پوتین: نیروی دریایی روسیه به‌ زودی به موشک‌های فراصوت مجهز می‌شود

ولادیمیر پوتین دیروز (یکشنبه) به مناسبت "روز نیروی دریایی روسیه" گفت که نیروی دریایی این کشور موشک‌های کروز مافوق صوت "زیرکن" (Zircon) را ظرف چند ماه آینده دریافت خواهد کرد و منطقه استقرار آن‌ها به منافع روسیه بستگی دارد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین رئیس‌ جمهوری روسیه به مناسبت "روز نیروی دریایی" این کشور حین سخنرانی در سنت پترزبورگ پایتخت امپراتوری سابق، «پتر کبیر» را به خاطر تبدیل روسیه به یک قدرت دریایی بزرگ تحسین کرد. اما پوتین گفت که او دکترین جدیدی را در حوزه نیروی دریایی امضا کرده که جزئیات آن هنوز منتشر نشده و بدین ترتیب موشک‌های مزبور را در جهان، «منحصر به‌ فرد و بی‌ همتا» معرفی کرده است.

رئیس‌ جمهوری روسیه افزود: «تحویل این موشک‌ها به نیروهای مسلح روسیه در ماه‌های آتی آغاز خواهد شد. ناوگان آدمیرال گورشکوف اولین ناوی خواهد بود که با تسلیحاتی مهیب اعزام خواهد شد. موضوع کلیدی توانایی نیروی دریایی روسیه است. نیروی دریایی روسیه قادر است تا به تمام کسانی که تصمیم می‌گیرند آزادی و حاکمیت ما را نقض کنند، به سرعت نور پاسخ دهد».

این تسلیحات مافوق صوت می‌توانند با سرعت ۹ برابر سرعت صوت حرکت کنند و روسیه در سال گذشته پرتاب‌های آزمایشی "زیرکن" را از کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌ها انجام داده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک و این دکترین جدید، "تلاش ایالات متحده در خصوص سلطه جهانی بر دریاها" و "افزایش فعالیت ناتو" از تهدیدات اصلی علیه امنیت ملی دریایی روسیه محسوب می‌شوند.

در این سند نوشته شده: «چالش‌ها و تهدیدهای اصلی علیه امنیت ملی دریایی و توسعه پایدار فدراسیون روسیه به اقیانوس‌های جهان مربوط می‌شود؛ از جمله این موارد می‌توان به استراتژی ایالات متحده در خصوص سلطه بر اقیانوس‌های جهان و تاثیر جهانی آن‌ها بر توسعه فرآیندهای بین‌ المللی اشاره کرد که شامل استفاده از ارتباطات حمل و نقل و منابع انرژی در این اقیانوس‌هاست.»

گسترش زیرساخت نظامی ناتو و نزدیک‌تر شدن مداوم آن‌ها به مرزهای روسیه و افزایش تعداد رزمایش‌های دریایی در آب‌های همجوار روسیه همچنین از دیگر تهدیدهایی هستند که علیه امنیت ملی این کشور عنوان می‌شود.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2874