صادرات کاشی و سرامیک ایرانی به ۱۵۰ کشور 

به گفته رییس انجمن کاشی و سرامیک تزئینی ایران، کاشی و سرامیک ایرانی به ۱۵۰ کشور جهان صادر و در این میان ۸۰ درصد صادرات به پاکستان و عراق انجام می‌شود.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از ایرنا، اصغر آهنی‌ها، رییس انجمن کاشی و سرامیک تزئینی ایران، روز سه شنبه، 26 دی، در نشست خبری گفت: «کاشی و سرامیک ایرانی به ۱۵۰ کشور جهان صادر و در این میان، ۸۰ درصد صادرات به پاکستان و عراق انجام می‌شود».

وی افزود: «در سال های گذشته شاهد رشد صادرات محصولات ایرانی به کشورهای مختلف هستیم و با بازاریابی انجام شده، به بازار آفریقا نیز نفوذ و حتی در بازار سخت و پیچیده روسیه نیز بازاری برای خود دست و پا کرده ایم».

او با بیان اینکه برخی واحدها بین ۵۰ تا ۶۰ درصد تولیداتشان را روانه بازارهای صادراتی می‌کنند، خاطرنشان‌کرد: «محصولات ایرانی در گریدهای مختلف تولید می‌شود که گرید «عالی» آن در حد و اندازه تولیدات اروپایی است».

آهنی‌ها ادامه‌داد: «اغلب ماشین‌آلات و خطوط تولیدی مورد استفاده در این صنعت از کشورهای اسپانیا، ایتالیا و چین وارد می‌شود، با این حال با توانمندی نیروی انسانی کشورمان توانسته ایم بسیاری از این دستگاه ها را داخلی سازی کنیم».

ایران، چین را در صادرات به کشورهای منطقه کنار زد

در ادامه، رزیتا گل‌پور، دبیر انجمن یاد شده افزود: «در یک دهه گذشته سهم کاشی و سرامیک تزئینی از صادرات رشد چشمگیری داشته و از نظر تولید در منطقه بی رقیب است».

او بیان‌ داشت: «امروز کاشی و سرامیک تزئینی کشورمان با کیفیتی بالاتر از تولیدات چینی عرضه می‌شود و به همین دلیل رقیب سرسخت چینی‌ها در منطقه خاورمیانه و اوراسیا محسوب می‌شویم».

گل پور، کاشی و سرامیک را هفتمین صنعت استراتژیک کشور مطابق اعلام نظر وزارت صمت عنوان کرد که اکنون تولیدات آن در رده هفتم کیفی جهان قرار دارد.

وی ادامه‌ داد: «پارسال ۱۸۳ میلیون متر مربع صادرات کاشی و سرامیک تزئینی به کشورهای مختلف انجام شد که ۷۳ درصد آن به عراق، هفت درصد آن به پاکستان و بقیه به سایر کشورها بوده است. این صادرات در مقایسه با سال ۹۹ رشد هفت درصدی داشته است».

دبیر انجمن کاشی و سرامیک تزئینی ایران خاطر نشان‌ کرد: «با اقدامات انجام شده در راستای توسعه بازار از سال ۹۹ تاکنون، صادرات محصولات ایرانی از ۴۸ کشور به ۱۵۰ کشور افزایش یافته است».

وی اظهار داشت: «در چهار سال گذشته تعداد واحدهای فعال در این رشته صنعت از ۲۵ واحد به ۴۷ واحد افزایش یافته است و با بازاریابی انجام شده، بازار منطقه را از چین گرفتیم».

گل‌پور به مشکلات صادرات به عراق و پاکستان اشاره کرد و گفت: «تجار عراقی و پاکستانی به صورت ریالی از ما خرید می‌کنند، این در حالی است که باید ریال دریافتی را در بازار آزاد به دلار تبدیل کنیم و سپس با نرخ نیمایی به دولت بازگردانیم که محل زیان صادرکنندگان است».

شناسه: 3842