بشار اسد: سوریه حمایت های جمهوری اسلامی ایران را فراموش نخواهد کرد

در دیدار حسین امیرعبداللهیان با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه گفت که ج.ا.ا نزدیکترین کشور به سوریه است و در جنگ هم در کنار ما ایستاد و ما حمایت های جمهوری اسلامی ایران را فراموش نخواهیم کرد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از وزارت امور خارجه ج.ا.ا، روز شنبه، ۲۴ دی، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ج.ا.ا در دیدار با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، ضمن ابلاغ سلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس ج.ا.ا به بشار اسد، تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران امنیت و پیشرفت سوریه را امنیت و پیشرفت خود می داند و به پشتیبانی قوی از سوریه ادامه خواهد داد».

وزیر امور خارجه ج.ا.ا، با اشاره به مشورت‌ها و همکاری‌های خوب و نزدیک میان مسئولان دو کشور بویژه در سطح وزارت امور خارجه، این سفر را در راستای استمرار و تکمیل مشورت‌ها و تبادل نظرهای دو کشور در موضوعات مورد علاقه دوجانبه، منطقه ای و بین المللی دانست.

رئیس دستگاه دیپلماسی ج.ا.ا با اظهار خرسندی از روند گسترش روابط خارجی سوریه، این تحول را نشان دهنده اهمیت و جایگاه مهم سوریه در منطقه دانست.

وی تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران همواره بر راهکار سیاسی به جای راهکار جنگ تاکید داشت، فلذا از تحولات مثبت در روابط سیاسی سوریه با دیگر کشورها استقبال می‌کند».

وزیر امور خارجه ج.ا.ا با تاکید بر اعتماد جمهوری اسلامی ایران به درایت و تدبیر رئیس جمهور و دولت سوریه، از روند توسعه مناسبات دوجانبه ایران و سوریه ابراز خرسندی کرد و بر لزوم تقویت بیش از پیش این روابط در تمام زمینه‌های مورد علاقه تاکید کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به دعوت رئیس جمهور سوریه و برنامه ریزی مشترک دو کشور برای سفر رئیس ج.ا.ا به دمشق، ابراز اطمینان کرد که این سفر زمینه ساز تقویت روابط دوستانه و برادرانه دو کشور در زمینه‌های مختلف خواهد بود.

وزیر امور خارجه ج.ا.ا با اشاره به اهمیت زمینه سازی جهت همکاری‌های بلندمدت دو کشور، از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تدوین و امضای برنامه جامع همکاری‌های بلندمدت دو کشور خبر داد.

همچنین بر لزوم زمینه سازی مناسب برای همکاری‌های دو و چند جانبه به منظور کمک و مشارکت در بازسازی سوریه تأکید کرد.

امیرعبداللهیان در خصوص تحولات اخیر ج.ا.ا نیز گفت: «ما یک جنگ ترکیبی را پشت سر گذاشتیم و برخی کشورهای غربی در این رابطه نقش مداخله جویانه و محرک داشتند که البته شکست خوردند.

وزیر امور خارجه ج.ا.ا همچنین رئیس جمهور سوریه را در جریان آخرین تحولات مرتبط با روند مذاکرات هسته ای برای رفع تحریم های غیرقانونی علیه ملت ایران قرار داد. همچنین در خصوص مباحث مطرح شده در جریان اجلاس بغداد ۲ در اردن نیز توضیحاتی ارائه کرد.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام های گرم خود به رهبر معظم انقلاب و رئیس ج.ا.ا، افزود: « سفر جنابعالی هم از حیث دوجانبه و هم از حیث منطقه ای برای ما مهم است».

وی افزود: «جمهوری اسلامی ایران نزدیکترین کشور به سوریه است و در جنگ هم در کنار ما ایستاد و ما حمایت های جمهوری اسلامی ایران را فراموش نخواهیم کرد».

رئیس جمهور سوریه با تأکید بر اهمیت سفر آتی سید ابداهیم رئیسی به سوریه، بر آمادگی و اراده جدی دمشق بمنظور تلاش مشترک و زمینه سازی برای موفقیت حداکثری این سفر تاکید کرد.

بشار اسد ضمن تشریح آخرین تحولات سیاسی و دیپلماتیک مرتبط با سوریه، بر ضرورت و اهمیت استمرار مشورت‌ها و هماهنگی‌ها میان دو کشور ایران و سوریه در موضوعات مهم و راهبردی دوجانبه و منطقه ای تاکید کرد.

رئیس جمهور سوریه تأکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران شریک سوریه است و ما در کنار هم بوده و از همدیگر در زمینه‌های مختلف حمایت خواهیم کرد».

شناسه: 3829