ایران بار دیگر خواستار پایان جنگ در اوکراین شد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت و گوی تلفنی با جوزپ بورل، بار دیگر بر ضرورت پایان جنگ در اوکراین تاکید کرد و گفت که جمهوری اسلامی ایران همواره بر ضرورت آتش بس و پیگیری راهکارهای دیپلماتیک برای حل مناقشه اوکراین تاکید داشته است.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت وزارت امور خارجه ج.ا.ا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا به صورت تلفنی گفت و گو کردند.

در این گفتگو امیرعبداللهیان ضمن اشاره به حضور میلیونی و باشکوه مردم ایران در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، از رویکرد برخی کشورهای اروپایی در حمایت از گروههای حامی تروریسم به شدت انتقاد کرد.

وزیر امور خارجه ج.ا.ا در خصوص سیاست تکراری و منسوخ اعمال تحریم گفت: «رفتار ماه‌های اخیر اتحادیه اروپا، ادامه سیاست ناکارآمد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکاست که بیش از پیش تداوم استانداردهای دوگانه و غیر واقع بینانه توام با استفاده ابزاری از مفاهیم حقوق بشری را اثبات می نماید».

امیرعبداللهیان همچنین بار دیگر بر ضرورت پایان جنگ در اوکراین تاکید کرد و افزود: «جمهوری اسلامی ایران همواره بر ضرورت آتش بس و پیگیری راهکارهای دیپلماتیک برای حل مناقشه اوکراین تاکید داشته است».

وزیر امور خارجه ج.ا.ا تصریح کرد: «از منظر جمهوری اسلامی ایران احترام به تمامیت ارضی کشورها ضامن بقای صلح پایدار از جمله در اوکراین است و ما با هدف پیشبرد آتش بس و دستیابی به صلح از هیچ کوششی دریغ نکرده ایم».

وزیر امور خارجه ج.ا.ا در خصوص تعاملات میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص موضوعات پادمانی اظهار داشت: «درحال برنامه ریزی برای سفر آژانس به تهران هستیم و ابتکارات مشترکی را در دستور کار داریم».

امیرعبداللهیان افزود: «اگر آژانس با نگاه فنی و غیر سیاسی عمل کند، امکان دستیابی به چارچوبی برای حل و فصل موضوع وجود دارد».

جوزف بورل مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفت و گوی تلفنی ضمن اشاره به مواضع حمایتی اروپا در قبال اوکراین، نسبت به برقراری آتش بس در هفته‌ها یا حتی ماه‌های آتی ابراز بدبینی کرد.

نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه با اظهار امیدواری نسبت به پیشرفت های بعمل آمده در مسیر همکاری جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی‌ بر ضرورت تداوم گفتگوها به منظور پیشبرد موضوعات در دستور کار تاکید کرد.

طرفین در این گفتگوی تلفنی در خصوص روابط ایران و اتحادیه اروپا، توافق برای رفع تحریم ها، همکاری ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و تحولات اوکراین بحث و تبادل نظر کردند.

شناسه: 3896