ضرغامی پل خدا آفرین را نمادی از ایجاد پل دوستی بین ایران و آذربایجان ‌دانست

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی، پل خدا آفرین و نظامی گنجوی را نشانه‌ دوستی ایران و آذربایجان دانست و بر ثبت جهانی مشترک افطار تأکید کرد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از خبرگزاری میراث‌ آریا، مهندس سید عزت‌ الله ضرغامی وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی ایران، صبح روز سه‌ شنبه، ۳۱ خرداد با آنار کریم اف وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان دیدار و در مورد اشتراکات بین ایران و آذربایجان گفت‌ و گو کرد.

مهندس ضرغامی با اشاره به نزدیک و قدیمی بودن روابط ایران و آذربایجان در تمام ابعاد فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، افزود: «ملت‌های ما خود را به هم نزدیک می‌دانند و دولت‌ها نیز باید برای برداشتن موانع و ‌نزدیکی آن‌ها نهایت تلاش خود را به کار گیرند».

او به اهمیت پل خدا آفرین در روابط بین دو‌ کشور اشاره کرد و گفت: «این پل که در مرز دو کشور قرار دارد، نمادی از ایجاد پل دوستی بین ایران و آذربایجان ‌است».

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی به زمینه‌های همکاری مشترک اشاره کرد و افزود: «حفظ و مرمت آثار و ابنیه تاریخی یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های این وزارتخانه محسوب می‌شود. بابت تخریب مساجد در قره‌ باغ بسیار متأثر شدم. ما برای همکاری در این زمینه و مرمت مساجدی که طی جنگ در قره‌ باغ ویران شده‌اند، آمادگی داریم. امروزه آن چیزی که باید تخریب شود دیوارهای بین ملت‌هاست، نه آثار تاریخی».

مهندس ضرغامی ثبت‌های جهانی مشترک را نماد ارتباط و همبستگی تمدنی بین دو ملت عنوان کرد و گفت: «ثبت جهانی مشترک در برخی موضوعات مانند پخت نان نازک، مینیاتور و کمانچه نشانگر این است که این آثار متعلق به تمام بشریت است. زمانی که به‌ طور مشترک اثری را به ثبت جهانی می‌رسانیم به این معنا است که تمام دنیا صاحب این اثر هستند».

وی افتخارات فرهنگی و‌ تمدنی را بین ایران و آذربایجان محفوظ دانست و تصریح کرد: «فرهنگ‌ باید موجب اتحاد کشورها شود. دشمنان مشترک به دنبال این هستند که فرهنگ را موجب افتراق و‌ جدایی قرار دهند، اما ما باید تلاش کنیم‌ که از طریق فرهنگ مشترک موجب وحدت تمام بشریت شویم».

او آواز نظامی گنجوی را به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین اشتراکات فرهنگی بین دو کشور نام برد و افزود: «این شاعر بزرگ و پر آوازه از افتخارات بشریت است. ما باید به محتوای اشعار او توجه کنیم و از آنها برای ایجاد وحدت بهره ببریم».

ضرغامی به اهمیت ثبت پرونده مشترک افطار در یونسکو‌ اشاره کرد و افزود: «افطار به‌ عنوان یک میراث ناملموس، رابطه‌ای الهی و انسانی است که بین مردم ما و آذربایجان از دیر باز مشترک بوده و ثبت جهانی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است».

در ادامه وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان اولین سفر خود به ایران را مصادف با سی‌ امین سالگرد روابط دیپلماسی ایران و آذربایجان عنوان کرد و افزود: «روابط سیاسی دو‌ کشور در سطح بالایی قرار دارد و این موضوع می‌تواند بهبود دیگر روابط را نیز پشتیبانی کند».

وی همچنین بر اشتراکات فرهنگی و تمدنی ایران و آذربایجان و تقویت این ریشه‌های فرهنگی همچنین توسعه همکاری در زمینه‌های میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی تاکید کرد و گفت: «وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی جمهوری اسلامی ایران برای ارتقای سطح فرهنگی بین دو کشور جایگاه ویژه و مهمی دارد».

او همچنین گردشگری را موجب تماس بیشتر بین ملت‌ها و وحدت دانست و برای توسعه این حوزه بین دو کشور ابراز علاقه کرد.

کریم‌ اف تصریح کرد: «روابط ما نه تنها دو‌ جانبه بلکه چند جانبه است و در چارچوب سازمان‌های بین‌ الملل نیز روابط خوبی داریم. من زمان عضویت در یونسکو ثبت جهانی آثار ایران برایم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود».

ثبت آثار جهانی مشترک، ساخت مساجد ویران شده طی سال‌های جنگ قره‌ باغ و احیای تمدن اسلامی در منطقه از دیگر مواردی بود که وزیر فرهنگ اذربایجان در این نشست مورد تاکید قرار داد.

وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان همچین از پل خدا آفرین به‌ عنوان پل دوستی نام برد و افزود: «این پل مهم‌ترین مسیر اتصال راه ابریشم بین شرق و غرب بوده و در تلاش برای ثبت جهانی در یونسکو‌ هستیم. برای ثبت این پل یک یادداشت تفاهم تهیه و برای شما ارسال کرده‌ایم که امیدوارم در سفر به باکو امضا شود».

در این نشست علی دارابی قائم‌ مقام وزیر و معاون میراث‌ فرهنگی کشور، جاوید رمضان معاون رییس خدمات دولتی برای حفظ، توسعه و بازسازی میراث‌ فرهنکی آذربایجان و عاق جونش او رییس دپارتمان امور بین‌ الملل آذربایجان حضور داشتند.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2662