اتصال ریلی دریای خزر به خلیج فارس در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی کشور در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد،‌ گفت: محور ریلی کریدور مرکزی شمال به جنوب، قطعه رشت به کاسپین در دهه مبارک فجر به بهره برداری می‌رسد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش در حاشیه جلسه چهارشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۲ هیئت‌ وزیران در جمع خبرنگاران در خصوص نوسازی ناوگان تجاری و حمل و نقل عمومی کشور اظهار کرد: در حوزه تجاری تعداد قابل توجه خودروی فرسوده در کشور فعال است و در راستای نوسازی این بخش توافقی با وزارت صمت انجام گرفته که مراحل نوسازی از محصولات تولید داخل و در مرحله دوم از محل واردات، انجام خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به کمبود در ناوگان مسافربری کشور گفت: گلایه از قیمت بلیت اتوبوس بین شهری یک بخش آن به گران شدن لوازم یدکی باز می‌گردد و بخش دیگر اینکه تعدادی از ناوگان اتوبوس به‌صورت سرویس در شرکت‌ها فعالیت می‌کنند که باعث کاهش خدمات رسانی در این بخش شده‌است.

وی با بیان اینکه ناوگان مسافربری از فرسودگی رنج می‌برد،‌ افزود: مصرف سوخت بالا برای راننده هزینه زیادی دارد و با نرخ کرایه‌های فعلی،‌ فعالیت برای آن‌ها صرفه اقتصادی ندارد..

بذرپاش گفت: نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی کشور در دستور کار وزارت راه قرار دارد و اخیراً 3 هزار کشنده وارد کشور شد که اتفاق خوبی در ناوگان تجاری بود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با شرکت‌های خارجی برای واردات اتوبوس بین شهری مذاکراتی خوبی انجام دادیم و تا سال آینده میزان بالایی واردات در این بخش انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: در راستای نوسازی ناوگان عمومی کشور از محصولات داخلی هم استفاده خواهد شد و با ایران‌خودرو دیزل و سایر شرکت‌ها مذاکراتی انجام گرفته است.

اتصال ریلی دریای خزر به خلیج فارس در دهه فجر

بذرپاش با اشاره به نتایج جلسه مشترک با وزیر امور خارجه هندوستان گفت: مراحل نهایی مذاکرات برای انعقاد قرارداد بندر شهید رجایی چابهار انجام و توافق شد طی یک ماه آینده توافقات باقی‌مانده، نهایی و توسط مسئولان دو کشور امضا شود. با اتمام پروژه خط آهن چابهار و زاهدان، کریدور حمل و نقل بار در این بخش از کشور فعال می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه‌داد: در جلسه امروز هیئت وزیران گزارشی جامع از کریدورهای شمالی - جنوبی و شرقی - غربی به رئیس‌جمهور و هیئت وزیران ارائه و قرار شد تا سایر دستگاه‌های مسئول هم برای اجرایی شدن هر چه سریع‌تر این کریدورها همکاری جدی‌تری داشته‌باشند. همچنین با افتتاح راه آهن رشت به بندر کاسپین؛ دریای خزر به خلیج فارس در دهه فجر امسال متصل می‌شود.

بذرپاش بیان کرد: محور کریدور مرکزی شمال به جنوب قطعه رشت به کاسپین در دهه مبارک فجر به بهره برداری می‌رسد و اتصال دریا به دریا از بندر عباس به بندر کاسپین فراهم می‌شود.

شناسه: 4154