آنتونیو گوترش: سازمان ملل از همکاری‌ های گسترده‌ تر با جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کند

حسین امیر عبداللهیان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با آنتونیو گوترش دیدار و در خصوص همکاری‌ ها با سازمان ملل و وضعیت منطقه گفتگو کرد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت وزارت امور خارجه ایران، حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز جمعه، 2 مهر، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد دیدار و در خصوص همکاری‌ ها با سازمان ملل و وضعیت منطقه گفتگو کرد.

دبیر کل سازمان ملل در ابتدای این دیدار که بیش از ۵۰ دقیقه طول کشید، با بیان اینکه از دهه‌ ها قبل با ایران آشنایی دارد و در مسئولیت‌ های مختلف به ایران سفر کرده است، همکاری‌ های میان جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل متحد را خوب توصیف کرد.

گوترش با اشاره به موضع اصولی سازمان ملل در مردود شمردن خروج آمریکا از برجام، گفت همواره حامی‌ توافق هسته‌ ای بوده است.

او با یادآوری اینکه رایزنی‌ ها و همکاری‌ های سازمان ملل متحد با ایران در موضوعات منطقه‌ ای مانند یمن همواره در جریان بوده، گفت سازمان ملل از همکاری‌ های گسترده‌ تر با جمهوری اسلامی استقبال می‌کند.

آنتونیو گوترش موضع ایران در خصوص افغانستان را موضوعی اصولی خواند و گفت معتقد است می‌بایست در افغانستان دولتی فراگیر تشکیل شود که همه گروه‌ ها در دولت صدایی داشته باشند. دبیر کل سازمان ملل همچنین بر لزوم تضمین حقوق همه گروه‌ ها، اقوام و زنان در آینده افغانستان تأکید کرد.

وی با اشاره به اینکه مأموریت سازمان ملل در افغانستان بسیار جدی‌ تر شده، تصریح کرد که در همه این موضوعات ایران شریک نزدیک همکاری‌ ها با سازمان ملل است.

در ادامه این دیدار، امیر عبداللهیان با بیان اینکه روابط ایران و سازمان ملل و به ویژه دبیران کل همیشه نزدیک و محترمانه بوده است، از نگاه و تلاش‌ های سازنده دبیر کل سازمان متحد برای صلح جهانی تشکر کرد.

حسین امیر عبداللهیان خاطر نشان کرد که جمهوری اسلامی ایران از ابتکارات سازمان ملل متحد حمایت می‌کند و از مواضع بی‌طرفانه و منصفانه سازمان ملل استقبال می‌کند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین با تأکید بر اینکه ایفای نقش جدی و سازنده سازمان ملل در منطقه بیش از هر زمان دیگری لازم است، گفت: «از فلسطین تا سوریه، یمن و افغانستان همه‌ جا به حضور منصفانه و مسئولانه سازمان ملل نیاز است».

امیر عبداللهیان افزود: «وضع انسانی در فلسطین همچنان بعد از دهه‌ ها، به دلیل اقدامات اشغالگران و جنایات رژیم صهیونیستی وضعیت ناگواری دارد. راه حل نهایی باید رفراندوم و رأی توسط ساکنان اصلی فلسطین باشد. متأسفانه سازمان ملل در گذشته منفعلانه عمل کرده و من امیدوارم در دوره شما این رویه تغییر کند».

او در ادامه به وضعیت سوریه پرداخت و یادآور شد که بخشی از خاک سوریه تحت اشغال خارجی قرار دارد. در خصوص یمن نیز این محاصره ضد انسانی باید پایان پذیرد.

دکتر امیر عبداللهیان در ادامه گفت: «آمریکا از تحریم علیه ملت‌ ها استفاده می‌کند. آمریکا از تروریسم علیه ملت‌ ها و اهداف سیاسی خود استفاده می‌کند که بارزترین نمونه آن ترور بزدلانه سردار سلیمانی بود».

وی در پایان با تأکید بر اینکه صدای واحد سازمان ملل در مقابل چنین اقدامات گردنکشانه‌ ای ضروری است، تصریح کرد: «البته ایران در سطح ملی و بین‌ المللی پیگیری‌ های خود را انجام می‌دهد تا آمرین و عاملین ترور سردار سلیمانی و همراهان را به دست عدالت بسپرد».

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 1597