جنگنده سوخو ۳۵ اوایل سال آینده به ایران می‌آید

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از ورود جنگنده‌های سوخو ۳۵ به کشور در اوایل سال آینده خبر داد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از خبرگزاری تسنیم، شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه خود با این خبرگزاری اظهار داشت: جنگنده‌های سوخو 35 که ایران به روسیه سفارش داده است، اوایل سال آینده وارد کشور می‌شود.

حیدری همچنین گفته است: ما به کشور روسیه سفارش‌هایی نظیر سیستم‌های پدافندی، موشکی و همچنین بالگرد را نیز داده‌ایم و اکثر این سلاح‌ها به‌ زودی وارد کشور می‌شوند.

طی سالهای گذشته، گمانه‌زنی‌هایی درباره خرید جنگنده‌های سوخو 30 از روسیه مطرح شد و در برخی مقاطع زمانی این گمانه‌زنی‌ها قوت هم می‌گرفت. این موضوع ادامه داشت تا اینکه شهریور ماه امسال امیر واحدی فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفتگویی با تأیید خبر خرید جنگنده از روسیه برای نیروی هوایی ارتش تأکید کرد که خرید جنگنده‌های سوخو 35 در دستور کار نهاجا قرار دارد و خرید جنگنده سوخو 30 در برنامه نهاجا قرار ندارد.

تاکنون اخبار غیر رسمی متعددی درباره خرید جنگنده از روسیه، نوع، تعداد و زمان تحویل آنها به ایران منتشر شده است و در جدیدترین اظهار نظر، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌گوید این جنگنده‌ها اوایل سال آینده به ایران می‌آید.

سوخو 35 یکی از قدرتمندترین جنگنده‌های نسل 4++ دنیاست که به رادار پیشرفته آرایه فازی N-035 مجهز است و امکان کشف 30 هدف و درگیری با 8 هدف را به‌ صورت هم‌ زمان دارد.

حداکثر سرعت این جنگنده در ارتفاع پست 1500 کیلومتر و در ارتفاع بالا 2500 کیلومتر بر ساعت است و عمر عملیاتی موتورهای قدرتمند آن در هر دوره خدمت قبل از نیاز به کنترل و اورهال 4000 ساعت است.

این جنگنده به‌ صورت همزمان به انواع موشک‌های هوا به‌ هوا و هوا‌ به‌ زمین و ضد کشتی و ضد رادار نیز مسلح می‌شود، علاوه بر آن توانایی پرتاب و شلیک انواع بمب و موشک‌های لیزری و ماهواره‌ای و راداری را نیز در خود دارد.

جنگنده سوخو ۳۵ اوایل سال آینده به ایران می‌آید

شناسه: 3824