طرح‌ریزی افق‌های تازه همکاری ایران و روسیه در سفر وزیر نفت به مسکو

وزیر نفت در سفر به مسکو با معاون نخست‌ وزیر روسیه برای توسعه مناسبات دو جانبه گفت‌ و گو کرد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از شانا، جواد اوجی و الکساندر نواک چهارشنبه، ۱۹ مهرماه طی دیداری در حاشیه مجمع بین‌المللی «هفته انرژی روسیه» در مسکو درباره راه‌های توسعه مناسبات در زمینه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، اجرایی شدن قراردادهای دوجانبه و امضای اسناد تازه همکاری‌های اقتصادی گفت‌وگو کردند.

اوجی در آغاز این دیدار گفت: روابط ایران و روسیه وارد مرحله‌ای تازه‌ شده و عزم دو کشور بر توسعه و تعمیق بیش از پیش مناسبات استوار است.

وزیر نفت، ساخت خط آهن رشت - آستارا در مسیر گذرگاه ریلی شمال - جنوب را از مهمترین طرح‌های در حال اجرای بین ایران و روسیه دانست و گفت: با تکمیل این قطعه، کریدور بین‌قاره‌ای شمال - جنوب تکمیل و حجم مبادلات اقتصادی و ترانزیتی به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت.

در این دیدار که کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو و اعضای هیئت‌های دو کشور هم حضور داشتند، نواک نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور وزیر نفت در ششمین مجمع بین‌المللی «هفته انرژی روسیه» گفت: این نشست فرصتی برای مرور همکاری‌ها و انجام توافق‌ها بین اعضای اوپک‌پلاس (ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش) است.

شتاب‌بخشی به تکمیل خط ریلی مسیر غربی کریدور شمال - جنوب با مشارکت ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان، تنظیم اسناد تازه همکاری در زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی، اجرای قراردادهای دوجانبه در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی و همکاری در صحنه‌ بین‌المللی از جمله ائتلاف اوپک‌پلاس، از دیگر مسائل مورد بحث در این دیدار بود.

وزیر نفت و معاون نخست‌وزیر روسیه در این دیدار بر انجام مقدمات لازم برای آغاز احداث راه آهن رشت - آستارا از ابتدای سال ۲۰۲۴ میلادی (دی‌ماه ۱۴۰۲) تأکید کردند.

در این دیدار همچنین درباره دستورکارهای اصلی نشست آینده کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و روسیه، که قرار است نوامبر 2023 (آبان- آذر ۱۴۰۲) در تهران برگزار شود، رایزنی کردند.

اوجی به‌عنوان رئیس طرف ایرانی کمیسیون همکاری‌های اقتصادی با روسیه و نواک به‌عنوان رئیس طرف روس این کمیسیون ابراز امیدواری کردند که نقشه راه همکاری‌های فنی - علمی ایران و روسیه در صنایع نفت، گاز و برق در این نشست نهایی و امضا شود.

شناسه: 4121