جوکار: امکان ورود به بازار گاز پاکستان با وجود تداوم تحریم‌ها

به گفته رییس موسسه مطالعات بین المللی انرژی، حفظ بازار عراق و ورود به بازار گاز پاکستان حتی با ادامه تحریم‌ها نیز امکان پذیر است.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از شانا، محمد صادق جوکار، روز یکشنبه، ۲۵ اردیبهشت‌، در سومین روز از برگزاری بیست‌ و ششمین نمایشگاه بین‌ المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مؤسسه مطالعات بین‌ المللی انرژی، اتاق فکر وزارت نفت است، گفت: «تمرکز اصلی مؤسسه مطالعات روی مگاپروژه «تدوین راهبرد عملیاتی نبود امکان بازگشت‌ پذیری تحریم» است و در کنار آن مسائل دیگری هم از سوی مؤسسه در حال بررسی است».

رئیس مؤسسه مطالعات بین‌ المللی انرژی با یادآوری اینکه سند راهبرد انرژی کشور در سال ۹۵ تدوین شده اما ناقص است در تعریف کلمه «راهبرد» گفت: «راهبرد باید دارای سه اصل: هدف عملیاتی قابل اندازه‌گیری، پیگیری چگونگی روش اجرای آن و ابزارهای رسیدن در افق زمانی معین باشد».

جوکار در پاسخ به پرسشی درباره راهبرد ایران برای همکاری با روس‌ها در شرایط کنونی اظهار کرد: «ما معتقدیم دوست و دشمن دائمی نداریم و منافع ملی در اولویت است، همچنین معتقدیم می‌توان با روس‌ها همکاری کرد؛ ما با روس‌ها در برخی مسائل رقیب هستیم و برخی دیگر همکاریم و برخی جاهایی دیگر هم تعارض منافع داریم».

وی به نقش روسیه در تأمین گاز اروپا اشاره کرد و با تأکید بر اینکه بازار گاز اروپا برای ایران راهبردی نیست و باید هزینه ترانزیت بالایی پرداخت کند، افزود: «روسیه برای انجام تعهدهای صادراتی در آینده باید از دیگر کشورها گاز تأمین کند و ایران هم می‌تواند با توجه به شرایط تولید و مصرف، گاز این کشور را بخرد و آن را ترانزیت کند و نقش خود را در تجارت گاز افزایش دهد».

رئیس مؤسسه مطالعات بین‌ المللی انرژی با بیان اینکه بازار راهبردی به بازاری می‌گویند که حجم صادرات ما در مجموع واردات انرژی درصد قابل‌ توجهی باشد، افزود: «مطالعات نشان می‌دهد رشد مصرف گاز در اروپا در ۱۰ سال گذشته کمتر از نیم درصد بوده است و ۱۰ سال آینده نیز کاهشی خواهد بود».

جوکار تصریح کرد: «حفظ بازار عراق و ورود به بازار گاز پاکستان حتی با ادامه تحریم‌ها نیز امکان‌ پذیر است و بازار پاکستان دقیق شناسایی شده است و رقبای ایران در این بازار مشخص هستند».

او درباره برنامه مؤسسه مطالعات بین‌ المللی انرژی برای تحلیل بازار نفت هم اظهار کرد: «الگوی جهانی مؤسسه مطالعات انرژی (IIWEM) در بخش نفت منتشر شده است. این الگو درباره چشم‌ انداز انرژی جهان است که در گذشته طرح اولیه آن در مؤسسه مطالعات انرژی مطرح شده بود اما در این دوره تلاش شد این الگو تکمیل شود».

رئیس مؤسسه مطالعات بین‌ المللی انرژی با بیان اینکه بر اساس این الگو، جمهوری اسلامی ایران همانند اداره اطلاعات انرژی آمریکا، سازمان کشور های صادرکننده نفت (اوپک) و... چشم‌ اندازی از رشد تقاضا، عرضه و قیمت در حوزه‌ های مختلف انرژی خواهد داشت، تصریح کرد: «این الگو در نخستین نسخه خود بر حوزه نفت تأکید کرده و توانسته است در سناریوهای مختلف تقاضا و عرضه منطقه‌ای و جهانی نفت را پیش‌ بینی کند».

جوکار ادامه داد: «این الگو از این منظر مهم است که می‌تواند به سیاست‌ گذاران و تصمیم‌ گیران برای صادرات نفت و تعیین بازارهای هدف کمک کنند، اینکه تقاضای نفت چه مقدار است و چشم‌ انداز قیمت چگونه است».

وی درباره همکاری با کشورهای آمریکای لاتین با تأکید بر بازار سازی در این بازار و دیگر بازارها تصریح کرد: «در بازار آمریکای لاتین صادرات فنی و مهندسی، فروش محصولات به‌ صورت خام و صدور ترکیبی انرژی می‌تواند در دستور کار قرار گیرد و دولت تلاش می‌کند تعامل منصفانه و معقولی با بازیگران بخش خصوصی داشته باشد».

رئیس مؤسسه مطالعات بین‌ المللی انرژی با بیان اینکه با تکیه بر توان داخلی، تحریم امکان اثر گذاری ندارد در پاسخ به پرسشی درباره نقش روسیه در بازگشت یا شکست توافق وین اظهار کرد: «داده‌ های کنونی حاکی از آن است که احیای توافق وین نه کمک روس‌هاست نه چینی‌ها، بلکه ناشی از توان داخلی کشور است».

جوکار تأکید کرد: «همان گونه که گفتم دوست و دشمن دائمی نداریم و موافق تحلیل واقعی هستیم».

بیست‌ و ششمین نمایشگاه بین‌ المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، جمعه، ۲۳ اردیبهشت‌، آغاز به‌ کار کرد و دوشنبه، ۲۶ اردیبهشت، به کار خود پایان داد.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2571