8 ایرانی در لیست دو درصد دانشمندان برتر جهان قرار گرفتند

بر اساس اعلام دانشگاه استنفورد و طبق شاخص‌ های جهانی، 8 ایرانی در لیست دو درصد دانشمندان برتر جهان در سال 2021 قرار گرفتند. 
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران، بر اساس اعلام دانشگاه استنفورد و طبق شاخص‌ های جهانی، 8 ایرانی در لیست دو درصد دانشمندان برتر جهان در سال 2021 قرار گرفتند. دانشمندانی با بیشترین میزان تاثیر گذاری در حوزه‌ های فناورانه.

دانشگاه استنفورد آمریکا پایگاهی برای معرفی و ارائه اطلاعات بیش از 100 هزار دانشمند برجسته جهان ایجاد و اطلاعات دانشمندان در 22 حوزه علمی و 176 زیر شاخه را در آن ارائه کرده است. بر اساس آخرین اعلام این پایگاه علمی، 8 ایرانی در میان دو درصد دانشمندان برتر جهان قرار گرفته‌ اند. این افراد بر اساس شاخص‌ هایی چون تعداد مقاله چاپ شده، تعداد کار علمی انجام داده، میزان تاثیر گذاری آنها و مقالاتشان در حوزه فعالیت و میزان ارجاعات به مقالات منتشر شده آنها انتخاب می‌شوند.

دانشمندان و اساتید ایرانی منتخب در این لیست شامل دکتر احمد رضا دهپور، دکتر مصطفی قانعی، دکتر مرتضی ایزدی، دکتر مجید سعیدی، دکتر سید فاضل نبوی، دکتر سید محمد نبوی، دکتر آزاده منائی و دکتر صدیقه عسگری می‌شود.

1.دکتر احمد رضا دهپور
احمدرضا دهپور استاد فارماکولوژی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران است. بیشتر مطالعات او در طی دوره تخصصی، پژوهش بر روی رفتار های سلول های خون از منظر بیو شیمیایی و بیو فیزیکی بوده و در شهر زوریخ صرف کار در زمینه ی بیولوژی مولکولی شده است.

او همچنین در فعالیت های پژوهشی با گروه های دیگر کشور ها نظیر انگلستان، آمریکا و دانمارک نیز همکاری کرده است و تعدادی پروژه مشترک با این مراکز داشته و یا در حال اجرا دارد که در مجلات معتبر بین‌ المللی به چاپ رسیده‌ اند.

2. دکتر مصطفی قانعی
مصطفی قانعی پزشک و محقق ایرانی و فوق تخصص ریه است. وی در سال 2017 در لیست یک‌ درصد دانشمندان برتر جهان قرار گرفت. نام او در دو سال اخیر به دلیل بروز بیماری کرونا و انتخاب وی به عنوان رئیس کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا برای مردم بیشتر آشنا است. وی که رئیس سابق انستیتو پاستور ایران است به دلیل تجربه در درمان مصدومین شیمیایی در سال ۹۱ توسط دبیر کل سازمان منع سلاح‌ های شیمیایی به عضویت این سازمان در آمد.

وی در حال حاضر به عنوان دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران نیز مشغول به فعالیت است و مقالات زیادی از او در سایت‌ های معتبر علمی دنیا به چاپ رسیده است.

3. دکتر مرتضی ایزدی
مرتضی ایزدی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) است و مقالات زیادی در زمینه‌ های علمی دارد که در سایت‌ های علمی ملی و بین‌ المللی به چاپ رسیده است. وی فلوشیپ عفونی و گرمسیری و متخصص داخلی است.

4. دکتر مجید سعیدی
مجید سعیدی استاد گروه فارماسیوتیکس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز یکی دیگر از دانشمندان ایرانی منتخب در این لیست است. مجید سعیدی مقالات زیادی دارد که در نشریات خارجی و کنفرانس‌ ها ارائه و نمایه شده است.

5. دکتر سید فاضل نبوی
یکی دیگر از دانشمندان برجسته ایرانی که دانشگاه استنفورد در لیست دو درصد دانشمندان برتر جهان آورده است سید فاضل نبوی است که در علوم کشاورزی فعالیت دارد و مقالات زیادی از او در سایت‌ های داخلی و بین‌ المللی به چاپ رسیده است.

6. دکتر سید محمد نبوی
محمد نبوی یکی از پزشکان حاذق و متخصص آلرژی و ایمنی‌ شناسی بالینی است. وی با فعالیت در این حوزه مقالاتی بین‌ المللی را به چاپ رسانده است. مقالاتی که تاثیر زیادی در توسعه این حوزه علمی داشته و ارجاعات بین‌ المللی به این مقالات بالا است.

7. دکتر آزاده منائی
آزاده منائی یکی از دانشمندان برجسته حوزه فارماکوگنوزی است. وی در حوزه شناسایی اثر ترکیبات طبیعی و گیاهان دارویی، استخراج، خالص سازی و تعیین ساختار مولکولی، شناسایی مکانیزم اثر و ارتباط بین ترکیبات طبیعی و گیاهی و درمان بیماری‌ ها فعالیت دارد.

8. دکتر صدیقه عسگری
صدیقه عسگری یکی از دانشمندان برجسته ایرانی دارای دکترای حرفه‌ ای داروسازی در ایران است. او استاد رشته فارماکوگنوزی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو هیئت علمی پژوهشکده قلب و عروق اصفهان است و مقالات زیادی در این زمینه به چاپ رسانده‌ است.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 1730