توسعه همکاری‌ها در حوزه انرژی با همسایگان

تفاهمنامه افزایش دو برابری انتقال گاز ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از طریق ایران با حضور وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در باکو به امضای دو طرف رسید.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، تفاهــمــنــامه افزایش دو بـــرابـــری انـــتـــقـــال گــاز تــرکمنستان به جمهوری آذربایجان از طریق ایران با حضور جواد اوجی وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در باکو به امضای دو طرف رسید.

بر اساس این تفاهمنامه حجم گاز انتقالی ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از طریق خطوط انتقالی ایران به حدود ۴ میلیارد متر مکعب در سال افزایش می‌یابد.

جواد اوجی وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با خبرگزاری صدا وسیما با اشاره به ظرفیت همکاری‌های دو طرف گفت: «امروز در حضور وزیر محترم اقتصاد، این قضیه امضا شد که برای افزایش سواپ گازی از ترکمنستان به آذربایجان حتی تا دو برابر اعلام آمادگی کردیم که ان شا الله این اتفاق به زودی رقم بخورد».

به گفته اوجی همچنین در بحث توسعه میادین مشترک دریای خزر، ذخیره سازی گاز در مخازن طبیعی کشور جمهوری آذربایجان و صادرات خدمات فنی - مهندسی شرکت‌ها و پیمانکاران ایرانی به توافق رسیدیم.

همچنین پرویز شهباز اف وزیر انرژی جمهوری آذربایجان افزایش همکاری‌های دو کشور را نشانه تعمیق روابط دو جانبه اعلام کرد و گفت بین دو کشور دوست و برادر در همه زمینه‌ها از جمله در زمینه انرژی همکاری‌های گسترده‌ای وجود دارد. ما هم در زمینه نفت و گاز و هم در موضوع برق همکاری‌های گسترده‌ای داریم و برای آینده ایده‌های جدیدی داریم که آنها را به بحث گذاشتیم.

وی افزود با توجه به روابط سطح بالای سران دو کشور، این روابط خوب به ما انگیزه می‌دهد که دوستی و همکاری‌های میان دو کشور را در همه زمینه‌ها و از جمله در زمینه انرژی افزایش دهیم.

اوجی که برای شرکت در همایش بین المللی انرژی به باکو سفر کرده است؛ همچنین صبح روز جمعه، 13 خرداد، ضمن بازدید از " بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی انرژی خزر " توان و دستاورد‌های صنایع نفت و گاز ایران را تشریح کرد.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 


توسعه همکاری‌ها در حوزه انرژی با همسایگان | دانلود

شناسه: 2637