مقداد: همکاری های ایران و سوریه برای مقابله با تحریم های غرب گسترش می یاید

به گفته وزیر امور خارجه ج.ا.ا، روابط ایران و سوریه در بهترین وضعیت قرار دارد و خواست مسئولان دو کشور رساندن روابط اقتصادی و تجاری به سطح روابط سیاسی است.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از ایرنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ج.ا.ا، روز شنبه، ۲۴ دی، در نشست خبری با فیصل المقداد، همتای سوری خود گفت: «رئیس جمهوری سوریه از سید ابراهیم رئیسی برای دیدار از دمشق دعوت کرد و تمام تلاشمان را برای انجام این سفر به کار می گیرم».

وی اضافه کرد: «توافقنامه های مختلفی میان دو کشور امضا شده است که اجرا می شود و در این سفر نیز با وزیر خارجه سوریه برای تمدید سند همکاری های راهبردی طولانی مدت دو کشور به توافق رسیدیم و در آینده نزدیک امضا می شود».

امیرعبداللهیان گفت: «در دیدار با رئیس جمهوری سوریه موضوعات دو جانبه، راهبردی، منطقه ای و بین المللی مورد اهتمام دو طرف را بررسی کردیم که دیدگاه های دو طرف همسان بود».

او بیان کرد: «حاکمیت ملی و یکپارچگی سرزمینی کشورها باید محترم شمرده شود و ما به تلاشهای دیپلماتیک خود برای نزدیک کردن و حل و فصل مشکلات و اختلافات میان سوریه و ترکیه ادامه می دهیم».

وزیر امور خارجه گفت: «هنگامی که احساس کردیم احتمال دارد که نیروهای ترکیه به شمال سوریه حمله کنند، برای جلوگیری از این اقدام به موضوع ورود کردیم».

امیرعبداللهیان افزود: «بسیار خرسند هستیم که تماس های ما با سوریه و ترکیه به سنگین شدن کفه گفت و گو ها میان دو کشور منجر شد».

وی اضافه کرد: «همکاری میان تهران و دمشق در همه زمینه ها بویژه در زمینه انرژی ادامه دارد و رایزنی هایی درباره ایجاد نیروگاه های حرارتی در سوریه انجام شد».

فیصل مقداد: اگر همپیمانی مانند ایران نداشتیم، مشخص نبود چه اتفاقی رخ می‌داد

وزیر خارجه سوریه هم در این نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ضمن قدردانی از حمایتهای تهران از دمشق، گفت که دو کشور قصد دارند برای مقابله با تحریمهای غرب، روابط اقتصادی و بازرگانی خود را گسترش دهند.

وی با بیان اینکه سفر حسین امیرعبداللهیان به دمشق در سایه تحولات جدید در منطقه رخ داده، در مورد همکاری‌های اقتصادی ایران و سوریه تصریح کرد: «روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف رو به گسترش است. شما حجم تحریم‌ها از سوی آمریکا علیه سوریه را مشاهده می‌کنید و اگر ما در سوریه هم پیمانی مثل ایران نداشتیم مشخص نبود چه اتفاقی رخ می‌داد».

او با بیان اینکه در دیدارهای امروز بین مقامات ایران و سوریه بر اهمیت توسعه روابط تاکید کردیم، افزود: «درست است که سوریه با تحریم‌های ظالمانه روبرو است ولی ایران نیز از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با همین تحریم‌ها مواجه بوده و باید بتوانیم برای غلبه بر این مشکلات و مسائل، روابط دو کشور را گسترش دهیم».

مقداد با بیان اینکه در همین چارچوب هرگونه تاخیر و موانعی را که برای گسترش روابط دو کشور وجود دارد باید رفع کنیم، تاکید کرد: «برای گسترش این روابط باید ریل گذاری مناسبی انجام دهیم و خوشبختانه هر دو کشور برای گسترش روابط از امکانات و ظرفیت‌های خوبی برخوردارند».

وی همچنین در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با احتمال دیدار روسای جمهور ترکیه و سوریه تاکید کرد: «روابط ترکیه و سوریه قبل از سال ۲۰۱۱ روابط عادی و طبیعی بود و شما در جریان تحولات دو کشور بعد از سال تحولات ۲۰۱۱ هستید».

وزیر خارجه سوریه با بیان اینکه چندی پیش نشست وزرای دفاع روسیه، ترکیه و سوریه در مسکو برگزار شد و در آنجا در مورد مسائل موجود گفت‌وگو شد، افزود: «تصمیم گرفته شد گام‌های عملی در ارتباط با این موضوع در نشست کارشناسان سه کشور بررسی شود».

مقداد همچنین با تاکید بر اینکه باید حضور نظامی ترکیه در سوریه که به نوعی اشغال است به اتمام برسد، خاطرنشان کرد: «هر گونه دیدار سیاسی بین دو کشور باید پیشینه مشخصی داشته باشد که در این ارتباط این نکته بسیار مهم است که حاکمیت و استقلال سوریه مورد تاکید قرار بگیرد».

او همچنین با بیان اینکه یکی از محورهای رایزنی امروز بین مقامات تهران و دمشق موضوع فلسطین بود، اظهار کرد: «جمهوری اسلامی ایران و سوریه هر دو در کنار ملت فلسطین قرار دارند».

این دیپلمات عالیرتبه سوریه با اشاره به اقدامات و تجاوزات رژیم صهیونیستی به مردم فلسطین تصریح کرد: «همه باید تلاش کنند که این سیاست‌های خصمانه علیه فلسطین متوقف شود».

مقداد همچنین با اشاره به تجاوزهای نظامی رژیم صهیونیستی به برخی مناطق سوریه خاطرنشان کرد: «شاهد تجاوزهای نظامی عامدانه از سوی رژیم صهیونیستی به فرودگاه های سوریه هستیم و امکان ندارد که این اقدامات و تجاوزات را فراموش کنیم».

وزیر امور خارجه سوریه با بیان اینکه این تجاوزات نظامی از ذهن ما پاک نمی‌شود، ادامه داد: «در زمان مشخص پاسخ این جنایت‌ها و تجاوزات را می دهیم و خسارت‌های سنگینی به نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی وارد می‌کنیم به نحوی که آنها نتوانند این خسارت‌ها را فراموش کنند».

شناسه: 3830