اند با رعایت پروتکل‌ های بهداشتی و مجموعه محدودیت‌ هایی که وجود داشت، بیش‌ از ۳ ساعت با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند».

او ادامه داد: «در این دیدار که در جوی صمیمانه جدی و کاملاً کاربردی و عمل‌ گرایانه انجام شد روسای جمهور دو کشور تقریباً یک‌ بار همه موضوعات مناسبات دو جانبه را در عرصه‌ های سیاسی و راهبردی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، علم و فناوری، تجارت بخش خصوصی و همه موضوعات مورد علاقه مرور کردند».

وزیر امور خارجه ایران افزود: «در این بخش رؤسای جمهور، وزرای خارجه را مکلف کردند که نسبت به تهیه نقشه راه بیست‌ ساله همکاری‌ های بلند مدت اقدام کنند و در همین خصوص من فردا با لاوروف در این خصوص و سایر موضوعات دیگر ملاقات دارم و برخی از مباحثی را که به فوریت باید توسط وزارت خارجه‌ ی دو کشور پیگیری شود، با هم مرور خواهیم کرد تا برنامه‌ کاری را تعیین کنیم».

امیر عبداللهیان ادامه داد: «همچنین درخصوص مسائل و تحولات منطقه‌ ای نیز گفت‌ و گو ی مفصلی بین روسای جمهور دو کشور انجام شد از جمله این موضوعات مربوط به تحولات یمن بود و دو طرف بر ضرورت تحقق راه‌ حل سیاسی و دور شدن از جنگ در این منطقه تاکید کردند و نقش و ظرفیت جمهوری اسلامی ایران و روسیه برای تحقق به صلح در کشور های مختلف منطقه مورد توجه قرار گرفت».

وی افزود: «در همین بخش پوتین تاکید داشتند که جمهوری اسلامی ایران در دوره عضویت موقت خودش در سازمان همکاری شانگهای نقش بسیار فعالی داشت و اکنون که حدود سه ماه از عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای می گذرد، یک ظرفیت بسیار بزرگی به شانگهای افزوده شده و از این نظر پوتین احساس خرسندی کردند و بر اهمیت نقش ایران تاکید داشتند».

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: «همچنین در موضوعات منطقه‌ ای مسئله مقابله با یک‌ جانبه گرایی و ضرورت توجه به چند جانبه‌ گرایی مورد توجه رؤسای جمهور دو کشور قرار گرفت و در خصوص مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ ها هم گفت و گو های دقیقی انجام شد».

وی ادامه داد: «رئیس‌ جمهور روسیه از مواضع منطقی جمهوری اسلامی ایران در این زمینه تجلیل کرد».

امیر عبداللهیان با بیان این که مایلم تاکید کنم که ما در دستگاه دیپلماسی وظیفه داریم با تمام توان از استقلال سیاسی کشور دفاع کنیم، افزود: «سیاست نه شرقی و نه غربی در حوزه استقلال سیاسی است و سیاست برقراری رابطه و توسعه رابطه با شرق و غرب در حوزه منافع دو کشور را با جدیت دنبال خواهیم کرد».

او تصریح کرد: «بر اساس سیاست اصولی وزارت خارجه کشور، با قدرت در جهت حفظ و تامین منافع ملی عمل می کنیم».

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام 


حسین امیر عبداللهیان: سیاست نه شرقی و نه غربی در حوزه استقلال سیاسی است و سیاست برقراری رابطه و توسعه رابطه با شرق و غرب در حوزه منافع دو کشور را با جدیت دنبال خواهیم کرد | دانلود

شناسه: 2036