امیرعبداللهیان: برنامه هسته‌اي ج.ا.ا کاملا صلح‌ آميز است و صلح آمیز باقي خواهد ماند

به گفته امیرعبداللهیان، برنامه هسته‌اي جمهوری اسلامی ايران کاملا صلح‌آميز است و صلح آمیز باقي خواهد ماند. جمهوری اسلامی ایران مصمم است، همانطور که تاکنون نیز نشان داده است، به طور کامل به تعهدات خود تحت موافقتنامه پادمان جامع خود پایبند باشد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت وزارت امور خارجه ج.ا.ا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ج.ا.ا، روز سه شنبه، ۹ اسفند، در سخنرانی خود در بخش عالی‌رتبه کنفرانس خلع سلاح ژنو خطاب به ریاست این کنفرانس گفت: «در ابتدا رياست شما بر كنفرانس خلع سلاح را تبریک می گویم و مفتخرم که به نمایندگی از طرف جمهوري اسلامي ايران در بخش عالی‌رتبه این کنفرانس سخنرانی می کنم».

وی افزود: «امروز اتخاذ اقداماتی برای خلع سلاح جهانی، ضرورتی اساسی به شمار می رود. بدون اتخاذ اقدمات مشخص در جهت حذف سلاح های کشتار جمعی، بویژه سلاح های هسته ای، تقویت صلح و امنیت جهانی و منطقه ای واقع بینانه نخواهد بود».

امیرعبداللهیان تصریح کرد: «هشت دهه پس از به كارگيري سلاح‌هاي هسته‌اي علیرغم تمامی تلاش‌های بین المللی، هدف خلع سلاح هسته‌اي كامل کماکان دست نیافتنی است».

وی تاکید کرد: «بر این اساس، جای تاسف است که درخواست جامعه جهانی برای خلع سلاح هسته ای و پایبندی كشورهاي هسته‌اي به تعهدات خلع سلاحی شان هنوز محقق نشده است. كشورهاي هسته ای علی‌رغم تعهد صریح حقوقی خود، در عمل به گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي خويش ادامه داده‌اند. متاسفانه كشورهاي هسته اي به جای پایبندی به تعهدات خلع سلاحی خود و  کاهش و حذف سلاح های هسته ای، با اتخاذ سياست‌هاي تسليحاتي در چارچوب دكترين‌ها و مفاهیم امنیتی و نظامی، به ساخت و توليد نسل‌های جديدي از سلاح هاي‌هسته اي و مدرنيزه كردن زرادخانه هسته ای خود اقدام می کنند که موجب تضعیف ان‌پی‌تی و تهدید صلح و امنیت بین المللی شده‌اند».

امیرعبداللهیان خاطر نشان ساخت: «مساله این است که برخی کشورهای هسته‌ای
NPT را تنها برای کشورهای غیرهسته‌ای الزام‌آور می‌دانند و خود را مصون از اجرای آن می بینند. با این حال شدت خطرات و تهدیدات ناشی از سلاح های هسته ایایجاب می کند که خلع سلاح هسته ای بعنوان یکی از ستون های اصلی ان پی تی، بایستی اولویت اصلی جامعه بین المللی و فوری ترین کار پیش روی کنفرانس خلع سلاح باشد».

به گفته امیرعبداللهیان، ایران بعنوان قربانی سلاحهای کشتار جمعی به همراه ملل صلح طلب قویا بر این باور است که تنها تضمین قطعی در برابر استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح های هسته ای نابودی کامل‏ و برگشت ناپذیر‏ آنهاست و تا تحقق آن هدف‏‌ کشورهای غیرهسته ای حق دارند تا در برابر استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح های هسته ای‏، تضمین های امنیتی دریافت کنند.

وی افزود: «در همین راستا، به منظور نيل به جهان عاري از سلاح‌هاي هسته‌اي، همچنين يك معاهده منع مواد شكاف‌پذير قابل کاربرد در سلاح های هسته ای و دیگر ادوات انفجاری هسته ای مي‌تواند مفيد و ارزشمند باشد، در صورتيكه این معاهده: ذخایر تولید شده قبلی از پوشش دهد، بدون تبعیض درباره کشورهای هسته ای با سازوکار راستی آزمایی اعمال گردد و مانع از فعاليت‌هاي صلح‌آميز كشورهاي غیرهسته ای نشود».

امیرعبداللهیان تاکید کرد: «ایجاد منطقه عاري از سلاح‌هاي هسته‌اي، يك قدم اساسي براي خلع سلاح هسته ای و حفظ صلح و امنيت است.
ابتکار خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای که برای اولین بار از سوی ایران پیشنهاد گردید، سال هاست که رژیم صهیونیستی مانع از تحقق آن شده است. رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا به انباشت کردن انواع سلاح های کشتار جمعی ادامه می دهد بدون آنکه عضو هیچ سند بین المللی حقوقی الزام آور خلع سلاحی باشد و بدون اینکه مشمول هیچ سازوکار پاسخگویی، راستی آزمایی و پادمانی باشد».

وی تصریح کرد: «این رژیم قانون گریز، از زمان تاسیس، تمامی جنایات اصلی بین المللی از جمله تجاوز علیه کلیه همسایگان اش، جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و اشغال سرزمین چندین کشور همسایه را مرتکب شده است. این رژیم تروریستی چندین دانشمند هسته ای بی گناه را ترور کرده و گاه و بی گاه تهدید می کند تا به تاسیسات هسته ای صلح آمیز کشورم که ذیل نظارت پادمانی آژانس است، حمله کند. چنانچه این رژیم مرتکب چنین تجاوز احمقانه ای گردد، بهای سنگین و غیرقابل تحملی را خواهد پرداخت».

وی ادامه داد: «جمهوري اسلامي ايران خواستار آغاز مذاكرات در كنفرانس خلع سلاح پيرامون معاهده‌اي الزام آور برای جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی در فضای ماوراء جو است. فضای ماوراء جو بایستی قلمرو صلح و همکاری برای توسعه و رفاه بشریت باشد».

به گفته وی، استارلینک با کمک دولت آمریکا فعالیت های غیرقانونی خود را در قلمرو جمهوری اسلامی ایران شروع کرده است. ایران این حق را برای خود محفوظ می دارد تا نسبت به هرگونه تهدیدی که در خصوص حاکمیت و تمامیت ارضی خود احساس نماید، اقدام کند.

وزیر امور خارجه ج.ا.ا تاکید کرد: «برنامه هسته‌اي جمهوری اسلامی ايران کاملا صلح‌آميز است و صلح آمیز باقي خواهد ماند.
جمهوری اسلامی ایران مصمم است، همانطور که تاکنون نیز نشان داده است، به طور کامل به تعهدات خود تحت موافقتنامه پادمان جامع خود پایبند باشد. ایران نسبت به احتمال هرگونه تحرک منفی در چارچوب نشست ماه مارس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار می‌دهد و این حق را برای خود محفوظ می‌داند تا پاسخ متقابل نسبت به آن انجام دهد. ما در روزهای اخیر شاهد دو مرحله سفر هیات فنی آژانس به ایران بوده ایم و از مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز برای سفر در روزهای آینده دعوت کرده ایم. چنانچه آژانس رویکرد سیاسی خود را کنار بگذارد، به راه حل فنی بسیار نزدیک هستیم».

وی خاطر نشان ساخت: «وضعیت فعلی برجام نتیجه سوء محاسبه و اشتباه سیاست آمریکاست. تجارب گذشته به ما آموخت که دور جديد مذاكرات را با دقت و حساسيت بيشتري پيش بريم. مسائل محدود باقي مانده را می توان به آسانی مورد بررسی قرار داد. با اراده و حسن نيت طرف‌ها، بدون هر گونه پيش شرط و در چهارچوب گفتگوهايي كه انجام شده است، قابل حل بوده و گام نهايي از سوی اعضاء مي‌تواند برداشته شود. آمریکا باید اراده و قدرت تصمیم گیری برای جمع بندی مذاکرات طولانی انجام شده داشته باشد. ما برای تداوم کار تا رسیدن به جمع بندی توافق آماده هستیم».

وی تصریح کرد: «مایلم از این فرصت برای تاکید مجدد بر مواضع خود درباره بحران اوکراین استفاده کنم. بعنوان قربانی جنگ، تهدید و تحریم های یکجانبه، موضع اصولی ما احترام به منشور ملل متحد، حقوق بین الملل، از جمله عدم استفاده از زور یا تهدید به استفاده از زور، تمامیت ارضی و برابری حاکمیت هاست. ایران جنگ و تحریم های یکجانبه را محکوم می کند و ترجیح قطعی ما گفتگو و دیپلماسی برای حل و فصل اختلافات میان دولت هاست. ایران بویژه ذهنیت سیطره طلبانه جنگ سرد و یکجانبه گرایی را محکوم می کند».

امیرعبداللهیان افزود: «ایران تاسف عمیق خود از تداوم جنگ ابراز می دارد و بر موضع بی طرفی خود تاکید می کند. اکنون زمان دیپلماسی واقعی برای پایان دادن به درگیری و تمامی اقدامات یکجانبه بجای جنگ طلبی و بر آتش جنگ دمیدن و متهم کردن دیگران به دلایل واهی است».

وی در پایان گفت: «در پایان مایلم تاکید کنم سازمان ملل، سازوکارهای خلع سلاحی، چندجانبه گرایی و دیپلماسی باید در هسته اصلی تلاش های مشترک مان باشند
.

به منظور جلوگیری از وخامت بیشتر وضعیت حاکم بر ساختار خلع سلاحی بین المللی، جامعه بین المللی شدیدا نیازمند یک گفتگوی سازنده است. کنفرانس خلع سلاح، به دلیل ماهیت منحصر به فرد خود به عنوان تنها نهاد مذاکراتی خلع سلاحی چندجانبه، می تواند بطور موثر به صلح و امنیت بین المللی، کمک کند».

شناسه: 3920