ملاقات وزرای خارجه ایران و بلاروس

وزیر امور خارجه ایران و بلاروس در خصوص روابط دوجانبه و همکاری‌ های اقتصادی میان دو کشور به بحث و تبادل نظر پرداختند.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت وزارت امور خارجه ایران، روز چهارشنبه، 31 شهریور، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و ولادیمیر ماکی وزیر امور خارجه بلاروس در خصوص روابط دوجانبه و همکاری‌ های اقتصادی میان دو کشور به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وزیر امور خارجه بلاروس در این دیدار بر اراده مینسک برای اجرایی کردن توافقات دو کشور از جمله توافق‌ های صورت‌ گرفته در دیدار هفته گذشته روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس شانگهای در شهر دوشنبه، تأکید کرد.

ماکی با اشاره به اینکه تحریم‌ های ظالمانه هر دو کشور ایران و بلاروس را هدف قرار داده است، تصریح کرد که تنها با همکاری مشترک می‌توان بر این مسئله فائق آمد.

وزیر امور خارجه بلاروس تأکید کرد که این کشور برای همکاری در تمامی حوزه‌ ها و ایجاد یک رابطه اقتصادی متوازن با ایران آمادگی دارد. وی با اشاره به جلسات متعدد در سطوح کارشناسی میان دو کشور، رسیدن توافقات به سطح عملیاتی را نیازمند اراده سیاسی دانست.

در ادامه، وزیر امور خارجه ایران دیدار روسای جمهور دو کشور را ملاقاتی خوب توصیف کرده و گفت جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا مسیر تازه‌ ای برای ارتقاء روابط دو کشور ایجاد شود.

دکتر امیر عبداللهیان ضمن ابراز تأسف از کاهش حجم تعاملات تجاری دو جانبه با وجود توافقات صورت‌ گرفته میان دو کشور، تصریح کرد که ایران آمادگی دارد تا در حوزه‌ هایی نظیر ماشین‌ های صنعتی و سنگین، ماشین‌ آلات کشاورزی، اتوبوس برقی، قطعات خودرو و اقلام کشاورزی با بلاروس همکاری جدی داشته باشد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی‌ ایران با اشاره به عدم برگزاری جلسه کمیسیون مشترک سیاسی و کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در طول چهار سال گذشته، خواهان تشکیل جلسه این کمیسیون‌ ها شده و عنوان نمود که ایران در انتظار تعیین رئیس کمیسیون مشترک از سوی طرف مقابل بوده و برای برگزاری جلسه کمیسیون سیاسی در ماه اکتبر آمادگی دارد.

امیر عبداللهیان همچنین اشاره کرد که می‌توان از ظرفیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور بهره گرفت.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 


ملاقات وزرای خارجه ایران و بلاروس | دانلود

شناسه: 1583