توضیحات وزارت خارجه اوکراین در خصوص کمک‌های رایگان نظامی غرب به کی‌یف

به گفته سخنگوی وزارت خارجه اوکراین لند لیز هنوز اجرا نمی شود و این کشور در چهارچوب برنامه‌های دیگری که پرداخت پول بابت تسلیحات ارائه شده را پیش‌بینی نمی کند از واشنگتن کمک دفاعی رایگان دریافت می کند.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از خبرگزاری اونی‌ان اوکراین، اولگ نیکولنکو، سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین اظهار داشت که ایالات متحده آمریکا هنوز از برنامه لند لیز (Lend-Lease) استفاده نمی کند و به منظور صرفه‌جویی در بودجه اوکراین، تحت برنامه‌های دیگر به اوکراین کمک نظامی ارائه می دهد.

به گفته نیکولنکو در صورت اجرای لند لیز تسلیحات ایالات متحده آمریکا به صورت اجاره یا لیزینگ به اوکراین ارسال خواهد شد.

وی افزود: "مزیت این ابزار سرعت تصمیم گیری دولت ایالات متحده در یک رویه ساده بدون بوروکراسی اضافی و بدور از نیاز به رای‌گیری برای هر بسته کمکی به اوکراین در کنگره آمریکا است. نکته منفی لند لیز در آن است که حجم ارسال تسلیحات آمریکایی در چهارچوب آن مستقیما به توان مالی اوکراین بستگی دارد".

به گفته سخنگوی وزارت خارجه اوکراین، در حال حاضر کمک‌های نظامی ایالات متحده به اوکراین به صورت رایگان  و از طریق بودجه فدرال آمریکا صورت می گیرد.

نیکولنکو افزود: "در حال حاضر اوکراین در چهارچوب سه برنامه اصلی کمک نظامی رایگان دریافت می کند که عبارتند از: برنامه کمک به امنیت اوکراین  (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI)، تامین مالی نظامی خارجی (Foreign Military Financing, FMF) و تکمیل ذخایر تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا (Replenishment of U.S. weapons stocks).

سخنگوی وزارت خارجه اوکراین در ادامه افزود: "علاوه بر کمک‌های نظامی، طرف آمریکایی مبتکر ایجاد گروه تماس برای دفاع از اوکراین است که در حال حاضر 50 کشور در آن شرکت می کند".

وی تاکید کرد: "به لطف تلاش‌های مشترک دیپلماتیک و نقش رهبری ایالات متحده، این امکان فراهم شد که در چهارچوب این گروه توسط اعضای ناتو و سایر شرکا، تسلیحات به ارزش 40 میلیارد دلار به اوکراین ارسال شود. از این مبلغ بیش از 19.3 میلیارد دلار توسط آمریکا تامین شده است".

وی تصریح کرد: "در حال حاضر دولت اوکراین در تلاش است تا از شرکای خود برای حافظت بهتر در برابر حملات هوایی کمک بگیرد".

شناسه: 3712