امیرعبداللهیان: ج.ا.ا برای جنگ اوکراین هیچ سلاحی به هیچ طرف نداده و از هیچ طرفی در جنگ اوکراین حمایت نمی‌کند

امیرعبداللهیان مواضع اصولی ج.ا.ا در خصوص بحران اوکراین را تشریح کرد و گفت که برخلاف غرب که میلیاردها دلار به اوکراین سلاح داده و می دهد، جمهوری اسلامی ایران برای جنگ اوکراین هیچ سلاحی به هیچ طرف نداده و از هیچ طرفی در جنگ اوکراین حمایت نمی‌کند.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از وزارت امور خارجه ج.ا.ا، در ادامه دیدارهای دو جانبه حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ج.ا.ا، با وزرا و مقامات شرکت کننده در ۵۲ امین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، دیدار و گفتگوی دوجانبه وزرای امور خارجه ایران و اندونزی برگزار شد و طی آن برخی از موضوعات ‌مورد علاقه دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی مورد مشورت و تبادل نظر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان ضمن تشکر مجدد از پیام تبریک همتای اندونزیایی خود برای روز ملی ج.ا.ا، ریاست اندونزی بر سازمان آسه آن برای سال ۲۰۲۳ میلادی را تبریک گفت.

امیرعبداللهیان با اشاره به روابط و همکاری‌های خوب دو کشور در حوزه دو جانبه، برگزاری دهمین دور گفتگوهای سیاسی دو کشور و همچنین گفتگوی اخیر اندیشکده‌های دو کشور، بر آمادگی بدون محدودیت جمهوری اسلامی ایران برای استمرار این گفتگوها و همکاری‌ها تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ج.ا.ا همچنین بر لزوم هماهنگی و برنامه ریزی برای دیدار روسای جمهور دو کشور در آینده تاکید کرد.

امیرعبداللهیان مواضع اصولی ج.ا.ا در خصوص بحران اوکراین را تشریح کرد و افزود: برخلاف غرب که میلیاردها دلار به اوکراین سلاح داده و می دهد، جمهوری اسلامی ایران برای جنگ اوکراین هیچ سلاحی به هیچ طرف نداده و از هیچ طرفی در جنگ اوکراین حمایت نمی‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین همتای خود را در جریان آخرین تحولات مرتبط با همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نیز مذاکرات مرتبط با رفع تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران قرار داد.

خانم رتنو مرصودی، وزیر امور خارجه اندونزی نیز از این دیدار و روابط دوستانه میان دو کشور ابراز خرسندی کرد.

وی تسریع در تلاش ها برای نهایی سازی و امضای موافقتنامه تجارت ترجیحی میان دو کشور را خواستار شد.

وزیر امور خارجه اندونزی همچنین مخالفت کشورش را با استفاده سیاسی و ابزاری از موضوع حقوق بشر علیه دیگران اظهار داشت.

وی با تاکید بر اهمیت مسئله فلسطین، این موضوع را شایسته اهتمام و توجه بیشتر در نشست شورای حقوق بشر دانست. این موضوع مورد تایید وزیر امور خارجه ج.ا.ا قرار گرفت و افزود: «توجه شما به موضوع فلسطین که مورد توجه ما نیز هست، قابل قدردانی است و من نیز در سخنرانی خود به آن اشاره کردم».

وزیر خارجه ج.ا.ا، در ارتباط با موافقتنامه تجارت ترجیحی میان دو کشور نیز گفت: «ما آماده ایم این‌ موضوع را هر چه سریعتر نهایی کنیم».
امیرعبداللهیان: ج.ا.ا برای جنگ اوکراین هیچ سلاحی به هیچ طرف نداده و از هیچ طرفی در جنگ اوکراین حمایت نمی‌کند

شناسه: 3915