دیدار دبیران شورای امنیت ملی روسیه و ایران و رایزنی درباره همکاری‌های امنیتی

دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی روسیه در بیانیه‌ای از دیدار نیکلای پاتروشف و علی اکبر احمدیان دبیران شورای امنیت ملی روسیه و جمهوری اسلامی ایران در بیشکک پایتخت قرقیزستان خبر داد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از وبگاه شورای امنیت فدراسیون روسیه، در این بیانیه آمده است: در این دیدار طیف گسترده‌ای از همکاری‌های امنیتی روسیه و ایران از جمله توجه ویژه به مبارزه با تروریسم، مسائل امنیت اطلاعات، مشکلات تامین امنیت اقتصادی روسیه و ایران در شرایط فشار تحریم‌های کشورهای غربی و همچنین مقابله با تلاش‌ها برای مداخله در امور داخلی کشورهای مستقل مورد بحث قرار گرفت.

این بیانیه می‌افزاید: در ادامه این دیدار، توسعه یک توافقنامه جامع بلندمدت جدید دوجانبه مورد بررسی قرار گرفت و تاکید شد که انعقاد این سند بنیادی، انگیزه‌ای قدرتمند برای گسترش بیشتر همکاری‌های دوجانبه سودمند در همه زمینه‌ها خواهد داد.

در این بیانیه آمده است که در جریان این گفت وگو همچنین درباره روندهای جهانی و منطقه‌ای و نیز تماس‌های دوجانبه و چند جانبه آتی بین شوراهای امنیت ملی روسیه و ایران در سال ۲۰۲۴ بحث و تبادل نظر شد و برنامه فعالیت کارگروه‌های شوراهای امنیت ملی دو کشور در مورد موضوعات مورد علاقه طرفین هم مورد توافق قرار گرفت.

علی اکبر احمدیان نماینده رهبر معظم انقلاب و دبیر شورای عالی امنیت ملی به دعوت همتای قرقیزستانی برای شرکت در ششمین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه درباره افغانستان پیش از ظهر پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ در رأس هیأتی عازم بیشکک شد.

جمهوری اسلامی ایران بینان گذار این نشست است که تاکنون دو جلسه آن در تهران برگزار شده است.

در این نشست‌ها، عالی ترین مقام‌های امنیت ملی کشورهای منطقه شامل جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین، هند، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان مهمترین موضوعات امنیتی و سیاسی در مورد افغانستان و نتایج و پیامدهای آن را برای منطقه و مردم آن، مورد بحث و بررسی و رایزنی قرار می‌دهند.

همچنین، به طور معمول، در حاشیه این نشست‌ها مشورت‌های دو جانبه‌ای بین مقام‌های عالی کشورهای شرکت کننده، صورت می‌گیرد.

شناسه: 4221