علی باقری کنی: سیاست همسایگی ایران در پی تبدیل سرمایه‌های فرهنگی و تمدنی مشترک به تعاملات پیوسته سیاسی و پیوندهای پایدار اقتصادی است

علی باقری کنی در دیدار با فرقت صدیق‌ اف، ثبات کشورهای همسایه افغانستان را جدای از استقرار صلح و آرامش در افغانستان ندانست و همکاری‌های بلند مدت را باعث تحکیم و پایداری پیوندهای منطقه‌ای برشمرد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، علی باقری کنی معاون سیاسی وزارت امور خارجه، روز سه شنبه، ۳ خرداد، در دیدار فرقت صدیق‌ اف معاون وزیر امور خارجه جمهوری ازبکستان، با اشاره به وجود اراده‌های جدی دو طرف برای توسعۀ روابط فی مابین در همۀ زمینه‌ها اظهار داشت: «برای اجرایی شدن تمایل دو کشور در این باره باید روندهای اداری در این راستا را سرعت بیشتری بخشید».

باقری کنی افزود: «برای تقویت صلح و ثبات منطقه‌ای و تأمین منافع دو کشور در زمینه مقابله با تروریسم، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و موضوعات مشترک امنیتی در منطقه باید همکاری‌های فشرده و منسجم و بیشتری داشته باشیم».

او با توجه به تحولات و شرایط جاری در افغانستان تاکید کرد در هر شرایطی کشورها نباید از وضعیت مردم افغانستان غافل شوند.

وی ثبات کشورهای همسایه افغانستان را جدای از استقرار صلح و آرامش در افغانستان ندانست و همکاری‌های بلندمدت را باعث تحکیم و پایداری پیوندهای منطقه‌ای برشمرد.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری ازبکستان نیز در این دیدار ضمن تأکید بر علاقه‌ مندی کشورش به توسعه روابط با ایران به ویژه در بخش‌های حمل و نقل، تجارت و بهره‌ گیری از بندر چابهار برای تسهیل و افزایش صادرات و واردات متقابل اظهار داشت: «مسیرهای سنتی و پیشین پاسخگوی نیازهای حوزه امنیت غذایی نبوده و یافتن مسیرهای جایگزین الزامی می‌باشد».

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2599