منطقه آزاد انزلی نقطه اتصال ایران با اقتصاد بین الملل است

استاندار گیلان با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی یک منطقه بین المللی است که تنها در بندر انزلی و استان خلاصه نمی شود، گفت: توسعه همه جانبه منطقه آزاد انزلی به عنوان نگین اقتصادی گیلان حائز اهمیت است.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از وب سایت استانداری گیلان، دکتر اسدالله عباسی استاندار گیلان، عصر روز دوشنبه 26 دی ماه در جلسه شورای اداری سازمان منطقه آزاد انزلی، این منطقه را بعنوان نگین اقتصادی گیلان برای استان بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: اگر صحبت از پیشرفت اقتصادی و توسعه اقتصادی اقتصاد دریا محور است، منطقه آزاد انزلی می درخشد چون این یک منطقه بین المللی است و در استان گیلان و شهرستان بندر انزلی خلاصه نمی شود.
منطقه آزاد انزلی نقطه اتصال ایران با اقتصاد بین الملل است
وی اضافه کرد: منطقه آزاد انزلی نقطه اتصال گیلان و کشور با اقتصاد بین الملل است و ما علیرغم همه تلاش ها به هدف توسعه یافتگی مورد نظر دست نیافته ایم و هنوز در ابتدای راه قرار داریم.

او ادامه داد: برای کوتاه شدن این مسیر باید برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و هدف گذاری داشته باشیم و پروژه باقیمانده زیر ساختی ساماندهی و به اتمام برسد.

استاندار گیلان با بیان اینکه نظرات غیرکارشناسی درمورد الحاق زمین به منطقه آزاد انزلی قابل قبول نیست، گفت: در خصوص الحاق زمینهای روستاهای اطراف منطقه آزاد انزلی منافع مردم، استان و کشور برای ما مهم بوده و اظهار نظرات غیرکارشناسی پذیرفتنی نیست.

دکتر عباسی تاکید کرد: آنچه لازم و ملزوم است باید در کنار هم باشد ما نمی توانیم پروژه را ناقص عمل کنیم در این بخش باید همدلی و وفاق وجود داشته باشد.

وی گفت: در منطقه آزاد انزلی با محدودیت زمین روبرو هستیم باید به سمت توسعه عمودی حرکت کنیم و با حداقل زمین حداکثر بهره وری را داشته باشیم تا راندمان کار را افزایش دهیم در بخش تجاری نیز باید اهتمام ویژه تر شود.

عباسی تصریح کرد: منطقه آزاد انزلی یک منطقه آزاد گردشگری نیز است باید از همه ظرفیت ها برای تبدیل شدن به هاب گردشگری منطقه استفاده کنیم.

او اضافه کرد: باید از ظرفیت گردشگری دریا در شش ماه نخست سال با توجه به شرایط آب و هوایی بیشتر و بهتر بهره مند شد؛ باید انسجام و همپوشانی بین بنادر وجود داشته باشد و از موازی کاری پرهیز کرد.

وی بیان کرد: باید از معافیت های مالیاتی و باید از امتیازات منطقه آزاد انزلی برای توسعه بخش تولید استفاده کنیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه تولید در همه شهرک های استان انجام می شود اما در منطقه آزاد انزلی تولید باید صادرات محور باشد، گفت: سیاست راهبردی دولت این است که بر اساس برنامه استراتژیک افق ۱۴۰۴ و برنامه هفتم توسعه اقتصاد دریا محور شکوفا شود.

وی اظهار داشت: دریای خزر و بندر انزلی نزدیکترین فاصله با پایتخت دارد از این رو می تواند فرصت مناسبی برای موسسات گردشگری در این منطقه باشد.

منطقه آزاد انزلی نقطه اتصال ایران با اقتصاد بین الملل است

اسدالله عباسی با تاکید بر تسهیل روند سرمایه گذاری در استان گیلان افزود: در این استان با رفع موانع، تسهیل در امور و کاهش بروکراسی اداری، همه مدیران در کنار هم تصمیم گیری می کنند و همه در راستای منویات رهبری و سیاست‌های راهبردی دولت عمل می کنیم.

استاندار گیلان خاطر نشان کرد: منطقه آزاد انزلی فقط مختص گیلان نیست به تمام ایران تعلق دارد از این رو روند اتصال خط ریل رشت به کاسپین باید تسریع یابد.

دکتر عباسی با اشاره به اینکه روند حال حاضر پروژه راه آهن رشت کاسپین رضایت بخش نیست، گفت: این پروژه علیرغم تاکیدات جدی گرفته نشده است، این نوع کار کردن مناسب این دولت نیست، متولیان امر باید دقت کنند در هر کاری که انجام می دهیم باید پایه های اقتصادی استان و کشور را محکم کند.

وی در خصوص حل مشکل زمین ۵۰ هکتاری شهرک شماره ۳ منطقه آزاد انزلی نیز گفت: این مسئله با اختیارات استانی و ملی به زودی حل خواهد شد.

منطقه آزاد انزلی نقطه اتصال ایران با اقتصاد بین الملل است
منطقه آزاد انزلی نقطه اتصال ایران با اقتصاد بین الملل است

شناسه: 3854