وزیر خارجه بلاروس: تروریسم اقتصادی علیه کشورهای ما در جریان است

وزیر خارجه بلاروس با بیان این‌که ما و ایران به سمت شراکت راهبردی حرکت می‌کنیم، گفت: یک تروریسم اقتصادی علیه کشورهای ما در حال رخ دادن است و باید اقدامات مناسبی در پاسخ به اقدامات یکجانبه غربی‌ها از خود نشان دهیم
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از فارس، ولادیمیر ماکِی، وزیر خارجه بلاروس که به تهران سفر کرده ظهر امروز (چهارشنبه) چهارم آبان ماه در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

ولادیمیر ماکِی طی نشست خبری مشترک با همتای ایرانی خود در تهران، در نتیجه مذاکرات انجام شده ضمن ابراز خرسندی از حضور در تهران، گفت: "در جریان مذاکراتی که با وزیر خارجه ایران داشتم طیف گسترده‌ای از مسائل را مورد بررسی قرار دادیم و همه موضوعات در راستای توسعه مناسبات دوجانبه بود. توافقات بسیار خوب و سازنده‌ای در حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری و دیگر موضوعات به دست آمده که مورد علاقه دو طرف بوده است".

ماکِی ادامه داد: "رویکرد ایران و بلاروس در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی یکسان است و ما همکاری‌ خوبی و سازنده‌ای در سازمان‌های بین‌المللی داریم و همکاری‌ها را بررسی کردیم. روابط دو کشور در حال افزایش است. تبادل هیئت‌ها بین دو کشور در سطوح مختلف زیاد است و موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بین دو طرف بررسی می‌شود".

وزیر خارجه بلاروس افزود: "برای افزایش سطح روابط دو کشور در موضوعات مختلفی که مطرح شد، اسناد متفاوتی در دست بررسی است. پانزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های تجاری و اقتصادی و سرمایه‌گذاری در مینسک برگزار شد و در حال اجرایی سازی توافقاتی هستیم که در نتیجه کمیسیون مشترک حاصل شده است".

وزیر خارجه بلاروس بیان کرد: "توسعه قابل توجهی در سطح همکاری‌های تجاری شاهد هستیم اما سطح همکاری‌های تجاری و اقتصادی بین دو کشور نسبت به سطح روابط سیاسی عقب مانده است و باید تلاش‌ها را به کار بگیریم که توافقات اجرایی شوند و سطح روابط را به سطح بالاتری ارتقا دهیم".

وی گفت: "در سال آینده میلادی سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور را جشن می‌گیریم و برنامه‌های متفاوتی در حال برنامه‌ریزی است و معتقدیم این تاریخ یک صفحه و فصل جدیدی از همکاری‌ها را باز خواهد کرد".

ماکِی افزود: "بلاروس هم مخالف تحریم‌های یکجانبه اقتصادی و تجاری است. خواهان اجرای حقوق بین‌الملل هستیم و آسیب وارد کردن به اقتصاد دیگر کشورها مورد پسند ما نیست. یک تروریسم اقتصادی علیه کشورهای ما در حال رخ دادن است. باید اقدامات مناسبی در پاسخ به اقدامات یکجانبه کشورهای غربی از خود نشان دهیم".

ماکِی بیان کرد: "توافقات حاصله به افزایش سطح روابط دو کشور کمک می‌کند. ما به سمت شراکت راهبردی بین دو کشور حرکت می‌کنیم".

وی گفت: "در پایان از دوستان ایرانی برای مهمان نوازی گرم تشکر می‌کنم. گفت‌وگوهای سازنده صورت گرفت و از همکارم دعوت کنم در هر زمانی که صلاح می‌داند و آزاد هستند از مینسک بازدید کنند".

شناسه: 3556