پیام تبریک به مناسبت برقراری روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان

وزیر امور‌ خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیامی‌ به جیحون بایرام اف وزیر امور خارجه جمهوری ‏آذربایجان و شاهین مصطفی یف معاون نخست ‏وزیر جمهوری آذربایجان، فرا رسیدن سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور را به وی و ‏مردم جمهوری آذربایجان صمیمانه تبریک گفت.‏
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، وزیر امور‌ خارجه ایران در پیامی‌ به جیحون بایرام اف وزیر امور خارجه جمهوری ‏آذربایجان فرا رسیدن سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور را به وی و ‏مردم جمهوری آذربایجان صمیمانه تبریک گفت.‏

وی در پیام خود افزود: «مناسبات دوستانه و برادرانه با کشور های همسایه ‏به ویژه کشور های مسلمان از جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ‏برخوردار است. در این چهار چوب جمهوری آذربایجان به علت پیوند های تاریخی، فرهنگی و ‏مذهبی از جایگاه ممتاز برخوردار است و بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران همواره از ‏تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت کرده است».

همچنین امیر عبداللهیان در پاسخ به پیام تبریک شاهین مصطفی یف معاون نخست ‏وزیر جمهوری آذربایجان به مناسبت چهل و سومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران ‏متقابلا فرا رسیدن سی امین سال روابط سیاسی دو کشور را تبریک گفت.‏

امیر عبداللهیان در پیام خود گفت: «مایه خرسندی است که مناسبات دو کشور ‏برادر که ریشه در فرهنگ، تاریخ و مذهب مشترک دارد طی سه دهه گذشته در عرصه‌ های ‏مختلف گسترش یافته است. یقین دارم با اجرای توافقات منعقده و تحقق طرح های همکاری، ‏مناسبات دو جانبه بیش از پیش تحکیم و توسعه خواهد یافت».

گفتنی است شاهین مصطفی یف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در همایش آنلاین به مناسبت 43 امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی فرا رسیدن ۴۳ امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفته بود.

او در پیام خود گفت: «اینجانب از طرف مردم و دولت آذربایجان چهل و سومین سالگرد انقلاب اسلامی را به دولت و ملت دوست جمهوری اسلامی ایران تبریک می‌گویم. پیوند های تاریخی، ارزش‌ های فرهنگی، آداب و رسوم و سنت‌ های مشترک ما، مردمان ما را به هم نزدیکتر کرده و پایه‌ های توسعه روابط بین‌ دولتی ما را در سطح بالایی بنا نهاده است. دوستی ما که نشان دهنده همسایگی و اعتماد پایدار ماست، ابدی است. حیدر علی اف رهبر ملی آذربایجان سهم بزرگی در ایجاد و توسعه اعتماد متقابل در روابط آذربایجان و ایران داشته است. دیدار روسای جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 28 نوامبر 2021 در عشق آباد برای توسعه روابط دو کشور تحرک جدید بخشیده است.

فعالیت کمیسیون دولتی همکاری‌ های اقتصادی، تجاری و بشر دوستانه بین جمهوری آذربایجان و ایران برای توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور حائز اهمیت است. روابط جمهوری آذربایجان و ایران در زمینه‌ های سیاسی، اقتصادی، تجاری، بشر دوستانه و سایر زمینه‌ های مهم با موفقیت در حال توسعه است.

در سال های اخیر، پویایی مثبت در مبادلات تجاری بین جمهوری آذربایجان و ایران ادامه داشته است. در جریان همه گیری کووید - 19، مرز جمهوری آذربایجان و ایران به مدت یک ساعت هم برای تجارت و ترانزیت بسته نشد. روابط نزدیک بین پارلمان‌ ها و سایر نهاد های کشور های ما ایجاد شده است و امروز این همکاری با موفقیت ادامه دارد. به منظور توسعه بیشتر روابط جمهوری آذربایجان و ایران، افزایش تماس ها در سطوح مختلف و ادامه تبادل سفر ها ضروری است.

12 مارس سال 2022 مصادف با سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور است. سرزمین‌ های اشغالی ما در نتیجه دلاوری‌ های سربازان و افسران ما و اتحاد مردم ما به رهبری فرمانده کل قوای آذربایجان آزاد شده است. در حال حاضر بازسازی مناطق آزاد شده ما ادامه دارد. کار برای باز کردن خطوط حمل و نقل و ارتباط در شرایط واقعیت های جدید در منطقه در حال انجام است. کریدور زنگزور که واقعیت دوران پسا جنگ می‌باشد، فرصت های جدیدی را برای ایران نیز ایجاد می‌کند.

افزایش تلاش های مشترک و همکاری نزدیک کشور های منطقه به صلح و ثبات پایدار در منطقه کمک خواهد کرد. ما بر این باوریم که روابط دوستانه بین کشورهایمان، بر اساس سنت های احترام و اعتماد متقابل، به توسعه و تداوم در راستای منافع مردم دو کشور ادامه خواهد یافت. با استفاده از این فرصت، بار دیگر این روز مهم را به شما تبریک می‌گویم و برای مردم دوست و برادر ایران صلح و بهروزی آرزو می‌کنم».

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2363