امیر عبداللهیان خواستار محکومیت اقدامات تروریستی داعش توسط دبیر کل و اعضای سازمان همکاری اسلامی شد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و دبیر کل سازمان همکاری اسلامی طی تماس تلفنی وضعیت جاری در افغانستان را مورد بررسی قرار دادند و امیر عبداللهیان با ابراز خشنودی از مساعدت های دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی در امر تسهیل روند بازگشایی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان در جده، تداوم این مساعدت ها را خواستار شد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه، 26 مهر، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و یوسف العثیمن دبیر کل سازمان همکاری اسلامی طی تماس تلفنی وضعیت جاری در افغانستان را مورد بررسی قرار دادند.

حسین امیر عبداللهیان در این گفتگوی تلفنی علاوه بر مرور تازه ترین وضعیت مناسبات با سازمان همکاری اسلامی، همچنین در خصوص تازه ترین وضعیت افغانستان با یوسف العثیمن دبیر کل سازمان همکاری اسلامی تبادل نظر کرد.

امیر عبداللهیان جریان‌ های تندرو و افراطی را به عنوان یکی از مهمترین مشکلات منطقه بر شمرد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین با اشاره به وضعیت کنونی تحرکات تروریستی داعش در افغانستان بر حمایت ایران از ایفای نقش فعال تر این سازمان به ویژه دبیر کل در مورد افغانستان تاکید کرد.

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی در پاسخ ضمن تبریک به دکتر امیر عبداللهیان به مناسبت انتخاب ایشان به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، گزارش مختصری از مجموعه اقدامات سازمان همکاری اسلامی در زمینه رسیدگی به موضوع تحولات اخیر در افغانستان و بیانیه صادره آن ارائه و بر فراگیر بودن دولت جدید در افغانستان، رعایت حقوق بشر و حقوق زنان، همبستگی با مردم افغانستان و تصریح بر عدم تبدیل افغانستان به مامن گروه‌ های تروریستی تاکید کرد.

امیر عبداللهیان با اشاره به اقدامات تروریستی و جنایتکارانه اخیر داعش در حمله ددمنشانه به نمازگزاران در دو مسجد در قندوز و قندهار، محکومیت این اقدامات غیر انسانی توسط دبیر کل و اعضای سازمان همکاری اسلامی را خواستار شد.

وی هدف داعش از این اقدامات تروریستی را تفرقه و اختلاف افکنی مذهبی در افغانستان بیان نمود.

یوسف العثیمن تاکید کرد ما در سازمان همکاری اسلامی هیچ تفاوتی میان مذاهب اسلامی قائل نیستیم و همه مردم مسلمان از دید ما واجد حقوق شهروندی یکسان هستند و جایز نیست مسلمانان و نمازگزاران با هر مذهبی هدف حملات تروریستی قرار گیرند.

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی‌ با تاکید بر محکومیت قاطعانه اقدامات تروریستی اخیر در افغانستان، برای کشته شدگان این حملات غفران الهی و برای مجروحان آن شفای عاجل را آرزو کرد.

امیر عبداللهیان با ابراز خشنودی از مساعدت های دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی در امر تسهیل روند بازگشایی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان در جده، تداوم این مساعدت ها را خواستار شد.

العثیمن ضمن ابراز امیدواری نسبت به تداوم گفتگو های ایرانی - سعودی به عنوان تسهیل کننده روند بازگشایی نمایندگی ایران نزد OIC در جده، آرزو کرد که تماس ها و گفتگو های کنونی بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی به حصول دستاورد های مثبت برای هر دو کشور منجر شود.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 1701