سرگی میلوشکین: بندر چابهار قابلیت ترانزیت کالا به روسیه را دارد

به گفته مدیر منطقه آزاد آستراخان روسیه، بندر چابهار بندر بسیار مهمی در سیستم حمل و نقل کالاست که می‌تواند برای ترانزیت بار و کالا به روسیه و کشورهای آسیای میانه مورد استفاده قرار گیرد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از ایرنا، سرگی میلوشکین، مدیر منطقه آزاد آستراخان روسیه، در بازدید از بندر چابهار و در نشستی با مسئولان اداره‌ کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: «بندر چابهار بندر بسیار مهمی در سیستم حمل و نقل کالاست که می‌تواند برای ترانزیت بار و کالا به روسیه و کشورهای آسیای میانه مورد استفاده قرار گیرد».

وی اظهار داشت: «فرصت‌های سرمایه‌گذاری و امکانات بندر چابهار برای پذیرش کالا و پهلوگیری انواع کشتی با تناژ بالا مناسب و می‌تواند مقصد بار کشورهای آسیای میانه باشد».

میلوشکین بیان کرد: «به همراه هیئتی از جمله نماینده مجلس دومای روسیه از زیرساخت‌ها و امکانات بندر چابهار بازدید کردیم و جای خوشحالی دارد که اقدامات خوبی برای توسعه این منطقه انجام شده است».

هیأت روسی به منظور بررسی ترانزیت کالاهای روسیه از مبدأ هند و آسیای جنوب شرقی از زیرساخت‌های طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار بازدید و در نشستی با مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، ظرفیت‌ها، مزایا و فرصت‌های بندر چابهار و نقش این بندر در کریدور شمال – جنوب مورد بررسی قرار گرفت.

قاسم عسکری نسب، مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان نیز اظهار داشت: «زیرساخت‌های لازم برای تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار ایجاد و تخفیفات و تشویقات برای صاحبان کالا و سرمایه گذاران نیز در نظر گرفته شده و هم‌ اینک هیچ محدودیتی برای پذیرش کشتی‌های بزرگ ۱۰۰ هزار تنی و ارائه خدمات زیربنایی در این بندر وجود ندارد».

قاسم عسکری نسب افزود: «بسته‌های پیشنهادی در حوزه‌های ساخت اسکله، ساخت پسکرانه، ترمینال‌های کانتینری و مواد فله به سرمایه‌ گذاران بخش خصوصی و خارجی ارائه می‌شود».

گفتنی است، بندر چابهار به عنوان یکی از بنادر مهم در جنوب ایران در بخش شمالی دریای عمان و در جنوب استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است. این بندر به علت موقعیت استراتژیک و دستیابی به آب‌های آزاد بین‌ المللی جایگاه ویژه‌ای در مبادلات ایران با سایر کشورهای منطقه دارد. از سوی دیگر این بندر به علت نزدیکی به کشورهایی نظیر افغانستان، پاکستان و آسیای میانه، در آینده‌ای نزدیک با اتصال به شبکه ریلی کشور اهمیت ویژه‌ای در ترانزیت کالا به این کشورها خواهد داشت.

همچنین این بندر به‌ عنوان بزرگترین بندر اقیانوسی ایران، یکی از نقاط کلیدی در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان بوده و در کریدور شمال – جنوب نقش مهمی ایفا خواهد کرد. ضمناً این بندر در مسیر ترانزیتی شرق – غرب قرار گرفته و فوریت‌های مختلف اقتصادی و جغرافیایی در زمینه ترانزیت و ترانشیب دارد.

عملیات اجرایی بندر شهید کلانتری یکی از ۲ بندر مهم چابهار، از سال ۱۳۶۲ به طور جدی آغاز و با تکمیل ۴ پست اسکله فلزی در همان سال عملاً به بهره برداری رسید.

بندر شهید بهشتی نیز به عنوان دومین بندر مهم چابهار در سال ۶۱ با توجه به شرایط خاص حاکم بر خلیج فارس (جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران) و با تاکید دولت بر لزوم داشتن بندر در خارج از تنگه هرمز و خلیج فارس احداث شد.

شایان ذکر است که این بندر در زمان جنگ تحمیلی به دلیل واقع شدن در کرانه دریای عمان و دوری از مرکز بحران نقش مهمی در صادرات ایفا نمود.

عملیات اجرایی طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در ۵ طرح از مرداد سال ۱۳۸۶ آغاز شد و برای تکمیل و خرید تجهیزات فاز نخست آن یک میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده است.

در مرحله نخست این طرح ساخت موج شکن به طول هزار و ۶۵۰ متر، دایک گذاری بیش از پنج کیلومتر، بیش از ۶۰ هکتار بتن ریزی و تایل گذاری و تحکیم بستر، ساخت یک ترمینال کانتینری شامل ۲ پست اسکله به طول ۶۴۰ متر، ساخت سه پست اسکله چند منظوره به طول ۷۵۰ متر، لایروبی به میزان ۱۶ میلیون متر مکعب تا عمق منفی ۱۶ متر و احیای اراضی جدید حاصل از لایروبی دریا در سطح ۲۰۳ هکتار است.

شناسه: 3648