استاندار کرمان در دیدار سفرای بلاروس و ازبکستان: همکاری با خارجی‌ها مکمل است نه رقابتی

استاندار کرمان در دیدار با سفیر بلاروس و ازبکستان در نمایشگاه کرمان آیدکس گفت: کرمان در حوزه معدنی، صنعتی و کشاورزی جزو استان‌های پیشرو است.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از وبسایت استانداری کرمان، محمدمهدی فداکار استاندار کرمان ظهر سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت در دیدار سفیر بلاروس و ازبکستان در نمایشگاه کرمان آیدکس گفت: همکاری ما در حوزه‌های معدنی و کشاورزی با کشورهای سرمایه گذار رقابتی نیست بلکه مکمل و تکمیل کننده یکدیگر هستیم.

استاندار کرمان از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان گفت و افزود: استان کرمان در حوزه معدنی و صنعتی و کشاورزی جزو استان‌های پیشرو است و بخش عمده‌ای از صادرات کشور در حوزه کشاورزی است.

فداکار، تنوع اقلیمی در استان را کم نظیر دانست و افزود: کرمان در فصول مختلف سال، تولیدات کشاورزی متفاوتی دارد و ظرفیت متنوع میوه‌ای و کشاورزی زیادی دارد.

وی اظهار داشت: در فصل سرد سال از جنوب استان بیشترین محصولات کشاورزی به روسیه و بلاروس صادر می‌شود و استان‌های دیگر هم پوشش داده می‌شوند.

فداکار در خصوص حوزه گردشگری استان و ظرفیت‌های مربوط به آن گفت: خیلی از جاذبه‌های گردشگری استان کمتر معرفی شده‌اند، در حوزه تاریخ و میراث فرهنگی نمادهای فرهنگی از دوره‌های مختلف تاریخی در استان وجود دارد و یک سوم از آثار ثبت جهانی کشور به استان اختصاص دارد.

استاندار کرمان افزود: در حوزه صنایع دستی، فرش و پته، استان کرمان حرف اول را می‌زند و همچنین ظرفیت بی‌نظیری مانند کویر که سالانه گردشگران زیادی به استان وارد می‌شوند.

فداکار، برگزاری رویداد آیدکس را در استان مهم دانست و افزود: این همایش فرصتی است برای معرفی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری استان و بازدید میدانی سرمایه‌گذاران می‌تواند باعث معرفی ظرفیت‌های استان به کشورهای داخلی و خارجی شود.

استاندار کرمان با اشاره به مشترکات فرهنگی با کشور ازبکستان گفت: زبان مشترک، کمک زیادی در ارتباطات دو کشور کرده و اگر زمینه‌ای برا همکاری و سرمایه‌گذاری در استان فراهم شود، حمایت خواهیم کرد.

فداکار از ظرفیت‌های معدنی استان گفت و افزود: در زمینه معدنی می‌توانیم با بلاروس ظرفیت همکاری داشته باشیم، در بحث ماشین‌های معدنی نیز کرمان جزو استان‌های برتر است که در این زمینه حمایت و همکاری خود را اعلام می‌کنیم.

در ادامه جلسه سفیر بلاروس و سفیر ازبکستان گزارشی از ظرفیت‌های معدنی و کشاورزی را برای همکاری دوجانبه و توسعه روابط منطقه‌ای ارائه کردند. 

شناسه: 4287